Megrendelés

Amennyiben rendelni szeretne, keressen fel minket alábbi elérhetőségeinken.
Címünk: Telivér Kft. 3434 Mályi, Bem József u. 5.
Telefon: +36-20-3371761 vagy +36-46-319900; Fax: +36-46-319900 

házhoz szállítás

Házhoz szállítás 

Szalonnasütők, kerti grillezők, kiegészítők 
közvetlenül a Gyártótól...


A sütőket az ország bármely pontjára előzetes egyeztetés alapján kiszállítjuk! 

10% kedvezményt adunk az apartman szállás árából...

10% kedvezményt adunk az apartman szállás árából, ha szalonnasütőt nálunk vásárol. Kérje a kupon jegyet vásárláskor és éljen a lehetőséggel!

Látogasson el Berekfürdőre és kapcsolódjon ki, várja a Holiday House!

Apartmanházunk szezonálisan működik, április 29-től október 2-ig tart nyitva.
(A kupon a vásárlás évében használható fel!)

Nyársas receptek

Értékelés:
(0 szavazat)

Bevezetés

A nyárson sütni kellemes szórakozás, napokig tervezett program, szertartás és áldozat az emlékezetes ízeknek. Valószínű a tűz föltalálása után a nyárs volt az ősember első "grillje"! A nyárs mérete, anyaga, a rátűzött sütni való, mérete változó. Lehet pálcikára szúrt szalonna, virsli vagy vasrúdra kötözött vaddisznó, ökör. Lehet szárnyas és négylábú, zsíros vagy száraz, zöldség és gyümölcs pirulhat szabadon vagy alufóliába, zsírpapírba csomagolva. A fűszerezés mindig egyéni. A nyárs elektronizálódik, de egy állandósága megmarad: a hegyes vessző, a piszkafa, forró kőre vagy izzó faszénparázs fölé forgatva adja a legízesebb falatokat.

Ezeket főleg a szabadban használhatjuk, a modern nyársak városi erkélyeken, teraszokon, sőt a konyhában is alkalmazhatók.

A nyárson sütés szertartásának érdekessége, az illatok kalandozása, a füstös ízek mind-mind fölidézik az ősi étkezési romantikát.

Nyársreceptjeink ebbe a birodalomba viszik el az ízek - a jó ízek - kedvelőit.


 

Angolna nyárson sütve 1.

Hozzávalók: 80 dkg angolna, 1-15 dkg füstölt, húsos szalonna, 15 dkg gomba, 1,5 dl olaj, 1 kk mustár, fél citrom, só, bors, kevés apróra vágott friss tárkony

A megnyúzott, megmosott angolnát kisebb darabokra vágjuk, és enyhén megsózzuk. A gombát megtisztítjuk, megmossuk, a szalonnát nyársra húzható szeletekre, a hagymát gerezdekre vágjuk. Az olajat összekeverjük a fűszerekkel. A nyársakra felváltva hagymát, szalonnát, halat és gombát tűzünk, megkenjük a fűszeres olajjal, és parázs fölött forgatva 10-15 perc alatt megsütjük.

Angolna nyárson sütve 2.

Hozzávalók: 1 kg angolna, 8 közepes gomba, 12-16 vastag uborkakarika, 4 közepes, kemény paradicsom, 16 dkg kövér szalonna, 2 evőkanál olaj, 1 citrom leve, 1 késhegynyi fokhagymás só, só.

Elkészítése: Az angolnát megnyúzzuk, gondosan megmossuk, leszárítjuk, majd 6-7 cm hosszú darabokra vágjuk. Megsózzuk. A szalonnából 12 szeletet vágunk. A gombát megtisztítjuk, és tönkjével együtt citromos fővő vízbe tesszük kb. 8 percre. Kivesszük, hűlni hagyjuk. Előkészítjük az uborkakarikákat és a félbevágott paradicsomokat is. Az alapanyagokat felváltva nyársra húzzuk, körben megsózzuk, citromlével elkevert olajjal megkenjük és fokhagymás sóval is meghintjük. Parázs fölött, a nyársakat többször megforgatva, rövid idő alatt megsütjük.

Aszaltszilvás nyársak sonkás rizzsel

(Brochettes de porc et de pruneaux et riz au jambon)

Hozzávalók: 500 g sertéshús, 125 g főtt sonka, 2 összevágott hagyma, 20 kimagozott aszalt szilva, só, bors, 1 kiskanál koriander, 60 g vaj, 2 kanál olívaolaj, 250 hosszú szemű rizs

Tegyük a szilvát egy tálba, egy kis vaníliával ízesített 2,5 dl langyos vízzel öntsük le és hagyjuk állni 3 órát.

Szedjük le a felesleges zsiradékot a húsról, vágjuk 16 kockára. Locsoljuk meg olajjal, fűszerezzük sóval, borssal és az összetört korianderrel. Tegyük félre egy órára.

40 g vajon futtassuk meg a hagymát, adjuk hozzá a kockára vágott sonkát, majd a rizst. Pirítsuk egy percig, majd adjunk hozzá fél liter vizet, sót, és kis lángon főzzük puhára. Ha szükséges, adjunk hozzá még egy kis vizet.

Készítsünk nyársakat a szilvával és a hússal, süssük meg a grillben vagy 180 fokos sütőben 15 perc alatt.

Tálaljuk a vajjal elkevert rizzsel.

Báránygerinc nyárson  

Hozzávalók 4 személyre: 70 dkg kicsontozott báránygerinc, 20 dkg húsos szalonna, 2 közepes hagyma, 20 dkg sampinyon (csiperke) gomba, 1 evőkanál mustár, 1 evőkanál olaj, só, bors.

A báránygerincet ujjnyi szeletekre, majd 3 cm-es kockákra vágjuk. Kockákra vágjuk a szalonnát is, kisujjnyi szeletekre a hagymát és a gombafejeket. .Amikor mindezt felváltva feltűztük, az olajat és a mustárt összekeverjük, sózzuk, borsozzuk, és sütés közben többször átkenjük vele a nyársakat. Bármilyen salátával tálalhatjuk. Aki nem kedveli a gombát, vagy. még gazdagabbá akarja tenni a nyárson sültet, az tűzhet rá karikára vágott paradicsomot és zöldpaprika-szeleteket is.

Bárány nyárson sütve (Sis kebab) - Törökország

Hozzávalók: 1,5 kg bárányhús 4 cm-es kockákra vágva, 2 fej vöröshagyma aprítva, só, bors, 2 kk. szárított csombor (borsikafű), 4 ek. olaj, 4-6 db negyedelt paradicsom, 2-4 zöldpaprika 4 cm-es darabokra vágva, 4 nyárs.

A bárányt 1 napra a hűtőben páclébe tesszük.

Pác: olaj, hagyma, csombor, só, bors.

1 cm-es közökkel a nyársra húzzuk a húst - paradicsomot - paprikát - húst. Sütés előtt kenjük be olajjal. Parázson, vagy nagyon forró sütőben forgatva, közben olajjal kenegetve megsütjük. Piláffal tálaljuk.

Bélszínkockák nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg bélszín, 24 gombafej (konzerv), 4 sárgáspiros színű zöldpaprika, 2 késhegynyi őrölt bors, 2-3 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál mustár, só.

Elkészítése: A lehártyázott bélszínt kb. 4x4 cm-es kockákra felvágjuk, és olajos-mustáros keverékben megforgatjuk. A zöldpaprikából a bélszínhez hasonló nagyságú kockákat vágunk. A konzerv gombafejeket leszűrjük. Az előkészített alapanyagokat - gombával kezdve és befejezve - váltakozva nyársra húzzuk. Körben megsózzuk és meghintjük őrölt borssal. Parázs fölött - gyakran megforgatva a nyárson levő falatokat - megsütjük.

Bugaci töltött csirke

Hozzávalók 4 személyre: 1 nagyobb csirke (1.5 kg), 10 dkg füstölt szalonna, 15 dkg gomba, 10 dkg zöldborsó, 1 nyers és 2 keménytojás, 15 dkg szárnyasmáj, 1 csomó petrezselyem, 15-20 dkg főtt rizs, só, bors, 5 dkg zsír.

A szalonnát apró kockára vágjuk és kisütjük, átpirítjuk benne az ugyancsak felkockázott vagy elkapart csirkemájat (természetesen lehet pecsenyekacsa-, illetve libamáj is), az apróra vágott gombát, petrezselymet. A rizst megpároljuk, a zöldborsót - ha nem konzervet használunk - megfőzzük. Megfőzünk két tojást, s ha kihűlt, megtisztítjuk, s azt is felkockázzuk. Az egészet egy tálban a nyers tojás hozzáadásával összekeverjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, s betöltjük az egész csirke mellbőre alá, ahol kézzel, vigyázva, elegendő helyet készítünk, egészen be a combokig. Az igazi bugaci töltött csirkét nyárson, grillezve kell sütni, olvasztott zsírral sűrűn kenegetve, hogy a bőre szép, piros, ropogós legyen, de ne száradjon ki. Természetesen süthetjük tepsiben is, kevés zsírt és vizet téve alá, de ott is gyakran locsolgassuk.

Csirkefalatok nyárson

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg csirkemellfilé, szárnyasfűszer-keverék, 2 ek. mustár, só, bors, olaj

A csirkemellet kockákra, rövid csíkokra vágjuk, fűszerezzük, megkenjük mustárral, meglocsoljuk kevés olajjal, és egy órára a hűtőszekrénybe tesszük. Ezután hurkapálcára fűzzük a húsdarabokat és forró zsiradékban, esetleg rostlapon vagy parázs fölött megsütjük. Nyári vegyes salátával könnyű ebéd vagy vacsora.

Csirkemellfalatok nyárson sütve

Hozzávalók: 80 dkg csirkemell, 12 vastag uborkakarika, 4 piros színű zöldpaprika, 10 dkg húsos szalonna, 1 késhegynyi őrölt fehér bors, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A kicsontozott és bőrétől megtisztított csirkemellet kb. 8x4 cm-es csíkokra vágjuk. A megmosott fiatal uborkát vastag karikákra, a szalonnát és zöldpaprikát kb. 4x4 cm-es szeletekre felvágjuk. Az alapanyagokat megsózzuk és felváltva, a csirkemellcsíkokat kettéhajtva, nyársra húzzuk. A nyárs két végét uborkakarikával zárjuk. Körben megszórjuk fehér borssal és megkenjük kevés olajjal. Hamvadó parázs fölött szép színesre megsütjük.

Csirkenyárs bundában

Hozzávalók: 2 kisebb csirkemell, 1 doboz kínai gombakonzerv (vagy 20 dkg apró szemű gomba), 8-10 db apró hagymafej, 2 evőkanál kimagozott meggybefőtt, 10 dkg füstölt szalonna, 1 tojás, 10 dkg liszt, 1 1/2 dl tej, 1 gerezd fokhagyma, kevés mustár, ízlés szerint só és törött fekete bors, késhegynyi őrölt szegfűbors és olaj a sütéshez.

Elkészítése: A csirkemelleket kicsontozom, lebőrözöm és kerek, tízforintos nagyságú érmékre vágom. Megsózom, és mustárral megkenem. A füstölt szalonnát is hasonló méretűre darabolom, a kis hagymafejeket megtisztítom. (Ha nem konzervgombát használok, akkor a gombafejeket megtisztítom, megmosom, lecsöpögtetem, és nyersen szúrom fel a nyársra.) Hústűre vagy 12-15 cm-es hurkapálcákra a következő sorrendben szúrom fel a hozzávalókat: gomba, hagyma, szalonna, csirkemell, meggy, szalonna, gomba, hagyma stb. A tojást habosra verem, hozzákeverem a tejet, a lisztet (sűrű palacsintatészta legyen), majd a tisztított, zúzott fokhagymával, sóval, borssal, szegfűborssal ízesítem. A kis nyársakat először a lisztbe, majd a tésztába mártom és bő, forró olajban mindkét oldalukat pirosra sütöm. A tányérján ki-ki maga húzza le a nyársáról az ételt. Sok salátát, párolt zöldséget és majonézes mártást szoktam kínálni mellé.

Elkészítési ideje: 50 perc

Csirkenyárs fóliában

Hozzávalók: 2 nagyobb csirkemell, 4 lukullusz paradicsom, 10 dkg húsos füstölt szalonna, 2 vastag húsú zöldpaprika, 2 fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál rozmaring és bazsalikom, só és törött fekete bors, ízlés szerint, 4 hurkapálca (nyárs).

A csirkemelleket úgy csontozom ki, hogy a hús lehetőleg egyben maradjon. Ezután 2 cm-es kockákra vágom, és gyengén megsózom, megborsozom. A megmosott paradicsomokat felkarikázom, a kicsumázott zöldpaprikákat, csirkemell-kocka nagyságra felszeletelem a füstölt szalonnával együtt, végül a megtisztított vöröshagymát is karikákra vágom. Az olajba belekeverem a zöldfűszereket, valamint kevés sót és törött borsot. Egy-egy hurkapálcára a következő sorrendben tűzöm fel a hozzávalókat: szalonna, hagyma, zöldpaprika, csirkehús, paradicsom, szalonna, és így tovább folytatva. A fűszeres olajjal bekenem a csirkenyársakat, és egyenként úgy csomagolom be alufóliába, hogy a nyárs tartalma semmiképpen se folyhasson ki belőle. A felforrósodott rostélyra teszem egymás mellé a csomagokat, és az egyik oldalán 20 percig sütöm, majd megfordítom. A másik oldalát 15 percig hagyom a rostélyon. Csak a tányéron bontjuk ki. Saláta és hideg mártás kíséretében fogyasztjuk.

Csirke, nyárson sütve

Hozzávalók: 2 kicsi csirke, 4 evőkanál olaj, 1 csokor petrezselyemzöld, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál kakukkfű, 1 mokkáskanál majoránna és ugyanennyi törött fekete bors, 1 teáskanál só.

A megtisztított és belülről is kiöblített szárnyasokat lecsöpögtetem, és hagyom kicsit megszikkadni. Ezután a hasüreget bedörzsölöm sóval és majoránnával, majd nyársra húzom. Az olajba belekeverem a finomra vágott petrezselyemzöldet, a kakukkfüvet, a sót és a zúzott fokhagymát, majd a csirkét folyamatosan kenegetem a fűszeres olajjal. Addig sütöm, amíg a bőre kívül ropogós piros lesz. Ez kb. 1 óra 20 percig tarthat, a parázs erősségétől függően. Ha a combok vége és a szárnyak erősen barnulnának, akkor belecsavarom egy alufólia darabkába, és úgy sütöm tovább. Ha a nyárs, illetve a sütőhely elektromos árammal működik, nem kell forgatni, ha pedig nem elektromos, akkor 5-6 percenként megforgatom. Hosszadalmas elfoglaltság, de jó mulatság is, mert közben lehet tereferélni. A sült csirkéhez legalább kétfajta salátát kínálok, vagy különböző hideg mártásokkal tálalom.

Debreceni nyárson sütve

Hozzávalók: 2 pár debreceni, 2 zöldpaprika, 2 piros színű zöldpaprika, 8 közepes hagyma, só.

Elkészítése: A megtisztított hagymát, nagy kockára vágott zöldpaprikákat és egy szál debrecenit (hosszában) a nyársra húzzuk, két végét egy-egy egész hagymával zárjuk le. A debrecenit körben, nem túl mélyen, bevagdossuk, a hagymát és zöldpaprikát megsózzuk, és parázs fölött szép színesre megsütjük.

Dzserbai nyársonsült joghurttal (Tunézia)

Hozzávalók: 1 kg bárányhús 3 cm-es kockákra vágva, 3 kis fej hagyma vastagra karikázva, 3 ek olívaolaj, 0,5 dl mentás ecet, 1 gerezd fokhagymapép, 0,5 mk. törött bors, késhegynyi nagyon csípős piros paprika, só, 2 dl joghurt, 1 fej saláta, 6 illatos fából készült grillpálca.

Öntsük a húsra az olajat, ecetet, tegyük rá a borsot, fokhagymát és hagyjuk állni 3 órát.

Vizezzük meg a nyársakat, húzzuk felváltva a pálcikára a húst, hagymát. Szabad tűzön forgatva süssük puhára. Ha kész, szórjuk be a sóval, piros paprikával.

Tegyük a salátaleveleket nem túl mély cseréptálba, helyezzük rá körbe a sültet. Öntsük le joghurttal.

Azonnal tálaljuk. 

Egzotikus csirkecombok nyárson

Hozzávalók: 16 felső csirkecomb, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójamártás, 1 teáskanál mustár, 1 mokkáskanál currypor, 1 késhegynyi őrölt koriander, 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, 1 teáskanál őrölt gyömbér, 2 evőkanál durvára vágott, pörkölt földimogyoró, 1 késhegynyi fokhagymás só, 1 evőkanál méz, só.

Elkészítése: A felső csirkecombokat kicsontozzuk, besózzuk. Az olajat a szójamártással és a mustárral összekeverjük, beleszórjuk a fűszereket, ízesítőket is. Ebben a pácban legalább 6-8 órán át, érleljük a csirkecombokat. Sütés előtt a kicsontozott combokat egyenként felgöngyöljük, és fogvájóval vagy hústűvel rögzítjük, majd egymás mellé nyársra húzzuk. Parázs fölött forgatva szép színesre sütjük.

Erdőkerülők parázson sült máléja

Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 6 dkg vaj, 15 dkg juhtúró, 2 dl tejföl, só.

Keményebb puliszkát főzünk, és kissé hűlni hagyjuk. Ezután fakanállal egy darabot kiszakítunk belőle, amelynek közepét juhtúróval megtöltjük, és kézzel kisebb alma nagyságú gömböket formálunk.

Izzó parázs fölött, nyársra húzva vagy forró kőre téve szép pirosra megsütjük. Enyhén sózott tejfölbe mártogatva fogyasztjuk.

Elkészítési idő: 60 perc

Ferdinánd nyársonsült

Hozzávalók: 1 kg pulykamell (esetleg más hús), 10 dkg sonka, 6 dkg angolszalonna, 2 kisebb hagyma, 2 db savanyu uborka, só, csípős grillező olaj.

A húst szeletekre vágjuk, bekenjük grillező olajjal, és letakarva hideg helyen állni hagyjuk 24 óráig. Utána a szeleteket megsózzuk, teszünk rajuk szeletelt sonkát, uborkát, szalonnát és az egészből tekercset készítünk. Majd a tekercseket grillező- tűre szúrjuk hagymával és grillezzük, vagy roston sütjük kb. 15 percig. Az így elkészített ételt áfonyabefőttel tálaljuk.

Fezi nyárson sült kolbászka

Hozzávalók: 1 kg darált bárány- vagy marhahús, 1 cs. apróra vágott hagyma, 2 reszelt fokhagyma, 2 ek. finomra vágott petrezselyem, 1-1 késhegynyi szurokfű, őrölt fahéj, - kömény, - koriandermag, csipet reszelt gyömbér, - rózsapaprika, - nagyon csípős pirospaprika, - törött bors, só, 1 ek olaj.

Az olaj kivételével keverjük össze a hozzávalókat, dagasszuk néhány percig. Alakítsunk a húsból 4-5 cm hosszú kolbászkákat, vizes kézzel nyomkodjuk rá a beolajozott nyársakra, izzó parázson süssük meg.

Floridai pulykanyárs

Elkészítés: 2 cm-es darabokra vágott pulykamellet, ananász befőttet, sonkát és olajbogyót többször megismételve fémnyársra vagy kihegyezett és méretre vágott hurkapálcára tűzünk. Olajjal meglocsoljuk, és zsemlemorzsába mártjuk. Az előkészített roston minden oldalát pirosra sütjük.

Fűszeres marhavagdalt nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg marha színhús, 10 dkg kövér sertéshús, 1 mokkáskanál őrölt bors, 1 késhegynyi fokhagymás só, 4 kicsi, kemény paradicsom, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A marhahúst és a sertéshúst ledaráljuk, vagy nagyon finomra vágjuk. A kétféle húst borssal, fokhagymás sóval és sóval fűszerezzük, jól összegyúrjuk, majd hűtőszekrénybe téve megdermesztjük. Közvetlenül a sütés előtt kis hosszúkás, kb. 4 cm vastag hengereket formálunk belőle, és ezeket nyársra húzzuk. A nyársak végére paradicsomot tegyünk. Olajjal megkenjük, és gyakori forgatás közben parázs fölött megsütjük.

Fűszerezett borjútekercsek nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg borjúkaraj, 2 gombafej, 6 dkg zsíros szalonna 1/4 csomó petrezselyemzöld, 1 késhegynyi őrölt bors, 24 vastag uborkakarika, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A borjúkarajt kicsontozzuk és vékony, hosszúkás szeletekre vágjuk. Húskalapáccsal megveregetjük, megsózzuk. A gombát és a szalonnát apróra vágjuk, együtt lepirítjuk. Sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemzölddel fűszerezzük. Megkenjük vele a hússzeletek egyik oldalát és felgöngyöljük, majd uborkaszeletekkel váltakozva nyársra húzzuk. Még egyszer körbesózzuk, megkenjük olajjal, és parázs fölött kissé ropogósra sütjük.

Göngyölt virsli

Hozzávalók: 4 pár virsli, 12 dkg kolozsvári szalonna, 20 dkg vöröshagyma.

A kolozsvári szalonnából hajszálvékony szeleteket vágunk. A virsliket kb. 5 cm-es darabokra vágjuk, majd mindegyik virslidarabkát egy-egy szalonnaszeletbe tekerjük. Párosával úgy húzzuk fel a hurkapálcikára, hogy a virslik közé egy-egy vöröshagymaszelet kerüljön. Az így elkészített nyársakat sütőlemezre fektetjük, és addig sütjük, amíg a szalonna, ropogósra pirul.

Gyümölcsös nyársak

(Brochettes de fruits)

4 személyre – előkészítés: 15 perc – sütés: 15 perc

Hozzávalók: 24 sárgabarack, 6 banán, 16 kis magdaléna (sütifajta), 2 evőkanál cukornádszirup, 1 citrom leve, 1/2 kávéskanál fahéj, 1 csipet őrölt gyömbér

Tegyünk egy-egy bevágást minden barack végein és nyomjuk ki a magjukat. Hámozzuk meg a banánokat, vágjuk darabokra.

Tűzzük fel váltakozva a nyársakra a barackot, banánt, magdalénát.

Keverjük össze a cukorszirupot, citromlevet és fűszereket, mártsuk meg benne a nyársakat, majd süssük meg grillsütőben, vagy faszénparázs fölött.

Halebi rabló bárány

Készítünk egy jó pácot a következő anyagokból; olívaolajból, citromból, chilipaprikából, oregánó, rozmaring, só, őrölt bors. Csili helyett lehet más is, csak erős legyen.

További anyagok: piros paprika (pritamin), zöldpaprika, vese, füstölt szalonna, gyöngyhagyma

A zöldségeket is kockázzuk fel. A húst felvágjuk ki kockákra (5X5), és a vesét is. A szalonnát leszeleteljük és belegöngyöljük a vesét. Fogunk jó minőségű bárányhúst,  (színhúst) és a zöldségeket a göngyölt vesével bepácoljuk legalább egy estére, a hűtőbe rakjuk.

Ha bepácolódott akkor felszurkáljuk a nyársra. Felhelyezzük a sütőre. Sütés közben kenegetjük a páclével.

Húsgombócok nyárson

Hozzávalók: 75 dk darált sertéshús, 2 tojás, 2 fej hagyma, 2 ger. Foghagyma, babérlevél, 1 ág rozmaring, 1 teáskanál morzsolt kakukkfű, só bors, édesnemes pirospaprika

A darálthús összedolgozzuk az apróra vágott hagymákkal és a tojással. Fűszerezzük. Vizes kézzel gombócokat formázunk. Babérlevéllel, rozmaringgal felváltva nyársra húzzuk. Gyakran forgatva faszénparázson 10-12 percig sütjük.

Illatos csirkenyársak

Hozzávalók 4 személyre:  8 felső csirkecomb, só, 150g lángolt kolbász, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska rozmaring, 8-10 zsályalevél, 1 ágacska kakukkfű, 1 ágacska citromfű, 4 evőkanál olaj, 1.5 dl félszáraz fehérbor.

Elkészítés: A felső combokat a bőr nélküli, belső oldalukon hosszában felvágjuk, kicsontozzuk, kissé kiverjük, besózzuk. A kolbász héját lehúzzuk, villával lenyomkodjuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a leveleikre szedett, alaposan megmosott, finomra vágott zöldfűszereket, jól összekeverjük, és arányosan elosztjuk a hússzeleteken. Összegöngyöljük, és kettőt-kettőt hurkapálcával szorosan összetűzünk. Bőven megkenjük olajjal, alufóliába csomagoljuk és előmelegített, forró sütőben (220 fokon) 20 percig sütjük, majd fólia nélkül további 10-15 perc alatt piros-ropogósra pirítjuk. A sütőedényben visszamaradt pecsenyeléhez öntjük a bort, és összeforraljuk vele (3-5 perc), majd zsírtalanítjuk, leszűrjük, a felével bevonjuk a húst, a többit külön tálkában kínáljuk. Párolt zöldségek, vegyes saláta illik hozzá.

Ötlet: A nyársakat előre meg lehet párolni, csak a sütést kell időzíteni! Még finomabb, ha szabad tűzön sütjük. 

Indiai nyársonsült

Bélszínből, báránycombból 1-2 dkg-os érméket vágunk, húsverő kalapáccsal megütögetjük. Hagymaszeletekkel és egyforma kicsi gombafejekkel együtt, felváltva, többször megismételve nyársra tűzzük. Joghurtba citromlevet, zúzott fokhagymát, finomra vágott hagymát, curry port, reszelt gyömbért és cseresznyepaprikát keverünk. Az előkészített nyársakat 2-3 órán keresztül ebben a keverékben pácoljuk. Sütés előtt a nyársakat kiemeljük a pácból és a roston, minden oldalát pirosra sütjük.

Ízes nyárs

Hozzávalók 4 személyre: 2 zöldpaprika, 2 kis cukkíni, 4 apró fej hagyma, 8 csiperkegomba, 16 koktélparadicsom, 8 cső konzerv bébikukorica, 1 gerezd fokhagyma, fél csokor petrezselyem, néhány friss bazsalikomlevél, pirospaprika, 8 dkg HERA főzőmargarin, só, bors.

A megtisztított, megmosott zöldpaprikát és cukkínit nyolcfelé vágjuk, a hagymát félbevágjuk. A gombát megtisztítjuk, megmossuk és a többi zöldséggel felváltva, négy nyársra húzzuk. Sóval, borssal meghintjük, majd megkenjük kevés olvasztott HERA főzőmargarinnal és sütőben, grillben - vagy még jobb, ha faszénparázs fölött megpirítjuk.

A maradék HERA főzőmargarint felolvasztjuk, a keletkező habot leszedjük. Kissé kihűtjük, majd belekeverjük az apróra vágott zöldfűszereket, a zúzott fokhagymát és a pirospaprikát. A zöldségnyársakra öntjük és azonnal tálaljuk. Száraz pirítós illik hozzá.

Jakitori

Hozzávalók 4 személyre: 1 nagyobb csirke combja és melle, a májjal és zúzával együtt, 1 evőkanál cukor, 0.5 dl rizspálinka (jó a cseresznye-, vagy a barackpálinka is), 5 evőkanál szójamártás, só, törött bors, gyömbérpor.

A japán módra készített sült csirkéhez a húst lebőrözzük, kicsontozzuk, és vékony nyársra vagy hurkapálcikára tűzhető darabokra vágjuk. Kockára vágjuk a zúzát és a májat is, és az egészet váltogatva, kb. húszcentis nyársra vagy hurkapálcikára tűzzük és megsózzuk. A szójamártást törött borssal, cukorral, gyömbérporral és pálinkával ízesítjük. Beleforgatjuk a nyársakat, és roston vagy grillsütőben megsütjük Sütés közben, többször is megkenjük a fűszeres szójaszósszal, hogy minél pirosabbra süljön.

Kagyló nyárson

(Brochettes de moules)

Hozzávalók: 50-60 dkg natúr kagylókonzerv, 20 dkg vékonyra szeletelt szalonna, só, bors.

Jól lecsepegtetjük a kagylót, borsozzuk. Nagyságuk szerint 1-2 kagylót szalonnába göngyöljük, vékony nyársra húzzuk, parázs fölött sütjük. (Ha grillezőt használunk, egyenként a rostra tehetjük a kagylókat, de előzőleg hústűvel szúrjuk át a szalonnás kagylókat.) 10-12 percig sütjük.

Friss salátával vagy tartárral fogyasztjuk.

Ital: száraz fehérbor.

Kaukázusi saslik 1.

A birkacombból 1-2 dkg-os érméket vágunk, húsverő kalapáccsal megütögetjük, sóval, borssal, kakukkfűvel, zúzott fokhagymával ízesítve 2 napig olajban pácoljuk. Felhasználás előtt a következő anyagokat sorrendben nyársra húzzuk. Birkaérem, hagymaszelet, húsos szalonnaszelet, 1 cm vastag nyers uborka, negyedbe vágott paradicsom. Ezt többször megismételjük. A fűszeres pácolajjal meglocsolva, roston minden oldalát pirosra sütjük.

Kaukázusi saslik 2.

Hozzávalók: 350 g bélszín, 40 g hagyma, 1 csomag újhagyma, 140 g paradicsom, 1 citrom, 80 g olaj, 1 csokor petrezselyem, só

Elkészítés A húst 2 cm-es kockákra vágjuk, üveg tálba rakjuk. Hozzáadjuk a felvágott hagymát, olajat, borsozzuk, 2 órát pihentetjük. Sütés előtt a húst nyársra húzzuk, megsózzuk, faszénen forgatva pirosra sütjük. Roston megsütjük a paradicsomokat. Előmelegített tálon, újhagymával körítve, petrezselyemmel meghintve tálaljuk.

Kaukázusi saslik 3.

Hozzávalók: 500 g ürücomb, 150 g füstölt szalonna, 2 ecetes uborka, 4 hagyma, 4 paradicsom, 3 ek olaj, só, paprika, fokhagyma, kakukkfű

A húst kockára, a szalonnát vékony szeletekre, az uborkát, a paradicsomot karikákra, a hagymát félbe vágjuk. A nyársra felváltva húzzuk a hozzávalókat. Lapos tálban elkeverjük az olajat a fűszerekkel és a sóval, szétnyomott fokhagymával s ebben sütés előtt, sőt egyszer kétszer sütés közben is megforgatjuk a nyársat. Faparázson legalább 40 percig sütjük.

Kolbászos-csirkés nyársak

Hozzávalók 4 személyre: Egy fél franciakenyér 3 cm-es darabokra vágva, másfél csirkemellfilé (3 db) három-négy részre vágva, 16 db koktélvirsli, 2 evőkanál olívaolaj, ecet. A paradicsomsalátához: 1 kg paradicsom, 2-3 gerezd fokhagyma, l zellerszár levelei, 1 evőkanál olívaolaj, 2 teáskanálnyi csípős (Dijoni) mustár, feketebors, ecet, só.

A hozzávalókat a következő sorrendben tűzzük fel a nyársakra: kenyérkocka, virsli, csirke, kenyérkocka, virsli, csirke. A kész nyársakat kenjük be olívaolajjal, helyezzük el a tepsi széleire (attól függően hosszában vagy keresztben, hogy milyen hosszúak a nyársaink), s időnként megforgatva, előmelegített forró sütőben süssük 10-15 percig. Arra ügyeljünk, nehogy túlsüssük, mert akkor a csirkehús száraz lesz. Ha kész, mindegyik nyársat spricceljük be néhány csepp ecettel. Paradicsomsalátával tálaljuk. Ehhez előbb készítsük el az öntetet, amelyhez a fokhagymát nyomjuk szét, a zellerleveleket vágjuk egészen apróra, adjuk hozzá az olajat és a mustárt, néhány csepp citromot, fűszerezzük sóval, őrölt feketeborssal, s jól keverjük össze. A felkarikázott paradicsomot rendezzük el egy tálon, minden szelet közepére tegyünk egy kis kupacot az öntetből, és tálalás előtt egy órával hűtsük be.

Malac nyárson sütve

Hozzávalók (10 személyre): 1 malac, 3 evőkanál majoránna, 20 dkg füstölt szalonna, 5 dl sör, só

A sütésre előkészített malac belsejét előző nap megsózzuk, majorannával meghintjük.

Akácfából készített (vagy rozsdamentes acélból készült) nyársra húzzuk, majd akácfa parázs felett 2-3 órán át, sütjük, folyamatosan forgatva a nyársat. Közben a malac teljes felületét, szalonnával és sörrel kenegetjük, hogy bőre szép, piros, ropogóssá váljon.

Amikor a malac megsült, a nyársról leemeljük, feldaraboljuk és idényjellegű friss salátával körítve tálaljuk.

Jó tudni! Őseink a húst valószínűleg mocsári tölgy parazsán sütötték, és a nyársat is ebből a fából készítették, az akácfa ugyanis csak az 1800-as évek elején terjedt el Magyarországon.

Máj nyárson sütve

Hozzávalók: 30 dkg sertésmáj, 15-20 dkg gomba, 10 dkg füstölt szalonna, 2 db nagy húsos zöldpaprika (mirelit is lehet), 2 kis fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 1 evőkanál olaj, ízlés szerint fűszerezett paradicsomlé, mustár, törött bors, só,

A májat megmossuk, letörölgetjük, majd tízforintos nagyságú érméket vágunk belőle. A gombát tisztítás, mosás és lecsöpögtetés után hasonlóan daraboljuk, a kicsumázott zöldpaprikát is felszeleteljük. A füstölt szalonnát felkockázzuk, a vöröshagymát tisztítás után karikákra vágjuk. Grillsütő nyársára a következő sorrendben szúrjuk fel a nyersanyagokat: szalonna, máj, hagyma, gomba, paprika, szalonna stb. Lehet egy hosszú nyársat is készíteni, de lehet 4 kicsi nyársra is adagolni a hozzávalókat. Előmelegített grillsütőben 7-7 percig sütjük mindkét oldalát. Ha gázsütőben sütjük, akkor hurkapálcákra tűzzük fel a nyersanyagokat, és a sütő rácsára helyezzük a nyársakat, alátéve egy tepsit, hogy az a lecsöpögő szaftot felfogja. Míg sül a nyárs, elkészíthetjük a mártást; a tejfölt összekeverjük ízlés szerint 1-2 teáskanál mustárral, fűszerezett paradicsomlével, sóval, törött borssal, és tálaláskor a megsült nyársat leöntjük vele.

Májszeletkék nyárson sütve

Hozzávalók: 80 dkg sertésmáj, 2 piros alma, 24 csemegehagyma, 12 dkg húsos kolozsvári szalonna, 4 zöldpaprika, 1 mokkáskanál őrölt bors, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A májat hártyáitól megtisztítjuk és kb. 4x4 cm-es kockákra vágjuk. A szalonnából hasonló nagyságú, vékony szeleteket vágunk. A megtisztított hagyma felét félbevágjuk, az almából vastag cikkeket szelünk. Az előkészített nyersanyagokat a következő sorrendben húzzuk a nyársra: hagyma, szalonna, máj, alma. A két végére egész hagyma kerüljön. Borssal körbehintjük, olajjal megkenjük, színesre megsütjük. Csak fogyasztás előtt sózzuk meg.

Mézes favágószelet

Hozzávalók: 4-5 vastag szelet tarja (kb. 25 dkg-os) 2 ek, ketchup, 1 ek méz, 2 ek olaj, só. grill fűszerek

A húst a fűszerkeverékkel bedörzsöljük, olajjal meglocsoljuk. hideg helyen pácoljuk 1 éjszakát. Majd lecsöpögtetjük, megtöröljük. besózzuk.  Faszénparázson v. grillsütőben mindkét oldalán, 8-10 percig sütjük. Megkenjük mézzel elkevert ketchuppal, és további 2-4 percig sütjük.

Nyárson sült csirke

Hozzávalók: 2 csirke, 2 g majoránna, 1 db birsalma, 2 csomag zöldpetrezselyem, 2 dl olaj, 3 dkg mustár, törött bors, piros paprika

Elkészítése: A megtisztított csirkék belsejét megsózzuk és meghintjük majoránnával. Mindegyik belsejébe egy-egy fél birsalmát és egy-egy csokor zöldpetrezselymet teszünk. Az így előkészített csirkéket nyársra húzzuk, majd akácfa parázs felett lassan forgatva sütjük. Az olajba keverjük a mustárt, őrölt borsot, kevés sót és a pirospaprikát. Sütés közben a csirkéket ezzel a páccal kenegetjük, így nem csak ízletessé, de szép színűvé is válik.

Nyárson sült disznóoldalas (Thaiföld)

Hozzávalók: 3 db 10 cm széles, 8-10 bordás oldalas, 1 dl borecet, 0,5 dl citromlé, 1,5 dl olaj, 0,75 dl szójamártás, 1 tk. őrölt koriandermag, 1 tk. őrölt bors, 1 mk. őrölt mustármag, 1 tk. só.

A hús kivételével keverjük össze a hozzávalókat. Öntsük a húsra, tegyük hűtőbe 8 órára. Időnként forgassuk meg.

Húzzuk harmonikaszerűen nyársra az oldalast. Izzó parázson, forgatva süssük 50 percig.

Tegyünk a nyárs alá tepsit, kenjük be a páclével a húst, süssük még 40 percig, közben többször kenjük be.

Rizzsel, salátákkal, mártásokkal, szárított halporos fűszerkeverékkel tálaljuk.

Nyárson sült fácán

Hozzávalók: 1 fácán, 50 g füstölt szalonna, só, 100 g vaj

Elkészítés: A fiatal fácánt megtisztítjuk, kibelezzük, jól megmossuk, Kívül-belül sózzuk. Megszórjuk törött borssal, nyársra szúrjuk, és állandó forgatás közben sütjük. Sütés közben vajjal kenegetjük. Miután a hús megpuhult szép pirosra sütjük.

Nyárson sült húskockák padlizsánnal

Hozzávalók: 60 dkg sertéscomb, só, 2 db padlizsán, 10 dkg sózott szalonna, 1/2 csomó petrezselyemzöld, 2 késhegynyi őrölt bors, 1 kávéskanál mentalevél, 1 kávéskanál korianderzöld, 4 fej hagyma

A sertéshúst 3-4 cm nagy kockákra vágom, megsózom, és kis, lapos vasnyársakra felhúzom. A padlizsánt hosszanti irányban, nem túl mélyen bevágom, majd keresztben kettévágom, ily módon négy fél padlizsánt kapok. A bevágott nyílásba szalonnacsíkokat teszek, meghintem sóval, őrölt borssal, apróra vágott petrezselyem és korianderzölddel, vagy mentalevéllel. Az így fűszerezett padlizsándarabokat keresztben nyársra húzom. A nyárs végére egy megtisztított hagymafejet is teszek.

Sütés előtt a húst és a padlizsánt is megkenem olajjal, majd parázs fölött minden oldalán megsütöm. (a padlizsánt először a bevágott oldaláról kezdem sütni.)

Nyárson sült sajtos padlizsán, cukkíni, paradicsom

Hozzávalók: 60 dkg padlizsán, 20 dkg kemény, húsos paradicsom, 40 dkg cukkíni, 40 dkg parenyica sajt, só, bors, 5 dkg vaj.

Minden hozzávalót rozsdamentes késsel egyenletes - 6-8 mm vastag – karikára szelünk. A padlizsánt, cukkínit sóval, borssal megszórjuk, a készletet váltakozva nyársra fűzzük, és parázs fölött állandóan forgatva 10-15 perc alatt megsütjük, közben vajjal kenegetjük.

Hurkapálcára fűzve lehet grillsütőben, vagy sütőben is készíteni. Persze itt is jó a nyárs, csak parázs fölött nem jó a hurkapálca.

Sajt nélkül is finom. Én, ha sajt nélkül készítem, akkor sajtmártás van mellé.  

Nyárson sült szárnyas máj, és gomba

Hozzávalók: 60 dkg csirke-vagy kacsamáj, só, 1 kávéskanál szemes bors, 20 dkg füstölt szalonna, 40 dkg csiperke-gomba, 3 fej vöröshagyma.

Elkészítés: A szárnyas májat alaposan megmosom, lecsöpögtetem megsózom, és durvára őrölt borssal meghintem. A nagyobbakat több szeletre vágom. A füstölt szalonnát 5 x 5 x 2 cm-es szeletekre vágom. A gombát megtisztítom, és felszeletelem 1 cm-es szeletekre, vigyázva, hogy nyársra húzható legyen. A vöröshagymát is 1 cm-es vastag karikákra vágom. A nyársra egymás után felhúzok egy karika hagymát, egy szelet szalonnát, egy májdarabot és egy szelet gombát. Ebben a sorrendben a nyársakra húzom az előkészített anyagokat, majd állandóan forgatva grillsütőben kisütöm.

Kellemessé teszi a vendéglátást, ha a vendégek faszénparázs felett maguk sütik ki a saját adagjukat, és a tálalóra kirakott salátafélékből ízlés szerint választanak köretet

Parasztos báránysültek nyárson

Hozzávalók: 6 szelet bárányborda, 6 db virsli, 6 db bárányvese, 6 db gomba, 3 kisebb paradicsom, 1 dl olaj, só, bors, 1 citrom.

Elkészítése: Vágjuk a virslit három darabra, a vesét kétfelé, a paradicsomot pedig négyfelé. A gombafejeket hagyjuk meg egészben. Mindegyik nyársra egyenlő arányban szúrjuk fel a különböző összetevőket. Locsoljuk meg jól olajjal. Tegyük lecsöpögtetős nyárssütőbe, és 5 perc múlva forgassuk meg. Ismételjük meg a műveletet a teljes sütésig. Sóval, borssal ízesítsük. Citromkarikákkal tálaljuk.

Parázson sült rozmaringos csirkenyárs

Hozzávalók: 1 evőkanál szárnyasokhoz és sültekhez fűszerkeverék, 30 dkg csirkemell, 16 db csirkemáj, 20 dkg kolozsvári szalonna, 16 db kis gombafej 4 db kis fej vöröshagyma 20 dkg cukkíni, rozmaring.

Elkészítése: A csirkemellet, szalonnát, hagymát, cukkínit egyenként 16 db szép egyforma szeletre vágjuk és a többi anyaggal együtt, felváltva nyársakra húzzuk. Megszórjuk a fűszerkeverékkel és a rozmaringgal és sütőben, faszénparázson, grillsütőben "ami van" készre sütjük.

Pácolt hek nyárson

Hozzávalók: 1 kg hek, 1 gerezd fokhagyma, 3 dl tej, 30 dkg zöldpaprika, 30 dkg paradicsom, 20 dkg vöröshagyma, 1 ek. halfűszerkeverék, 1 dl vörösbor, só

A gondosan megtisztított és sós-fokhagymás tejben fél napig pácolt heket 5-5 cm vastag darabokra vágom.  A zöldpaprikát, a kemény paradicsomot és a megtisztított hagymákat vastag cikkekre vágom. A nyársra váltakozva felhúzom a hal-, a zöldpaprika-, a paradicsom- és a hagymadarabokat. Végül megszórom halfűszerkeverékkel.  Faszénparázson - gyakran forgatva - kb. 15 perc alatt aranysárgára sütöm.

Párizsis nyárs

Hozzávalók: 30 dkg párizsi egy darabban, 2 csokor zöldhagyma, 8 kicsi gombafej, 2 nagy zöldpaprika, só, törött bors, mustár, ízlés szerint, liszt, tojás és zsemlemorzsa a bundázáshoz, 4 fél hurkapálca (vagy hosszú hústűk)

A párizsiról a bőrt lehúzzuk, és négy egyforma vastag szeletre vágjuk. A zöldhagymát megtisztítjuk, és négy részre elosztjuk. A megtisztított gombát ugyancsak négy részre osztjuk. A zöldpaprikát megmossuk, szárát és csumáját kiszedjük. Félbevágva ugyancsak 4 darab lesz belőle. Egy nyársra való párizsit, hagymát, gombát és zöldpaprikát egyforma nagyra darabolunk, majd váltogatva felfűzzük a hurkapálcára. Megsózzuk és megborsozzuk. Mustárral is bekenjük, és lisztbe forgatjuk. Ezután belemártjuk a felvert tojásba, végül meghempergetjük zsemlemorzsában és beletesszük a 180 fokos forró olajba. 2-3 perc alatt szép világosbarnára megsütjük, és a fölösleges olajat lecsöpögtetjük róla. A másik három nyársat ugyanúgy elkészítjük. Melegen, többféle saláta kíséretében tálaljuk.

Egyszerű és gyorsan készíthető.

Perzsa borjúnyárs

Hozzávalók:  50 dkg borjúhús, 1 piros és 1 zöldpaprika, 15 dkg apró hagyma, 8 koktélparadicsom, 1/2 csésze joghurt, 1 ek. reszelt hagyma, 1 ek. citromlé, 1/2 tk. sáfrány, só, bors.

A sáfrányt mozsárban megtöröm, és egy csészében felöntöm 1/4 csészényi forró vízzel, majd pár percre lefedem. Mikor kihűlt, összekeverem a joghurttal, a reszelt hagymával, citromlével, sóval, borssal. A húsokat felkockázom és egy éjjelen át pácolom a hideg marinádban. Másnap a hagymát megtisztítom, a paprikákat darabokra vágom. A hozzávalókat váltakozva a nyársakra húzom. Jó faszénparázson körben szép pirosra sütöm.

Pisztráng nyárson sütve

Hozzávalók:  4 pisztráng (kb. 1 kg), 20 dkg füstölt szalonna, 1 evőkanál pirospaprika, 1 mokkáskanál    őrölt bors, só.

Elkészítése: A halakat kibelezzük, gondosan megmossuk és leszárítjuk. A nyársat a halak száján keresztül, 2-3-szor kígyóvonalszerűen átszúrva a gerincszálkán, annyira toljuk fel, hogy a nyárs a farok végén kicsit kilátsszon. A nyársra húzott halakat kívül-belül sóval és borsos paprikakeverékkel beszórjuk. Parázs fölött forgatva sütjük. A szalonnát külön nyársra húzzuk, sakktáblaszerűen bevagdossuk.

Sütés közben a kiolvadó zsírt a halakra csöpögtetjük.

Pulykamell-szeletkék nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg pulykamell, 1/4 doboz ananászkonzerv, 2 piros alma, 1 mokkáskanál currypor, 2-3 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A kicsontozott és bőrétől megtisztított pulykamellet kb. 4x8 cm-es csíkokra, az ananászkarikákat kétfelé vágjuk. A húst megsózzuk. Minden pulykamell-csíkba egy-egy ananászdarabkát teszünk, és a nyársra húzzuk. A hús után ananászcikk következik. A nyárs elejére és végére vastag almaszeletet húzunk.

Curryporral körben meghintjük, olajjal megkenjük és hamvadó parázs fölött, rövid idő alatt színesre megsütjük.

Rablóhús fácánnal   

Hozzávalók 4 személy részére: 1 db fácán, 20 dkg füstölt szalonna, fokhagymakrém, ételízesítő, bors, só, alufólia

A fácánt száraz állapotban megkopasztjuk. Ezután felbontjuk és kibelezzük a szárnyast. Levágjuk a nyakát és a lábait. Alaposan megmossuk kívülről és belülről is, és szárazra töröljük. Ezután a fácánt bedörzsöljük fokhagymakrémmel, megszórjuk ételízesítővel, sóval és borssal kívül - belül bedörzsöljük, majd fóliába csomagoljuk. Két napig hagyjuk pácolódni a hűtőszekrényben. Amikor kivesszük a pácolt húst a hűtőszekrényből, egy újabb réteg fóliát tekerünk rá. Parázsba ágyazva sütjük. Negyedóra múlva levesszük róla a fóliarétegeket, és kétágú nyársra húzzuk. A parázs felett ropogósra sütjük úgy, hogy időnként olajjal meglocsoljuk. Ízlés szerint utánsózhatjuk. Savanyúsággal kínáljuk.

Rablóhús régiesen

Hozzávalók 4 személyre: 35 dkg marhabélszín, 35 dkg sertésszűzfilé, 20 dkg húsos szalonna, 2 közepes burgonya, 2 hagyma, 2 evőkanál étolaj, só, bors, pirospaprika.

A húst kb. 3 dkg-os kockákra vágjuk. Az olajban elkeverünk kevés sót, ízlés szerint őrölt borsot és erős paprikát, megforgatjuk benne a húsdarabokat, és hideg helyen fél óráig állni hagyjuk. Kisujjnyi vastag karikákra vágjuk a megtisztított burgonyát és hagymát, vékonyabb kockákra a szalonnát, s az egészet váltogatva a nyársakra vagy fapálcikákra tűzzük. Sütés előtt - és néha közben is - a nyársakat átkenjük a visszamaradt fűszeres olajjal, és néha megforgatva, 12-15 perc alatt megsütjük. (Ha puha a krumpli, már jó a hús is.) Tálalásnál a nyársat pirított kenyér “bakokra” állítjuk a tányéron, egyik oldalára szalmaburgonyát, a másikra céklasalátát és felszeletelt csemege uborkát teszünk. A harmincas években, a pesti vendéglőkben így készítették a rablóhúst, annyi különbséggel, hogy borjúszűzérméket is tűztek a nyársra.

Rablónyárs

Az eredeti nyárs bélszínből van, de lehet sertés szűzből, vagy pulykából is készíteni.

Tehát, a húst egész vékonyra kiklopfoljuk, megszórjuk a hozzávaló Kotányi fűszerkeverékkel (nem reklámozni akarom a Kotányit, de hosszú évek tapasztalata szerint, mind a fűszereik, mind a keverékeik nagyon jók) megkenjük mustárral, beterítjük szeletelt baconnal, vékony karikára vágott hagymával megszórjuk, majd az egészet felgöngyöljük.

Érdemes hűtőben egy pár óráig pihentetni, majd felkarikázni. Egy 15 dg-os szeletből kb. 6 karikát lehet kivágni. A karikákat felhúzzuk hurkapálcára, vagy nyársra és megsütjük. Sütni lehet serpenyőben, sütőben, de az igazi az a faszénparázson. Ha még fokozni akarjuk az élvezeteket, akkor tálaláskor egy kicsit előmelegített konyakkal leöntjük és meggyújtjuk.

Sajtos-halas nyárs

Hozzávalók: 15 dkg parmezánsajt, 1 doboz füstölt hal (Bückling), 1 kis doboz gombakonzerv, 2 tojás, fél citrom reszelt héja, só és törött fekete bors, ízlés szerint, liszt és zsemlemorzsa a bundázáshoz, olaj a sütéshez, 8 hústű

A sajtot kétszer kétcentis kockákra vágjuk. A szardíniát levétől leszűrjük, és a halakat (ha túl nagyok lennének) sajtkocka méretűre daraboljuk. A gombakonzervet levétől leszűrjük. Egy-egy hústűre a következő sorrendben fűzzük fel a hozzávalókat: sajtkocka, haldarabka (a hallal óvatosan bánjunk, mert könnyen szétesik), gombafej, sajt és így tovább. A megrakott nyársakat először lisztbe forgatjuk, majd a felvert, sózott, borsozott, citromhéjjal és a szardínia olajával elkevert tojásban mártjuk meg, végül zsemlemorzsába hempergetjük. Ezután újból az ízesített tojásba és a zsemlemorzsába forgatjuk. Bő forró olajban, erős tűzön hirtelen megsütjük, majd előmelegített tálra tesszük. A maradék fűszeres tojást kevés liszttel és a gombakonzerv levével elkeverjük, ezután vagy 1 nagy, vagy 4 kicsi palacsintát sütünk belőle. Tálaláskor egy-egy nyársra ráborítunk egy palacsintát, vagy az összes nyársra rátesszük a nagy palacsintát. Salátát és majonézes mártást kínálhatunk hozzá.

Saslik 1.

Hozzávalók 1 (!) személyre:  24 dkg birka- vagy sertéshús, 2,5 dkg hagyma, só, bors, negyed citrom, 15 dkg "köret": paradicsom, padlizsán, uborka, petrezselyem.

A húst 3-4 dkg-s darabokra vágjuk, felnyársaljuk, és parázsló szén felett megsütjük.  Sütés közben fűszerezzük. A húshoz felkarikázott hagymát, zöldhagymát, citromot vagy nyárson sült zöldségeket adunk.  Petrezselyemmel megszórjuk.

Saslik 2. (Grúz nyársonsült)

Hozzávalók: 50 dkg sertés- vagy juhhús, 3-4 fej vöröshagyma, 1 csomó zöldhagyma, 4 paradicsom, só, törött bors, 2 ek ecet, 1 csomó petrezselyem, zsír a sütéshez

Elkészítés: A húst kisebb szeletkékre vágjuk, tálba tesszük, egy fej apróra vágott hagymát, 2 ek. ecetet és petrezselyemzöldet hintünk rá. Befedjük, és 2-3 órára hideg helyre tesszük, hogy a húst átjárja a páclé.

A hússzeletkéket vöröshagyma-karikákkal felváltva nyársra vagy hurkapálcikákra szúrjuk, és serpenyőben megsütjük. A kész saslikot levesszük a nyársról, tálra rakjuk, és leöntjük olvasztott vajjal. Zöldhagymával és gerezdekre vágott paradicsommal tálaljuk.

Rizsköretet adhatunk hozzá.

Saslik 3.

Hozzávalók 1 személyre: 24 dkg birka- vagy sertéshús, 2,5 dkg hagyma, só, bors, negyed citrom, 15 dkg "köret": paradicsom, padlizsán, uborka, petrezselyem.

A húst 3-4 dkg-s darabokra vágjuk, felnyársaljuk, és parázsló szén felett megsütjük.  Sütés közben fűszerezzük. A húshoz felkarikázott hagymát, zöldhagymát, citromot vagy nyárson sült zöldségeket adunk. Petrezselyemmel megszórjuk.

Forrás: Salme Masso: Rahvaste toite. Valgus, Tallinn, 1975

Saslik nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg báránycomb, 4 kemény paradicsom, 8 vastag uborkakarika, 8 csemegehagyma, 3 evőkanál olaj, 1/4 teáskanál őrölt kakukkfű, 1 késhegynyi fokhagymás só, 1 mokkáskanál pirospaprika, só.

Elkészítése: A bárány- vagy fiatal birkahúst kb. 3 cm-es kockákra vágjuk. A megtisztított hagymát és a megmosott paradicsomot félbevágjuk. Az uborkát felkarikázzuk. Az előkészített alapanyagokat váltakozva nyársra húzzuk, a két végét hagymával zárjuk.

Körben megsózzuk, és a fűszerekkel elkevert olajjal megkenjük. Parázs fölött, állandóan forgatva a nyársakat, színesre sütjük.

Sütés közben még egyszer kenjük át a fűszeres olajjal.

Saslik vesepecsenyéből

Hozzávalók: 60 dkg vesepecsenye, 2 evőkanál olaj, 2 fej hagyma, 1 citrom, 1 evőkanál apróra vágott kapor, só, őrölt bors, néhány csepp ecet.

A hártyájától megtisztított vesepecsenyét kockákra vágjuk (fejenként 4 kocka), megsózzuk, megborsozzuk, és jól elkeverjük az apróra vágott hagymával és a citrom levével.  Kőedénybe helyezzük, és legalább 6 órán át, állni hagyjuk.  A húst nyársra húzzuk (egy nyársra 4-5 kockát), megkenjük olajjal és faszénen (esetleg serpenyőben) minden oldaláról alaposan átsütjük.  Átmelegített edénybe tesszük, kaporral elkevert, karikákra vágott hagymát adunk hozzá, ecettel megcsepegtetjük és tálaljuk.

Forrás: Milan Linhart: Ruská kuchyně

Saté (indonéz)

Hozzávalók: 50 dkg sertéshús, 3 evőkanál olaj, 1 kiskanálnyi csípős curry, 1 kiskanál kurkumapor, 3 evőkanál kókuszreszelék, 1 dl tej, só, cukor

A kurkumát és a curryt egy kevés olajban megpirítom. A kókuszreszeléket a tejjel elkeverem, és hozzáadom az olajon pirított fűszerekhez, sóval, cukorral ízesítem, felfőzöm, majd a tűzről levéve kihűtöm. A húst nagyobb kockákra vágom, és a lehűlt pácban 2-3 óráig pácolom. (Minél tovább annál jobb)! A pácolt húsdarabokat 4 nyársra húzom, és parázson vagy grillsütőben kb. 10 perc alatt ropogósra sütöm.

Párolt rizzsel kínálom, nagyon jól illik hozzá a felmelegített ketchup.

Sonka-kolbászfalatok nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg félkövér házi sonka vagy füstölt tarja, 20 dkg házi kolbász, 8 közepes vöröshagyma, 4 piros színű zöldpaprika, 2-3 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A sonkát vagy tarját kb. 2x4 cm-es kockákra, a kolbászt 4-5 cm-es darabokra felvágjuk. A paprikát kockákra, a tisztított hagyma egy részét félbe, a többit negyedekre vágjuk és megsózzuk. Az előkészített alapanyagokat váltakozva nyársra húzzuk úgy, hogy a két végére fél vöröshagyma kerüljön. Faszénparázs fölött - gyakori forgatás mellett - szép színesre sütjük. Ha sütés közben túlzottan kiszáradna, kenjük meg olajjal.

Szalonnába burkolt fürjek nyárson sütve

Hozzávalók: 12 pecsenyefürj, 1 evőkanál majoránna, 1 evőkanál őrölt borsikafű, 1 teáskanál őrölt kakukkfű, 12 szelet főtt császárszalonna, só.

Elkészítése: A fürjek nyakát és nyakbőrét levágjuk. Mosás, leszárítás után a szárnyakat feszesre visszahajtjuk, és a húsbőrt átlyukasztjuk úgy, hogy ott a combvégeket átlósan átdughassuk. A hasüreget sóval és majorannával hintjük be, míg kívülről sóval, kakukkfűvel és borsikafűvel fűszerezzük. Minden fürjet hosszú szalonnaszelettel körültekerünk, fogvájóval rögzítjük. A fürjeket hármasával nyársra húzzuk és parázs fölött, gyakori forgatás közben megsütjük.

Szalonnás virslifalatok nyárson

Hozzávalók: 6 pár bőrös virsli, 12 dkg Bacon vagy főtt, húsos kolozsvári szalonna, 2 zöldpaprika, 2 piros színű zöldpaprika, só.

Elkészítése: A virsliket három egyforma darabra vágjuk. Egyenként becsavarjuk vékony Bacon vagy húsos, főtt kolozsvári szalonnaszeletbe. A zöldpaprikákat széles csíkokra vágjuk, megsózzuk, majd a szalonnába csavart virsliket felváltva a kétféle színű zöldpaprikával nyársra húzzuk. Hamvadó parázs fölött - többször forgatva - egyenletesen megsütjük.

Szendvics nyárson

Hozzávalók 6 személyre: 1 franciakenyér, 5 dkg fűszeres vaj, 1-2 evőkanál olívaolaj, 15 dkg juhsajt, 10-10 dkg fehér és piros szemű szőlő, durvára őrölt bors, a díszítéshez salátalevél és néhány ág friss kakukkfű, hurkapálcika

Elkészítés: A franciakenyeret felszeleteljük. A felét megkenjük saját készítésű fűszeres vajjal, a többire olívaolajat csöpögtetünk. A vékony szeletekre vágott juhsajtot az olívaolajos kenyerekre helyezzük. Két-két különböző kenyérszeletet pálcikára húzva tepsibe helyezünk. Előmelegített sütőben, 225 fokon (gáztűzhelynél 4-es fokozaton) aranybarnára sütjük. A szőlőt megmossuk, és leitatjuk róla a vizet. A nyársakat tányérokra szedjük, és a szendvicseket megmosott, lecsöpögtetett salátalevekkel, kakukkfűvel és szőlőszemekkel díszítjük. Durvára őrölt borssal meghintve kínáljuk.

Szuvlaki (görög)

Hozzávalók: 80 dkg bárányhús, 1 dl olívaolaj, 1 citrom, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek. oregano, 1 ek. kakukkfű, só, bors, 2 fej vöröshagyma, babérlevél

A húst megmossuk, megtisztítjuk a faggyútól, és kockákra vágjuk. Sóval, borssal ízlés szerint megszórjuk és félretesszük. Lezárható edényben összekeverjük az olajat a citrom leszűrt levével, a zúzott fokhagymával, oregánóval, kakukkfűvel, majd beleforgatjuk a húsdarabokat, az edényt légmentesen lezárjuk, és egy éjszakán keresztül hűtőben állni hagyjuk.

Sütés előtt a húsokat lecsöpögtetjük, nyársakra húzzuk, közéjük hagymadarabokat és babérlevelet teszünk. Olajjal megkent, előmelegített grill-lapon, vagy faszénparázson mindkét oldalukat megsütjük, majd a páclével leöntve tálaljuk.

Elkészítési idő: kb. 1 óra + pácolás

Szűzszeletkék nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg sertés szűzpecsenye, 16 dkg kövér szalonna, 8 csemegehagyma, 2 nagy zöldpaprika, 1 mokkáskanál őrölt borsikafű, 1 mokkáskanál őrölt kakukkfű, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A sertés szűzpecsenyéből hosszúkás érméket vágunk, húsverővel kissé megveregetjük és besózzuk. A szalonnát vékonyan felszeleteljük, a hagymát megtisztítjuk, a zöldpaprikából nagy négyszögeket vágunk. A szűzérmékbe szalonnaszeletet teszünk, félbehajtva nyársra húzzuk zöldpaprikával váltakozva. A nyárs két végét hagymával zárjuk. Körben megsózzuk és meghintjük kakukkfű és borsikafű keverékével. Olajjal megkenjük és gyakori forgatás közben, parázs fölött megsütjük.

Tatár saslik

Hozzávalók: 70 dkg marhahús, 1 fej reszelt hagyma, 1 evőkanál torma, 1 kiskanál mustár, 1 kiskanál ecet, törött bors, só, olaj.

Elkészítése: Az előírt anyagokat, fűszereket alaposan összekeverjük, és a kétujjnyi darabokra vágott húst ebbe a pácba pihentetjük egy hétig hideghelyen. Közben a húsdarabokat megforgatjuk. Sütés előtt a húsról lecsurgatjuk a páclevet, a húst nyársra szúrjuk, és sütő tepsi peremére támasztva megsütjük

Töltött báránybordák nyárson sütve

Hozzávalók: 8 vastag szelet bárányborda, 4 közepes, kemény paradicsom, 10 dkg sonka, 10 dkg gomba, 1/4 csomó petrezselyemzöld, 2 késhegynyi őrölt bors, 1 teáskanál fokhagymás só, 2 evőkanál olaj.

Elkészítése: A vastag báránybordák húsos oldalát éles késsel bevágjuk. A kés hegyével a bevágást "pénzes zacskó" formára kitágítjuk. A megtisztított gombát és a sonkát finomra összevágjuk vagy ledaráljuk, fokhagymás sóval, borssal, petrezselyemzölddel fűszerezzük és beletöltjük a bordákba. A töltőnyílást fogvájóval összetűzzük. Fokhagymás sóval és őrölt borssal megszórjuk, olajjal megkenjük, és a két borda közé egy paradicsomot téve nyársra húzzuk. Parázs fölött - gyakori forgatás mellett - megsütjük.

Tőkehal nyárson

(Brochettes de cabillaud)

4 személyre – előkészítés: 20 perc – sütés: 10 perc

Hozzávalók: 800 g vastag tőkehalszelet, marinált paprika, 2 közepes hagyma, 4 evőkanál olívaolaj, 250 g köményes gouda, 1 evőkanál kakukkfű, 1 kiskanál őrölt kömény, 1 citrom leve, só, bors

Szedjük ki a szálkát a halból és szedjük le a bőrét. Vágjuk 2 cm-es kockákra, tegyük mély tálba.

A sót, borsot, citromlevet, köményt, olajat keverjük össze, öntsük a halra és hagyjuk állni 15 percig.

A marinált paprikát itassuk le és vágjuk csíkokra a húsát.

Vágjuk 4be a hagymákat. Vágjuk kockára a sajtot.

Csöpögtessük le a halat. A hozzávalókat váltakozva húzzuk nyársra.

Sózzuk, szórjuk meg kakukkfűvel és süssük 10 percig.

Forrón tálaljuk.

Vadkacsa szalonnával (20. századeleji recept)

Tisztítsuk meg a vadkacsát, tegyük pácba pár napon át, aztán vegyük ki, csurgassuk le, sózzuk be, és a mellehúsát tűzdeljük ki vékony szalonnaszeletekkel, húzzuk nyársra és süssük meg. Sütés közben locsolgassuk sűrűn kevés tejfellel és páclével, eztán ha megsült, húzzuk le a nyársról, rakjuk tálra és a leszűrt mártást aláöntvén, adjuk fel.

Vegetáriánus nyárs

Hozzávalók: 8 gombafej (konzerv), 2 cső zsenge kukorica, 8 kemény paradicsom, 2 zöldpaprika, 8 mogyoróhagyma, 2 kis uborka, 1 mokkáskanál őrölt borsikafű és őrölt kakukkfű, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A megtisztított kukoricacsöveket kb. 4-6 cm-es darabokra, az uborkát vastag karikákra, a zöldpaprikát nagy kockákra, a hagymát félbevágjuk, a megmosott paradicsomok szárát eltávolítjuk. A konzerv gombát leszűrjük. Az előkészített alapanyagokat váltakozva nyársra húzzuk. Körben megsózzuk, meghintjük őrölt borsika, és kakukkfűvel, majd olajjal megkenjük. Parázs fölött - gyakori forgatás mellett - színesre sütjük.

Vegyes nyársonsült (Brazilia)

Vesepecsenyét tegyünk tűzálló edénybe, adjunk hozzá 1/2 dl citromlevet, 1/2 dl olajat, egy kevés megreszelt fokhagymát. Fedjük le, hagyjuk állni 1 napot, közben forgassuk. A kicsontozott disznókarajt sütés előtt szórjuk be őrölt köménnyel, borssal.

A 2 féle húst és füstölt tarját váltogatva húzzuk nyársra, csomagoljuk a nyárssal együtt alufóliába és szabad tűzön - parázson süssük meg.

Veronai rablópecsenye nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg sertéshús, 1 tojás, 1 kiskanál hagyma, só, törött bors, 4 fej hagyma, 4 virsli.

Elkészítése: A darált sertéshúst összegyúrjuk tojással, a reszelt hagymával, sóval, borssal, kis gömböcskéket formálunk belőle. Hosszú hústűre egymás mellé felszúrunk egy húsgombócot, egy szelet hagymát, egy darab virslit, ismét hagymaszeletet, és ezt addig váltogatjuk, míg a hozzávalókból tart. Az így elkészített nyársakat hideg olajban megforgatjuk, majd egy tepsi két szélére támasztva, hogy a hozzávalók ne érjenek a tepsi aljára forró sütőben megsütjük.

Vitaminnyárs magyaros babraguval

Elkészítési idő: 50 perc

Hozzávalók 4 személyre: 3 db Maggi Pörköltszaft kocka, Maggi Ételízesítő ízlés szerint, 20 dkg zsenge cukkini, 1-1 sárga és piros kaliforniai paprika, 8 szál újhagyma, 8 paradicsom, 15 dkg laskagomba vagy sampinyon, 2 doboz 480 grammos fehérbabkonzerv, 1 szál rozmaring, 2 szál bazsalikom, 1 dl olívaolaj, 2 dl tejföl

Elkészítése: A cukkinit és a paprikákat hosszában kettévágjuk, majd kétujjnyi vastagra felszeleteljük. A paradicsomot és a gombát félbe-, az újhagymát 3 cm-es darabokra vágjuk. A bazsalikomleveleket durvára aprítva a zöldségekhez adjuk, meglocsoljuk olívaolajjal, megszórjuk Maggi Ételízesítővel, s óvatosan összeforgatjuk. Váltakozva - eléggé szorosan - lapos fémnyársra húzzuk, és szépen leégett, nem túl eleven parázson megsütjük. Eközben elkészítjük a babragut: a Maggi Pörköltszaft kockákat 6 dl vízben felfőzzük, hozzátesszük a babkonzervet, rozmaringlevelekkel fűszerezzük, beleöntjük a tejfölt, majd összeforraljuk. A babragut külön tálaljuk, köretként alufóliába csomagolt, parázson sült újburgonyát adhatunk mellé.

Zsályás csirkenyársak

Hozzávalók 4 személyre:  2 nagyobb (800g) csirkemell, só, bors, 4 gerezd fokhagyma, 12 zsályalevél, 6 vékony szelet szalonna (bacon), 2 evőkanál margarin, 1dl száraz fehérbor, 1 evőkanál olaj, 1 kis fej hagyma, 400g hámozott paradicsom, 1 mokkáskanál szárított bazsalikom, 400g főtt fehér bab (konzerv)

Elkészítése: A megmosott csirkemellekről lehúzzuk a bőrt, kicsontozzuk. A fél melleket kissé kiverjük, besózzuk, borsozzuk, mindegyiket megkenjük egy gerezd áttört fokhagymával, 3 hosszanti csíkra vágjuk. Lefektetünk a munkalapra 1 megmosott zsályalevelet, arra egy félbevágott szalonnalevelet, majd egy húscsíkot, szorosan feltekerjük, fogvájóval megtűzzük. Egy nagyobb Serpenyőben a felforrósított margarinban hirtelen megpirítjuk a mini nyársakat, aláöntjük a bort, és fedő alatt mérsékelt tűzön puhára pároljuk (25-30 perc). Közben az olajban megfonnyasztjuk a felaprózott hagymát, rádobjuk a vékony csíkokra vágott paradicsomot, a bazsalikommal, sóval, és borssal ízesítjük, 10 percig főzzük. A babot leszűrjük, a paradicsomhoz adjuk, aláöntünk egy merőkanállal a bab főzőlevéből, 2-3 percig forraljuk, majd a csirkenyársakhoz adjuk, és összeforraljuk.

Ötlet: enyhén sós, babérlevéllel és fokhagymával ízesített vízben megfőtt, (mélyhűtött) fejtett babból még finomabb. 

Zsiványpecsenye fóliában, nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg sertéscomb, 20 dkg húsos szalonna, 4 nagy burgonya, 4 nagy vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 1 mokkáskanál őrölt bors, só.

Elkészítése: A sertéscombból kis szeletkéket vágunk. A meghámozott burgonyát és hagymát felkarikázzuk. A zöldpaprikából és a szalonnából nagyobb négyszögletes szeleteket vágunk. Megsózzuk az alapanyagokat, és váltakozva nyársra húzzuk. Borssal körbehintjük és fóliába csavarjuk, a fólia két végét jól összenyomjuk. Parázs fölött, állandóan forgatva elkezdjük sütni. Mikor a burgonya is megpuhult, levesszük a fóliát és rövid idő alatt színesre, kissé ropogósra sütjük.

Megjelent: 14936 alkalommal Utoljára frissítve: 2013. máj. 13., hétfő 05:46
Tovább a kategóriában: « Grillételek Húspácok »
joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...