Megrendelés

Amennyiben rendelni szeretne, keressen fel minket alábbi elérhetőségeinken.
Címünk: Telivér Kft. 3434 Mályi, Bem József u. 5.
Telefon: +36-20-3371761 vagy +36-46-319900; Fax: +36-46-319900 

házhoz szállítás

Házhoz szállítás 

Szalonnasütők, kerti grillezők, kiegészítők 
közvetlenül a Gyártótól...


A sütőket az ország bármely pontjára előzetes egyeztetés alapján kiszállítjuk! 

10% kedvezményt adunk az apartman szállás árából...

10% kedvezményt adunk az apartman szállás árából, ha szalonnasütőt nálunk vásárol. Kérje a kupon jegyet vásárláskor és éljen a lehetőséggel!

Látogasson el Berekfürdőre és kapcsolódjon ki, várja a Holiday House!

Apartmanházunk szezonálisan működik, április 29-től október 2-ig tart nyitva.
(A kupon a vásárlás évében használható fel!)

10% kedvezményt adunk az apartman szállás árából, ha szalonnasütőt nálam vásárol. Kérje a kupon jegyet kérnie vásárláskor és éljen a lehetőséggel!
Látogasson el Berekfürdőre és kapcsolódjon ki, várja a Holiday House!

Apartmanházunk szezonálisan működik, április 29-től október 2-ig tart nyitva.
(A kupon a vásárlás évében használható fel!)

házhoz szállításA sütőket az ország bármely pontjára előzetes egyeztetés alapján kiszállítjuk!

Új termékünk, a köztéri kerekes pihenőpad, mely most bevezető áron kapható.

Kérjük, tekintse meg a képgalériát! Az általunk készített szalonnasütők saját szabadalom alapján készülnek.

Bográcsozás, grillezés és szalonnasütés egyben! 

Bevezetés

A bogrács már a vándorló magyar törzsek málhájának is része volt. Honfoglaló őseink hatalmas cserépbográcsok körül élték társadalmi, családi életüket. Sok pásztortörténetet, betyárlegendát őriznek öreg rézbográcsok. A bogrács körül mindig ott van a mesék világa. A bogrács formája az idők során nem változott, az országrészenként más-más vonalú üstök- körte, félgömb, tál alakú - jellemzője az áthajló fül, amivel a tűz fölé akasztották.

Ma már zománcozott vaslemezből készül. Lakodalmak ínycsiklandó étkei főnek benne, de kirándulásokon, táborozáskor vagy a hétvégi ház kertjében ízletes gulyásokat, egytálételeket készíthetünk bográcsban.

A bográcsban főzés sajátos zamattal, "magyaros ízzel" gazdagítja megszokott ételeinket, mert az alapanyagok nagy felületen érintkeznek a hővel, s így jobban megpirulnak-főnek, kellemes, füstölt ízeket kölcsönözve legegyszerűbb, hagyományos ételeinknek is.

A bogrács alá gyújtott tűz hevességét mindig az ételek készítéséhez kell igazítanunk: a hőt a rárakott fa mennyiségével, a bogrács és a tűz közötti távolság változtatásával, a bogrács mozgatásával vagy a parázsra szórt hamuval szabályozhatjuk.

A bográcsos étkezés, főzés, a tábortűz romantikáját, a szabad tűz varázsát a messze terjedő finom illatok élményét adja. A bogrács, mint eszköz magyar specialitás, a leg-változatosabb ételek tartozéka. Aki bográcsban főz, bográcspartit rendez, ínyenceknek való szertartásos gyönyörűségeket ad - megismételhetetlen ízekkel.


 

Receptek

Babgulyás füstölt oldalassal

Hozzávalók (4 személyre): 25 dkg bab, 3 dkg só, 20 dkg gyökér, 30 dkg sárgarépa, 50 dkg zeller, 10 dkg hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 10 dkg csipetke, 1 dl tejföl, 1 ek. ecet, 50 dkg füstölt oldalas.

Elkészítés: A babot előző este beáztatjuk. Enyhén sós vízben feltesszük főni, bezöldségeljük. Külön feltesszük az összevágott oldalast, amikor mindkettő félfövésben van, összekeverjük, és csipetkével készre főzzük. Tejföllel, sóval, kevés ecettel ízesítjük.

Bajai pontyhalászlé Bartalis módra

Hozzávalók: 2 és fél kg ponty, 3 nagy fej vöröshagyma, só, 4 evőkanál édesnemes pirospaprika, 2 és fél liter víz, 1 evőkanál konzerv paradicsompüré vagy 1 dl száraz vörösbor, 4-5 dl erős cseresznyepaprika, 1 csomag bajai halászlétészta.

A megtisztított pontyot (pontyokat) 5 mm-enként 3-4 mm mély bemetszéssel irdaljuk, felszeleteljük, darabonként besózzuk, ügyelve arra, hogy az irdalásokba is megfelelő mennyiségű só kerüljön. Legalább 2-3 órát állni hagyjuk. A halikrát, tejet különtesszük, ne sózzuk. A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, és a bogrács aljára tesszük. Ráöntjük a vizet, és erős tűznél forraljuk. Ötpercnyi forrás után belehelyezzük a halszeleteket. Miután ismételten felforrt, rászórjuk a pirospaprikát, a cseresznyepaprikát. Ezt követően 8-10 perc múlva hozzáadjuk a paradicsompürét vagy a vörösbort (mindkettő a halhús szétesését hivatott megakadályozni), valamint a belsőségeket. 30-40 perc szükséges a halászlé elkészítéséhez. Közben sós vízben kifőzzük a tésztát. A halszeleteket külön tálcákra helyezzük, és a halászlét a tésztára öntve vagy külön tálban tálaljuk.

Elkészítési idő: 60 perc

Ajánlott ital: hajósi cabernet

Bácskai halpaprikás

Hozzávalók (8 személy részére): 75 dkg apró hal, 50 dkg kecsege, 50 dkg harcsa, 1,5 kg ponty, 25 dkg csuka, 3-4 fej vöröshagyma, 1-2 zöldpaprika, egy csípős paprika, pirospaprika, só, 1 dl bor, 2 paradicsom.  Az apró halat tisztítsuk meg, és tegyük fel főni 1,5 l vízben.  Addig főzzük, amíg a halak széjjel nem főttek. Ez idő alatt tisztítsuk meg a nemes halakat, vágjuk darabokra. A hagymát vágjuk apróra, és tegyük a bogrács aljára. Helyezzük rá a hal-szeleteket és öntsük fel vízzel. A külön megfőzött apró halat szálkázzuk ki, és a húsát szűrőn áttörve keverjük abba a lébe, amelyben főtt. Amikor a bográcsban a hallé forrni kezd, öntsük bele az áttört apró halat és a bort. Ezután a zöldpaprikát vágjuk karikákra, ugyanígy a paradicsomot is, és a csípős piros-paprikával együtt tegyük a bográcsba. Amikor már majdnem megfőtt a hal, tegyük bele a sót és a pirospaprikát. A bográcsban a hal kb. 45 percnyi főzés után lesz kész. Tálaláskor tegyük külön edénybe a levét, amellyel a metélttésztát esszük. A paprikást utána fogyasszuk.

Békési betyáros

Hozzávalók (6 személyre): 4 db sertésköröm, 2 db sertéscsülök, fél sertésfej, 1 kg lapocka, 3 nagy fej hagyma, lebbencstészta ízlés szerint, 1 kg burgonya, 2 evőkanál őrölt pirospaprika, 1 db erős zöldpaprika, 2 db tv paprika, 2 csipet kömény, 2 db paradicsom, 8-10 gerezd fokhagyma, 5-10 dkg sós fehér szalonna.

A szalonnával alázsírozzuk a bográcsot, majd legalulra tesszük a csülök bontása után a csontot, rá a köröm kerüljön, utána egy réteg apróra vágott hagyma. A következő réteg a kicsontozott csülök, amit hagymaréteg, azt meg apróra vágott lapocka követ. Dobjuk rájuk a köményt, a paradicsomot, a fokhagymát, a sót. Hideg vízzel fölengedjük.

Három óra hosszáig lassú tűzön főzzük, őrölt paprika nélkül. Nem kell keverni, csak a bográcsot forgatni. Amikor majdnem készen van, a színét külön edénybe leszedjük, ebben keverjük el a pirospaprikát, majd visszaöntjük a leveshez. Utána kerül bele a darabokra tört lebbencstészta és a kockákra vágott krumpli. Az egészet sűrűre főzzük. Ha a vizet elpárologtatta, utána kell tölteni.

Birkahúsos kása

Hozzávalók: 40 dkg csont nélküli birkahús, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika, 1 nagy sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 késhegynyi fokhagymasó, 2 zöldpaprika, 1 nagy paradicsom, 24 dkg hántolt köles, só.

Elkészítés: A felhevített zsiradékban megfonnyasztjuk az apróra vágott hagymát. Hozzátesszük a kis kockára vágott húst, a zöldpaprikát és zsírjára pirítjuk. Meghintjük paprikával, beletesszük a paradicsomcikkeket és a kockára vagy karikára vágott zöldséget.

Megsózzuk és fokhagymasóval ízesítjük. Kevés vizet öntünk alá, gyakori keverés közben, közepes tűz felett félpuhára pároljuk. Ekkor beletesszük a kölest, és annyi vizet öntünk hozzá, hogy a lé egy ujjnyira ellepje a zöldséges húst. Gyenge tűzön, lassan készre pároljuk, közben többször óvatosan megkeverjük, mert könnyen leég.

Birkahúsos kása bográcsban

2 ek. olajon megfonnyasztunk 1 nagy fej aprított hagymát. 40 dkg kis kockára vágott csontmentes birkahúst, 2 zöldpaprikát beletéve zsírjára pirítjuk. 1 ek. pirospaprikával meghintjük, belerakunk 1 nagy paradicsomot felcikkezve, 1 felkarikázott sárga-, fehérrépát. Ízesítjük fokhagymasóval, sóval. Kis vizet öntve alá, sűrűn keverve, közepes tűzön félpuhára pároljuk. 24 dkg hántolt kölest adunk bele, annyi vizet öntünk rá, hogy egyujjnyira lepje az ételt. Gyenge tűzön, többször óvatosan kevergetve, lassan készre pároljuk.

Birkapaprikás

Hozzávalók: 1 kg birkahús, 20 dkg zsír, 25 dkg vörös-hagyma, 15 dkg lecsó (nyáron zöldpaprika, paradicsom), 1 gerezd fokhagyma, só, pirospaprika (csípős, ízlés szerint), vörös bor.

A vöröshagymát finomra összevágjuk, és felhevített zsírban megpirítjuk, a tűzről félrehúzva meghintjük pirospaprikával, hozzátesszük az összezúzott fokhagymát, és felöntjük egy kevés vízzel, illetve vörös borral. Ezután beletesszük a nagyobb kockára vágott (le is forrázhatjuk) birkahúst, megsózzuk, és szép lassan puhára pároljuk.  A lecsót, illetve zöldpaprikát, paradicsomot, piros csöves-vagy cseresznyepaprikát közben tesszük bele, és lassú tűznél készre főzzük. Sós burgonyát adunk hozzá.  A birkapaprikás annál jobb, minél többféle húsrész van benne, legjobb, ha egész birka van megfőzve a fejétől a farkáig. Nem túl öreg, nem túl kövér az igazi. A faggyút el kell távolítani a húsról, hogy ne legyen túl zsíros.  Persze itt is vannak úgynevezett titkos fogások. Egyik ilyen, hogy a zsírban fonnyasztott vöröshagymára a paprikának csak a felét teszik rá, a többit a végén, hogy pirosabb és frissebb ízű legyen. Szakértők szerint rétegesen kell főzni a birkát. Mégpedig: a bográcsot ki kell kenni zsírral, és alulra tenni az összekötött fejet, rá egy réteg apróra vágott vöröshagymát, pici fokhagymát, pirospaprikát, Piros Aranyat, majd egy réteg szép, nagyobb kockára összevágott birkahúst. Ezt mindaddig így csináljuk, míg tele nem lesz a bogrács, illetve el nem fogy a nyersanyag. A legtetejére rakjuk a csöves pirospaprikát és a paradicsomot. A belsőséget a készre főzés előtt tesszük bele kb. fél órával. Vizet nem kell alátenni, mert a hús annyi vizet enged, amennyi szükséges a főzéshez. Ha kellően „lepörkölődött”, tehát sűrű leve van, és ha még szükséges, úgy vörös bort adunk hozzá. A bor hozzáadása is ilyen „titkos fegyvernek” tekinthető. A bortól kissé pikáns, savanykás ízt kap a paprikás, és valamelyest, csökkenti a birkaízt. Az így főzött birkapaprikás remek, magyaros étel, aminek csodálatos íze van. Sós burgonya illik hozzá, és mehet savanyúság, illetve uborka is, de csupán kenyérrel talán még jobb. Mindenféle bornak is jó ágya ez, de különösen jó rá a kadarka és a minőségi vörös bor.  A Bácskában főzött birkapaprikás vadkerti borral, a válogatott gyönyörűségek közé tartozik.

Birkapörkölt

Hozzávalók: hasonlóak a birkapaprikáséhoz.

A birkapörkölt semmivel sem marad el a paprikástól.  Ez sűrűbb levű (szaftos) még ízesebb juhhús, tulajdonképpen mártásszerű rövid lével körülvett, nem főtt ízű, ha-nem összességében pörkölődött birkahús. Éppen ezért faggyúsabb is, juhízűbb, s aki ezt szereti, annak még jobban ízlik, mint a paprikás, mert annál a zsír és a benne pirított vöröshagyma leplezi a birkaízt. A jeles birkapörkölt kritikus eleme az, hogy a zsírban előre fonnyasztott és megpaprikázott vöröshagymát mikor tesszük a húshoz. Ha a hússal együtt beletesszük, akkor egyszerűbb a dolog; kisebb az odaégés veszélye, viszont ily módon csökkentjük a pörkölés-párolás közben keletkező finom ízeket. A legjobban kijönnek ezek, ha kb. másfél óra hosszat bírjuk idegekkel, hogy a birkahús minden hozzá-adás nélkül pörkölődik-párolódik a maga levében. De ehhez még az a türelem is kell, hogy ne forgassuk, keverjük sűrűn. Ebben viszont kockázat is van, mert odaéghet, ha pedig levet öntünk hozzá, akkor az egész saját levében pörkölődést áldozzuk fel. Ezért elfogadható talán az a megoldás, hogy fele időben tegyük hozzá a zsíros hagymát, és nagy önmérséklettel öntsünk hozzá egy-egy kis vizet vagy vörös bort. Különösen ajánlatos ezt megtenni, ha kisebb mennyiséget főzünk, 2-3 kg-ot. Az így elkészült birkapörkölt az igazi birkaevők számára csemege, és ugyanazok valók hozzá és utána, mint a paprikáshoz.

Bográcsban főtt kapros csirke

Hozzávalók: 1 csirke (kb. 1 kg-os), 60-70 dkg burgonya, 1 salátauborka, 2 db zöldpaprika, 2 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 4 dl tejföl, 2 nagy csokor friss kapor, 3 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só és törött fekete bors.

Elkészítése: A megtisztított csirkét kis darabjaira vágom. (A combokat kétfelé, a mellet négyfelé darabolom.) A megtisztított vöröshagymát vékonyra karikázom, az előzőleg megmosott uborkát pedig héjastól felszeletelem. A zöldpaprikákat megmosom, kicsumázom, és a meghámozott burgonyával együtt karikákra vágom. Egy jó nagy bogrács alját hajszálvékonyra szeletelt füstölt szalonnával kibélelem, majd a csirke csontosabb darabjait ráfektetem a szalonnára. Jól megsózom, megszórom borssal és apróra vagdalt kaporral. Ráteszek néhány uborka-, vöröshagyma- és zöldpaprika-karikát. Ezt is megsózom, majd burgonyával folytatom a rétegezést. Sózás után csirkedarabok következnek. Addig rakosgatom a hozzávalókat a bográcsba, amíg elfogy a nyersanyag. A megtisztított és szétzúzott fokhagymát belekeverem a tejfölbe, kicsit megsózom, és nyakon öntöm vele az ételt. A bográcsot a tűz fölé akasztom és lassú forralással addig főzöm, amíg a tetején levő húsba vagy burgonyába könnyen beleszalad a villa. Keverni nem, csak rázogatni szabad! (Akkora bográcsba tanácsos betenni a hozzávalókat, hogy az étel tetejétől még legalább 10 centiméteres szabad hely legyen.)

Elkészítési ideje: 70 perc

Bográcsgulyás 1.

Hozzávalók: 60 dkg marhalábszár, 3 fej vöröshagyma, 40 dkg burgonya, 1 csapott evőkanál fűszerpaprika, 1 kávéskanál köménymag, 1 paradicsom, 8 dkg zsiradék, 2 gerezd fokhagyma, 1/3 üveg csemege Piros Arany (vagy 1 kis tubus), 2 db zöldpaprika, csipetke.

A húst kb. 1 cm-es darabokra vágjuk, és alaposan megmossuk. Az előhevített zsiradékban aranysárgára pirítjuk a finomra vágott vöröshagymát, majd a tűzről levéve meghintjük paprikával. Jól elkeverjük, hozzáadjuk a húst, kevés vízzel felengedjük és visszatesszük a tűzre. Piros Arannyal, zúzott fokhagymával és őrölt köménnyel ízesítjük. Amikor a hús már majdnem puhára párolódott, hozzáadjuk a szintén 1 cm-es darabokra vágott burgonyát, zöldpaprikát, paradicsomot. Csontlével felengedjük, és készre főzzük. Külön főzött csipetkével tálaljuk.

Bográcsgulyás 2.

Hozzávalók: 50 dkg marhalábszárhús, 1-2 nagy fej vöröshagyma, 6 dkg zsír, 1 késhegynyi fokhagymakrém, 2 csipet köménymag, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 zellerlevél, 1 púpozott evőkanál pirospaprika, 60 dkg tisztított krumpli, 2 evőkanál száraz csipetke, só.

Elkészítés: Először vastagon kizsírozzuk a bográcsot, majd rétegesen beletesszük a kockára vágott húst, az összevágott hagymát, a fokhagymakrémmel, köménymaggal rétegenként ízesítjük. A tetejére tegyük a zöldpaprikát, a paradicsomot és a zellerzöldet.

Sózzuk meg és gyakori rázogatás vagy keverés mellett közepes láng felett, pirítsuk zsírjára a húst. Ezután hintsük meg paprikával és kb. 2 liter vízzel öntsük fel. Nagy lánggal főzzük tovább. Amikor a hús félig megpuhult, tegyük bele a kockára vágott krumplit és a száraz csipetkét. Ha szükséges, még annyi vizet öntsünk rá, hogy kétujjnyira ellepje az ételt. Nagy lánggal főzzük készre.

Bográcsgulyás 3.

Hozzávalók: 80 dkg marhahús, 5 dkg zsír, 1 nagyobb fej hagyma, 1 gerezd fokhagyma, pirospaprika, só, köménymag, majoránna, 20 dkg lecsó, 50 dkg burgonya, csipetkebetét.

Elkészítése: Az apróra vágott hagymát zsírban megpirítjuk. A lángról levéve hozzáadjuk a paprikát, elkeverjük, egy kevés vízzel felengedjük, és visszatéve zsírjára sütjük. Az egyforma kockákra vágott húst beletesszük, elkeverjük, megsózzuk. Fedő alatt, mérsékelt tűzön, pároljuk. Ha elfőtte saját levét, egy kevés forró vizet öntünk rá.

Párolás közben hozzáadjuk a szétzúzott fokhagymát és az apróra vágott köményt. Amikor majdnem puha, hozzátesszük a szép apró kockákra vágott burgonyát, és addig pároljuk vele, amíg a burgonya üveges nem lesz.

Ugyancsak akkor adjuk hozzá a zöldpaprikát és a friss paradicsomot (vagy lecsót). Fölengedjük vízzel a kívánt mennyiségre, utána sózzuk, és az egészet puhára főzzük. Külön kifőzött csipetkével tálaljuk.

Bográcsgulyás 4.

Hozzávalók: 50 dkg marhahús (lábszár), 3 ek. olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 80 dkg burgonya, 1 cső zöldpaprika, 1 db paradicsom, köménymag, 2 kisebb babérlevél, pirospaprika, só, csipetkének; 10 dkg liszt, 1 db tojás.

Elkészítés: A húst úgy készítjük elő, mint a pörköltet. Amikor a hús majdnem puha, bőven felöntjük vízzel, beletesszük a többi hozzávalót, és csendes tűzön készre főzzük. Amikor majdnem kész, csipetkét főzünk bele.

A bográcsgulyás ősi magyar étel, aminek vidékenként igen sok változata van. Néhány példa: a szegedi gulyáshoz a burgonyával egy időben szeletekre vágott édeskáposztát adnak. A csángógulyás burgonya helyett savanyú káposztával, és rizzsel készül. A palócgulyás zöldbabbal és tejföllel.

Bográcsgulyás 5.

Hozzávalók: 60 dkg marha lábszár, 8 dkg zsír / vagy olaj /, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 kk pirospaprika, 1/2 mk őrölt kömény, 1 kk só, 2 db zöldpaprika, 1 db paradicsom, 60 dkg burgonya, 4 adag csipetke.

Elkészítés: A húst felkockázzuk, megmossuk, lecsöpögtetjük. Az apróra vágott hagymát a felhevített zsiradékban megfonnyasztjuk, majd megszórjuk pirospaprikával, gyorsan elkeverjük benne, majd felengedjük kevés vízzel. Ha zsírjáig lepirult, beletesszük a húskockákat, elkeverjük, és megsózzuk. Mivel lábszárhúsról van szó, a pirospaprikát nem a hagymával keverjük össze, mint általában, hanem csak akkor, amikor már a hús megpuhult, nehogy megbarnuljon a gulyásunk. Fedő alatt, mérsékelt tűzön az apró kockára vágott burgonyát, majd végül a csipetkét adjuk hozzá, és így együttesen még egy fél óráig főzzük. (Tálalása bográcsban történik. Hivatalos rendezvényeken mindig kovácsoltvas állványra akasztva a bográcsot, alá a tartóba spirituszkockákat helyezünk el, és így kerül a vendég asztalára. Az asztalon karikára vágott cseresznyepaprika és só, mint kiegészítő lehetőség sohasem hiányozhat, hátha valaki pótolni akarja az erősséget.

A bográcsgulyás változatai

Alföldi és szegedi gulyás

A burgonyát 700 g-ra csökkentjük, ugyanakkor 250 g kis kockára vágott vegyes zöldséget is adunk hozzá. Csipetke nélkül tálaljuk.

Babgulyás

Elhagyjuk a burgonyát és a köménymagot. A hússal egyidejűleg 350 g száraz babot is belefőzünk.

Birkagulyás

Vegyünk 1,5 kg csontos birkahúst: szegyet, lapockát, nyakat, lábszárat és belső részt. Befejezés előtt vörösborral ízesítjük.

Csángó gulyás

Burgonya helyett 600 g savanyú káposztával készül. Csipetke helyett 60 g rizst főzünk bele, és tálalás előtt 2 dl tejfölt adunk hozzá.

Kolozsvári gulyás

Elhagyjuk a csipetkét, burgonyából is csak 600 g-ot veszünk, viszont cikkekre vágott fejes káposztát adunk hozzá. Fokhagyma helyett majorannával ízesítjük.

Likócsi sertésgulyás

Kevesebb zsírral, sertéshúsból készül, a végén tejföllel, kevés citromlével ízesítve, csipetke helyett finommetélttel.

Szerb gulyás

Csipetkét nem teszünk bele, burgonyából is csak 600 g-ot, viszont 600 g kisebb cikkekre vágott kelkáposztát adunk hozzá.

Csipetke 1.

Hozzávalók: 4 ek liszt, 1 tojás, 1mk só

Elkészítés: A felvert tojást, a lisztet és a sót 5 percig kemény tésztává gyúrjuk. Ujjunkkal kétszer két cm-es, fél cm vastagságú darabonként szaggatjuk a levesbe, tíz perccel a tálalás előtt.

Csipetke 2.

Hozzávalók: 80 g liszt, 1 db tojás, só

A lisztből és a tojásból (víz nélkül) kemény tésztát gyúrunk. Meglisztezett deszkán kb. 1 mm vastagságúra nyújtjuk, majd lisztes kézzel szabálytalan alakú, kb. kisujjkörömnyi darabkákat csipkedünk belőle. Forrásban lévő leveshez adjuk. Akkor kész, ha feljön a leves tetejére, kb. 2-3 perc.

Bográcsos paprikás

Hozzávalók (6-8 személyre): 1 kg burgonya, 1 közepes méretű csirke, 1 nagy szál lángolt kolbász (vagy nem nagyon száraz füstölt kolbász).  3-4 pár virsli, 50 dkg zöldpaprika, 4 dl tejföl, 20 dkg paradicsom, 1-1 szál sárgarépa és petrezselyemgyökér, 15 dkg füstölt szalonna, 2 dl száraz vörösbor. 2 nagy fej vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál piros fűszerpaprika, 2 evőkanál vegeta, 1 púpozott mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só.

Elkészítés: Jó nagy bográcsot készítek elő. Az apróra vágott füstölt szalonnát a bogrács aljába rakom. A csirkét megtisztítom, és kis darabjaira vágom, mint amikor paprikás csirkét készítek. A húsdarabok mindkét oldalát megsózom. A kolbászt megmosom, bőrét lehúzom, majd annyi darabra vágom, amennyi a vendégek száma. A virslik bőrét is lehúzom. A megmosott, és kicsumázott zöldpaprikát, valamint a megmosott paradicsomot karikákra vágom, a burgonyát meghámozom és felkockázom. A megtisztított vöröshagymát nagyon vékony karikákra metélem, a zöldséget tisztítás után vékony hasábokra aprítom. A bográcsot parázsra rakom, és a szalonna zsírját kiolvasztom. Kevergetés közben beleszórom a pirospaprikát, és azonnal meglocsolom 3 evőkanál vízzel. Összekeverem, és a következő sorrendben teszem be a bográcsba a hozzávalókat: először a hagymakarikákat, a csirkehús darabokat, a füstölt kolbászt, majd a zöldpaprikát, a sárgarépát és a petrezselyemgyökeret. Hagyom, hogy a parázson néhány percig erősen süljön a belerakott nyersanyag, majd annyi vízzel öntöm fel, amennyi 2 ujjnyival lepi el a zöldséges húst. A vegetával, a törött borssal és a zúzott fokhagymával megfűszerezem és 45-50 percig főzöm. Ezután hozzáadom a burgonyát, és együtt puhára főzöm. Meggyőződök arról, hogy a burgonya is egészen megpuhult-e már, csak akkor öntöm bele a bort és teszem hozzá a paradicsomot, meg a virsliket. Ízlés szerint meg is sózom. Jól összeforralom, végül a tejfölt belekeverem, és már csak forráspontig melegítem.

Burgonyaleves virslivel

Hozzávalók: 80 dkg rózsaburgonya, 1 közepes fej hagyma, 6 dkg füstölt szalonna, 1 evőkanál ételízesítő, 1 púpozott evőkanál gabonakeményítő, 4 pár virsli, 1 ág zellerzöld, só.

Elkészítés: A kockára vágott, kissé kiolvasztott szalonna zsírjában megfonnyasztjuk az apróra vágott hagymát. Beletesszük a kockára vágott burgonyát. Közepes láng felett üvegesre pirítjuk. Meghintjük gabonakeményítővel, ételízesítővel, beletesszük a zellerzöldet és kb. 1,5 liter vízzel felöntjük. Jól átkeverjük, és lassan puhára főzzük. Kóstoljuk meg, és ha kell, sózzuk meg.

Mielőtt a burgonya megpuhulna, tegyük bele a virslit is.

Csigapörkölt (Kerekes József receptje)

Méhészkedés közben a Túr menti akácerdőben igen sok éti csigát láttunk. Hallottuk, hogy valamikor Kende báró is megette, nem halt meg tőle, hát elhatároztuk - mi is megpróbáljuk. Máskülönben ezen a vidéken senki nem eszi ma. Gondosan hozzáfogtunk. Megvettük a fűszereket, elibe étvágygerjesztőnek szilvapálinkát, utána bort.

Az összegyűjtött csigákat forró vízbe, a bográcsba dobáltuk, hogy bújjanak ki házukból. Farkukat levágtuk, eldobtuk, a megmaradt részeket feldaraboltuk deszkán. Langyos vízben alaposan átmostuk. Aztán a bográcsban finomra vágott hagymát fonnyasztottunk zsírban. Levettük, és néhány csipetnyi piros paprikával, borssal megszórtuk. Beleraktuk a csigadarabokat.

A parázson előmelegített vízzel felöntöttük, hogy ellepje. Visszatettük a szolgafára. Lassú tűzön főztük, kavargattuk. Nem volt rossz illata. A pálinka már-már elfogyott, éhségünk farkasétvággyá nőtt, csak bátorságunk nem, az alábbhagyott, mert egyikőnk sem akarta elsőnek megkóstolni. Szóval igaz, ami igaz, nem volt gusztusunk hozzá. Már a víz is lefőtt róla, istenibb illat terjengett a levegőben, levétel előtt álltunk. Sót is csak találomra tettünk bele. Ekkor támadt a mentőötletünk: hallottuk, hogy az erdőn túl juhnyáj latangol. Hívjuk ide a juhászt, hátha megkóstolja, mondtuk. Jött is az egy intésre. Fiatal kölyök volt, nem ismertük. Már a bogrács a gyepen volt; mondtuk, hogy egyen, nagyon finom, van még belőle. Szegény, semmi gyanút nem fogott, hát hozzálátott. Majd kérdi, hogy mi ez. Finom gomba, válaszoltunk. Ette tovább. De már a bográcsba kacsingatott, talán azért, hogy van-e még.

Kitört belőlünk a nagy röhögés. "Ó, semmi - mondtuk -, csak azt kacagjuk, hogy nekünk mindjárt nem marad." Hozzáfogtunk mi is, de csak kenyérre kenve. Bizisten, finom volt. Az utolsó csepp is elfogyott.

Hozzávalók 3-4 személyre: 20-25 éti csiga, 2 csapott evőkanálnyi zsír, 2-3 csipetnyi piros paprika és bors, 2 fej hagyma, só.

Csirkegulyás

Hozzávalók: 1 db csirke (kb. 1 kg-os), 1 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 1 púpozott evőkanál pirospaprika, 1 késhegynyi fokhagymakrém, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 60 dkg tisztított burgonya, 2 evőkanál száraz csipetke, 1 evőkanál ételízesítő, só.

Elkészítés: A zsiradékban megfonnyasztjuk a finomra vágott hagymát.

Megszórjuk paprikával és beletesszük a 8 darabra (2 comb, 2 fél mell, 2 szárny, far- és hátrész) vágott csirkét. Nagy láng felett, állandóan keverve zsírjára pirítjuk. Megszórjuk ételízesítővel, beletesszük a fokhagymakrémet, a zöldpaprikát, a paradicsomot és kb. 1,5 l vízzel felöntjük. Közepes erősségű tűzön lassan főzzük. Amikor a csirke puhulni kezd, beletesszük a kockára vágott burgonyát és a száraz csipetkét. Megkóstoljuk, és ha szükséges, utánsózunk. Közepes lángon készre főzzük.

Gulyásleves

Hozzávalók: 360 g marha színhús, 80 g sertészsír, 150 g vöröshagyma, 15 g          fűszerpaprika, 800 g burgonya, 140 g zöldpaprika, 60 g paradicsom, só, köménymag, fokhagyma

Levesbetétnek csipetke.

Ugyanúgy készítjük, mint a bográcsgulyást.

Gulyásleves karajcsontból

1 közepes fej vöröshagyma, 1 kg karajcsont, kis pirospaprika, só, 1 csomó leveszöldség, 2 db közepes burgonya, 1 cseresznyepaprika, kk. köménymag, 1 gerezd fokhagyma, 1 csomó zellerzöld, 1 csomó petrezselyem

A hagymát apróra vágjuk, olajon üvegesre pirítjuk, megszórjuk pirospaprikával, elkeverjük, egy bögre vizet öntünk hozzá és összeforraljuk. A lébe beletesszük a húsos, ízekre vágott karajcsontot, két-két szál felkarikázott sárgarépát és petrezselyem gyökeret, a meghámozott és kockákra vágott krumplit. Összekeverjük, bőven felöntjük vízzel. Sóval, borssal, cseresznyepaprikával, köménymaggal, fokhagymával ízesítjük. Beledobjuk a zeller- és a petrezselyemzöldet.

Hallecsó bográcsban

Hozzávalók: 2 kg hal (süllő, csuka, harcsa), 1 ek zsír, 10 közepes fej v. hagyma, 10-12 z. paprika, 4-5 paradicsom, 2-3 csöves paprika

A bográcsban felolvasztjuk a zsírt, s beleszórjuk a karikákra vágott v. hagymát és a karikára szeletelt zöldpaprikát, lassú tűzön megpuhítjuk. Amikor már kezd puhulni a paprika, hozzáadjuk a paradicsomot és az egészben hagyott csöves paprikát is. Amikor mindez megfőtt, hozzátesszük a haldarabokat. Ha szükséges, még sót is tehetünk rá. Bő fél órát főzzük, ügyelve arra, hogy szaftja sűrű, bőséges legyen.

Halpaprikás bográcsban

Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, (vagy harcsa, kecsege, törpeharcsa vegyesen), 15 dkg vöröshagyma, 1 dl olaj, 1 evőkanál pirospaprika, 15 dkg húsos paprika, 10 dkg paradicsom, 1 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, 2 dl száraz fehérbor, 60 dkg tisztított burgonya.

Elkészítése: A finomra vágott hagymát kevés olajon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a szeletelt zöldpaprikát, néhány percig együtt pirítjuk.

A tűzről félrehúzva pirospaprikát hintünk rá, felöntjük fehérborral és hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot. További, ötpercnyi forralás után adjuk hozzá a tejfölt, melyet előzőleg liszttel, fél dl langyos vízzel csomómentesen kikevertünk. Mártás sűrűségűvé forraljuk. Forrás közben apránként tesszük bele a haldarabkákat, és 7-8 percnyi forralás után sóval kellően beízesítve tálaljuk. Amikor a halat bele tettük, kevergetni nem szabad, csupán a bográcsot rázogassuk óvatosan. Külön edényben főtt sós burgonyával körítjük.

Hamis gulyásleves

Az előző receptből a hús elmarad, helyette 50-60 dkg csontot használunk. Olcsó, ízletes leves.

Bográcsgulyás

Hozzávalók: 1 kg marha színhús, 80 g            sertészsír, 300 g vöröshagyma, 20 g fűszerpaprika, 1 kg burgonya, 140 g zöldpaprika, 60 g         friss paradicsom, só, köménymag, fokhagyma.

Levesbetét: csipetke.

A lehetőleg lédús, mócsingos húsból (lábszár, lapocka, nyaka) kb. 1,5-2 cm-es kockákat vágunk. Ezután a felolvasztott zsírban az apróra vágott hagymát aranysárgára pirítjuk. A hőfokot csökkentve, a nem túl forró hagymás zsírban a fűszerpaprikát gyorsan elkeverjük, rátesszük a húst, megsózzuk, és tovább pörköljük. Ha a hús leve elfőtt, hozzáadjuk a köménymaggal együtt apróra vagdalt fokhagymát, és mindig csak kevés vizet adva alá, fedő alatt, mérsékelt tűzön, időnként megkeverve pároljuk. A hús tehát ne főjön, hanem rövid lében, gőzben puhuljon. Közben a burgonyát, a zöldpaprikát, a paradicsomot kb. 1 cm-es kockára vágjuk. Mielőtt a hús teljesen megpuhulna, levét annyira elpárologtatjuk, hogy csak a zsírja maradjon meg. Hozzátesszük a burgonyát, jól elkeverve együtt pirítjuk, míg üvegesedni kezd, majd felöntjük csontlével és beletesszük a zöldpaprikát, paradicsomot. Ha a burgonya puhulni kezd, tálalás előtt belefőzzük a csipetkét.

Jászberényi birkapörkölt

Hozzávalók: 1,6 kg birkahús, kevés zsír, 3 fej közepes méretű vöröshagyma, só ízlés szerint, 1 marék őrölt pirospaprika  (édes), 2 cső, csípős zöldpaprika, bors, ízlés szerint, 4 dl vörösbor.

A kockákra vágott vöröshagymát megpirítjuk a zsíron. Pirospaprikát teszünk bele, majd kiöntjük a bográcsból, és a bográcsot alaposan elmossuk. A tiszta bográcsba rétegesen belerakjuk a megmosott húst, a hagymás zsírt. Minden réteget külön meg kell sózni. Rövid ideig dinszteljük, majd kevés vízzel fölengedjük.

Vigyázzunk, nehogy hosszú leve legyen. Főzés közben vörösborral, csípős zöldpaprikával és borssal ízesítjük.

Juhászos birka

Hozzávalók: hasonlóak a birkapaprikáséhoz.  A juhászosan főzött birka az egészen más, és ez a halászlé és a marhagulyás kategóriájába tartozik. Így főzik a juhászok maguknak a birkát, mert nem érnek rá annyit pepecselni vele, mint amennyit a paprikással vagy a pörkölttel kell. Tehát hidegen beleteszik a bográcsba a feldarabolt húst, a megvágott vöröshagymát, annyi vizet öntenek rá, amennyi ellepi, s a tűzre téve a forráskor sózzák és paprikázzák. Ilyen módon kissé hosszabb lesz a leve, de utolérhetetlenül gazdag, üde ízharmónia keletkezik, amiben a birka, a hagyma és a paprika egyetlen ízben egyesül, és nem zsíros, nem faggyús. Ehhez is sós burgonyát adhatunk, de még jobb, a nélkül. Ennek a főzési technológiának még az is előnye, hogy semmi kockázat nincs benne. Ezt még kezdő is nehezen ronthatja el.

Kalocsai babgulyás

Hozzávalók (15 személyre): 3 kg marhalábszár, 5 bögre tarkabab, őrölt paprika (édes és erős, ízlés szerint), 6 cső erős zöldpaprika, 6 fej hagyma, 3 db közepes sárgarépa, 2 db közepes gyökér, 5 csomag petrezselyemzöld, 5 db babérlevél, 3 g köménymag, 20 szem egész bors, 15 db kisebb paradicsom, só, kevés disznózsír.

Az apróra vágott hagymát a zsíron megpirítjuk, belekeverjük az apró kockákra vágott marhalábszárat. A húst fehérre pirítjuk, majd vízzel felöntjük, sóval és őrölt paprikával ízesítjük. Lassú tűzön zsírjára lesütjük.  A lesütött húst vízzel felöntjük (egy személyre kb. egy liter vizet számítva), hozzáadjuk a babot, a zöldségféléket és a fűszereket. Lassú tűzön főzzük, a végén őrölt paprikával sűrítjük

Karottás sertéstokány

Hozzávalók: 60 dkg sertéslapocka, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 1 csomó újkarotta, 1 evőkanál liszt, só.

Elkészítés: A finomra vágott hagymát kevés zsiradékon kissé megfonnyasztjuk, majd beletesszük a csíkokra vágott húst. Zsírjára pirítjuk, megsózzuk, meghintjük kevés liszttel, még kétszer-háromszor átforgatva megpirítjuk, majd kevés vízzel felöntjük. A lisztet csomómentesre keverjük a lében. Közepes lángon pároljuk. Amikor a hús puhulni kezd, tegyük bele a vékony karikára vágott zsenge karottát és pároljuk készre.

Kerti zöldségragu

Hozzávalók: 2 csomó új sárgarépa, 1 csomó új petrezselyemgyökér, 2 új karalábé, 60 dkg újburgonya, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 1/2 csomó petrezselyemzöld, 1/2 csomó kapor, 1 csomag újhagyma, só.

Elkészítés: A vékony karikára vágott újhagymát, szárával együtt megfuttatjuk a zsiradékban, majd beletesszük a kockára vágott zsenge karalábét, a sárgarépát, a petrezselyemgyökeret és a burgonyát. Megsózzuk és erős tűzön, állandó keverés közben üvegesre pirítjuk. Annyi vízzel töltjük fel, hogy éppen ellepje. Kis lángon, lassan pároljuk. Amikor a zöldségek félig megpuhultak, belekeverjük a finomra összevágott kaprot és petrezselyemzöldet.

Kukoricás nyúlragu

Hozzávalók: 1 db házinyúl eleje és belsősége, 8 dkg kolozsvári szalonna, 1 póréhagyma (10 cm-nyi), 1 evőkanál liszt, 2-3 piros színű zöldpaprika vagy paradicsompaprika, 2 doboz konzerv csemegekukorica, só.

Elkészítés: Az apró kockára vágott szalonnát félig kiolvasztjuk. Zsírjában átforrósítjuk a finomra szelt póréhagymát. Beletesszük a feldarabolt nyúl elejét, a gerinc- és combvégeket, valamint a kis kockára vágott piros színű zöldpaprikát. Megsózzuk, és zsírjára pirítjuk. Ekkor meghintjük kevés liszttel, kétszer-háromszor átkeverjük, és annyi vizet öntünk hozzá, hogy az majdnem ellepje. Gondosan átkeverjük, hogy a liszt csomómentes legyen. Közepes lángon lassan pároljuk. Amikor a hús már majdnem puha, hozzáadjuk a konzerv kukoricát is.

Együtt készre pároljuk.

Marhapörkölt

Hozzávalók: 60 dkg marhaszínhús, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 2 nagy fej vöröshagyma, 1 késhegynyi fokhagymakrém, 1 evőkanál pirospaprika, 1 zöldpaprika, só.

Elkészítés: Kevés zsiradékban megfonnyasztjuk az apróra összevágott hagymát és beletesszük a kockára vágott húst. Megsózzuk, és saját levében pörköljük. Mikor zsírjára sült, megpaprikázzuk, és kevés vízzel felöntjük. Gyakran megkeverjük és időnként vízzel felöntve, tovább főzzük. Amikor a hús puhulni kezd, tegyük bele a cikkekre vágott zöldpaprikát is.

Nagybaracskai halászlé "Sobri" Jóska módra

Hozzávalók: 3 kg hal (ponty és lehetőleg más fajták is), 3 fej vöröshagyma (lúdtojásnyiak), 9-10 evőkanál fűszerpaprika, 1-2 db hüvelyes paprika, 1-3 db cseresznyepaprika, 1 db paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, 1-2 db halászlékocka, tészta.

A kilós-másfél kilós friss pontyokat megtisztítjuk, felbontjuk, irdaljuk, daraboljuk. Vigyázzunk, nehogy az epét elfakasszuk! A hal fejét, a hasaalját és a farkát levágjuk, különtesszük. A megmaradt részt 6-7 cm-es darabokra vágjuk. Az egészet egy tálba tesszük, besózzuk, jól összekeverjük, egy-két órát, de akár tovább is hűtőben állni hagyjuk. Így ízesebb lesz a hal húsa, és nem esik szét. A bográcsba beletesszük a hal fejét, hasaalját és farkát, a finomra vágott (nem darált, mert az édessé teszi a levet) vöröshagymát. A 3 kg halhoz 5 liter vizet adunk. Beletesszük a paradicsomot, a hüvelyes és a cseresznyepaprikát. Mindezt erős lángon főzzük. A fűszerpaprikát forráskor tesszük hozzá. Hangosan bugyogjon a lé, nem baj, ha kicsit habzik. Így főzzük 25 percig. Ekkor tesszük hozzá a fokhagymát, a többi haldarabot, és még 18 percig főzzük. Ha úgy ítéljük meg, hogy elforrta a levét, nyugodtan önthetünk hozzá vizet. Ez esetben további 5-6 percig főzzük, majd levesszük a tűzről. Ezután sűrű szűrővel leszűrjük a hagymát, amit külön kínálhatunk, mert van, aki szereti. Így azonban a halászlé simább, mutatósabb, finomabb. A halat külön tányérokba tesszük, úgy helyezzük az asztalra. A levet ráöntjük az asszonyok által frissen gyúrt, és frissen kifőzött "gyufaszáltésztára", és így kínáljuk.

Elkészítési idő: 90 perc

Ajánlott ital: mőcsényi olaszrizling

Öreglebbencs 1.

Hozzávalók (6 személyre): 1/2 kg sózott fehér szalonna, 2 db közepes vöröshagyma, 3 evőkanál pirospaprika, só, bors, 2 db közepes édes és erős zöldpaprika, 3 db közepes paradicsom, 3/4 kg burgonya, személyenként 1 db összetett marék lebbencstészta.

A szalonna bőrét levágjuk. A szalonnát 1 cm-es kockákra vágjuk. Gyenge tűzön a bográcsban zsemleszínűre sütjük, és kivesszük. A zsíron rózsaszínűre pirítjuk a nem túl apróra összetört lebbencstésztát. Néhány percig az apróra vágott hagymával együtt sütjük.

A tűzről levéve pirospaprikával beszórjuk. A tűzre visszatéve hozzátesszük a megsütött szalonnát, az apróra vágott zöldpaprikát, paradicsomot, utoljára a kis kockákra vágott krumplit.

Sózzuk, időnként megkavarjuk, majd annyi vízzel öntjük fel, hogy éppen ellepje. Közepes tűzön forraljuk, majd lassú tűzön főzzük öregre, vagyis sűrűre.

Ilyenkor már a tésztát forgatással mozgatjuk. Akkor igazán finom, ha azalja kicsit visszapirul.

Öreglebbencs 2.

(jellegzetes alföldi étel)

Hozzávalók: 40dkg szárított lebbencstészta, 3 evőkanál olaj vagy 5dkg zsír, egy kis fej hagyma, 40dkg burgonya, pirospaprika, só

A zsiradékot megforrósítjuk, és a kétforintos nagyságúra széttört lebbencstésztát zsemleszínűre pirítjuk benne. Közben hozzáadjuk a reszelt hagymát, paprikával megszórjuk és kétszer annyi vízzel, mint ami ellepi, felengedjük. Beletesszük a karikákra vágott nyers burgonyát, megsózzuk, és befedve csendesen főzzük, majd a tűzhely szélére húzva duzzadni hagyjuk, amíg a levét teljesen felszívja. Nem keverjük, hanem az edényt rázogatjuk, és végül gyengén lesütjük, hogy a tészta szikkadt legyen. Nyáron egy zöldpaprikát is főzünk bele. Salátával önálló étel. A lebbencs egyszerű gyúrt tészta, vékonyra kinyújtva.

Öregtarhonya tanyai módra

Hozzávalók: 20 dkg szalonna, 25 dkg nagyobb szemű tarhonya, egy kis fej vöröshagyma, egy késhegynyi pirospaprika, 3 burgonya, 1 csövespaprika, só.  A szalonnát apró kockákra vágjuk, jól kisütjük (ha van, bográcsban), ráöntjük a tarhonyát, és aranysárgára pirítjuk. Rátesszük az apróra vágott vöröshagymát, megszórjuk pirospaprikával, s annyi vízzel öntjük fel, amennyi ellepi a tarhonyát. Ha elfőtte a vizet, pótoljuk, amíg a tarhonya meg nem puhul. Apróra vágott burgonyát, s egy nem túl erős paprikát teszünk bele. Ha megpuhult a tarhonya, zsírjára pirítjuk. Salátával igen finom étel.

Paprikás krumpli 1.

Hozzávalók: 15 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 2 nagy fej vöröshagyma, 1 késhegynyi, fokhagymakrém, 1 mokkáskanál köménymag, 1 csapott evőkanál pirospaprika, 1 evőkanál Piros Arany, 2 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1,2 kg tisztított rózsakrumpli, só.

Elkészítés: A csíkokra vágott, kiolvasztott szalonna zsírjában aranysárgára pirítjuk a finomra összevágott hagymát. Beletesszük a fokhagymakrémet, a köménymagot, a pirospaprikát, a Piros Aranyat. Összekeverjük, és kevés vizet öntünk hozzá. Beletesszük a hosszú cikkekre vágott krumplit, a zöldpaprikát, a paradicsomot és annyi vízzel töltjük fel, amennyi éppen ellepi. Megsózzuk és alacsony láng fölött, lehetőleg lefedve, készre főzzük.

Többször, óvatosan keverjük meg. Laktatóbbá tehetjük, ha kolbászt, virslit vagy debrecenit főzünk bele.

Paprikás krumpli 2.

15 dkg felcsíkozott, kiolvasztott húsos kolozsvári szalonna zsírján 2 nagy fej finomra szelt hagymát aranysárgára pirítunk. Belerakunk 1 kk. fokhagymakrémet, köménymagot, 1 csapott ek. pirospaprikát, 1 ek. Piros Aranyat. Elkeverve kis vizet öntünk rá. Belerakunk 1-2 kg hosszú cikkekre vágott rózsakrumplit, 2 zöldpaprikát, 1 paradicsomot. Annyi vizet öntünk rá, hogy épp lepje, sózzuk.

Kis lángon, lefedve, többször óvatosan keverve, készre főzzük.

Pilisi sertésgulyás

Hozzávalók: 6 dkg füstölt szalonna, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika, 40 dkg sertéslapocka, 1 késhegynyi fokhagymasó, 1 kávéskanál köménymag, 1 evőkanál gulyáskrém, 2 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 zellerlevél, 1 zöldpaprika, 60 dkg burgonya, 2 evőkanál száraz csipetke, só.

Elkészítés: A kockára vágott szalonnát kiolvasztjuk. Zsírjában megfonnyasztjuk az apróra vágott hagymát, meghintjük paprikával és beletesszük az ujjnyi vastagra vágott húst. Fokhagymasóval, köménymaggal, gulyáskrémmel, sóval fűszerezzük, és gyakori keverés mellett zsírjára pirítjuk. Ezután kb. 1,5 l vízzel felöntjük. Beletesszük a megtisztított, hasábba vágott vegyes zöldséget, zellerlevelet és a zöldpaprikát. Közepes tűzön főzzük. Amikor a hús félig megpuhult, tegyük bele a nagy kockára vágott burgonyát, majd tíz perc múlva a csipetkét is. Erős tűzön készre főzzük.

Pilisi sertésragu

Hozzávalók: 60 dkg sertéslapocka, 1 nagy fej vöröshagyma vagy egy 10 cm hosszú póréhagyma, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 4 evőkanál konzerv csemegekukorica, 4 evőkanál konzerv zöldborsó, 4 evőkanál konzerv zöldbab, 1 paradicsompaprika, 1 sárgarépa, só.

Elkészítés: A durvára vágott hagymát kevés zsiradékon megfuttatjuk. Beletesszük a kockára vágott húst, paradicsompaprikát, majd az ugyancsak kockára vágott sárgarépát. Megsózzuk, és zsírjára pirítjuk. Annyi vízzel öntjük fel, amennyi ellepi, és kis lángon pároljuk. Amikor a hús már majdnem puha, hozzákeverjük a konzerv zöldségeket is. Ha friss zöldségekkel készítjük, azokat korábban tegyük már a bográcsba, hogy a hússal együtt puhuljanak meg.

Pörkölt csirke

Hozzávalók: 1 db csirke (1-1,5 kg-os), 1 nagy fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj vagy 8 dkg zsír, 2 evőkanál pirospaprika, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, só.

Elkészítés:

A finomra vágott hagymát kevés zsírban kissé megpirítjuk. Megszórjuk paprikával és beletesszük a tíz darabra (2 alsó, 2 felső comb, 2 fél mell, 2 szárny, hát- és farrész) vágott csirkét, a zöldpaprikát és a cikkekre vágott paradicsomot. Megsózzuk, és közepes lángon zsírjára pirítjuk, majd kis vizet öntve alá, puhára pároljuk.

Rizses lecsó debrecenivel

Hozzávalók: 10 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 50 dkg zöldpaprika, 30 dkg paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika, 2 pár debreceni, 12 dkg rizs, só.

Elkészítés: A kockára vágott, kissé kiolvasztott szalonna zsírjában megfonnyasztjuk a hagymát. Meghintjük paprikával és hozzáadjuk a cikkekre vágott zöldpaprikát és paradicsomot. Megsózzuk, és közepes lángon félpuhára pároljuk. Beletesszük a megmosott rizst, a karikára vágott debrecenit, és ha szükséges, egy kevés vizet is öntünk hozzá. Kis lángon, a bográcsot többször megrázogatva közben, lehetőleg letakarva, pároljuk puhára a rizst.

Slambuc 1.

(legalábbis a Nyírségben)

Egy gömbölyű fenekű bográcsba kockára vágott szalonnát teszel, a lebbencstésztát és a hagymát üvegesre pirítod a zsírján. Aztán jöhet rá a pirospaprika, a felkockázott krumpli, só, bors és egy kis víz. (lebbencstészta = nem kell feldarabolni a tésztalapot. Régen úgy készült, hogy a meggyúrt tésztát vékony levelekre sodortak, az egész leveleket egyesével akasztottak fel a szobában elhelyezett rudakra száradni. A rudak alá abroszt tettek.

Ahogy a tészta száradt, maga töredezett és hullott le, a többit pedig beletörték az abroszba. Végül az abroszban a tésztát nyomkodással tovább tördelték, innen ered a másik neve is: tördelt tészta.) Az elején említett gömbölyű fenekű bogrács igen lényeges, ugyanis ha már minden alkotórész szétfőtt, nem szabad kavarni, hanem apró fordításokkal dobálni kell a masszát. (Ratkó József szerint 33-szor). Így piruló kéreg keletkezik rajta és a végén a gömb alakú slambuc egyszerűen kifordítható a bográcsból. Az elkészítési idő kb. 3 óra.

Hívják még öhönnek, betyárosnak, topogónak és állítólag még handabakáré néven is ismerik.

Slambuc 2.

Hozzávalók: 10 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 20 dkg szárított csuszatészta, 1 fej vöröshagyma, 1 púpos evőkanál pirospaprika, 12 dkg füstölt kolbász, 60 dkg burgonya, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, só.

Elkészítés: A kockára vágott, félig kiolvasztott szalonna zsírjában gyakori keverés közben megpirítjuk a csuszatésztát, majd beletesszük a finomra vágott hagymát, s két-három keverés után megszórjuk paprikával. Beletesszük a karikára vágott kolbászt és a kis kockára vágott burgonyát. Annyi vizet öntsünk rá, hogy 2-3 ujjnyi magasan ellepje a tésztát. Sózzuk meg és tegyük bele a zöldpaprikát és a paradicsomot. Alacsony láng felett - lehetőleg lefedve - lassan főzzük meg. A főzés befejező szakaszában többször keverjük meg, nehogy leégjen.

Szüreti birkagulyás

Hozzávalók: 80 dkg csontos birkahús, 20 dkg vöröshagyma, 6 gerezd fokhagyma, 15 dkg paradicsom, 10 dkg paprika, 4 dkg édes-nemes fűszerpaprika, 10 dkg sertészsír, köménymag, só.

Az alaposan megmosott birkahúst nagyobb darabokra vágjuk. A vasbográcsot (esetleg öntöttvas edényt) vastagon kikenjük zsírral. Beleszórjuk a nagyra vágott vöröshagymát, rátesszük a húst. Fűszerpaprikával, zúzott fokhagymával, vágott köménnyel megszórjuk, és megsózzuk. A tetejére, a cikkekre vágott paprikát és paradicsomot tesszük.

Nem túl erős szabad tűzön gyakori, de óvatos forgatással pörköljük. Néha kevés vizet és vörösbort öntünk alá. Tűzforrón, cikkekre vágott sós burgonyával tálaljuk.

Elkészítési idő: 60 perc

Tarkabab-gulyás

Hozzávalók: 25 dkg nagyszemű szárazbab, 40 dkg burgonya, 1 füstölt köröm, 1 ág zellerlevél, 1 babérlevél, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 nagy sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 közepes fej vöröshagyma, 8 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 1 púpozott kávéskanál pirospaprika, 2 evőkanál száraz csipetke, 1 késhegynyi fokhagymasó, só.

Elkészítés: A füstölt körmöt és a babot előző este áztassuk be. A kockára vágott szalonnát kissé kiolvasztjuk, zsírján megfuttatjuk az apróra vágott hagymát, megpaprikázzuk és beletesszük a beáztatott babot és összevágott körmöt. Kb. 1,5 l vízzel felöntjük. Beletesszük a babérlevelet, a zellerzöldet, az apróra összevágott hagymát, a zöldpaprikát és a paradicsomot.

Megsózzuk és fokhagymasóval ízesítjük. Kb. 1 órányi főzés után tegyük bele az összevágott zöldséget, majd újabb 20 perc után a kockára vágott burgonyát. A főzés utolsó szakaszában főzzük bele a csipetkét.

Tiszai halpaprikás

Egy szép sárga, eleven pontyot, körülbelül 2 kg súlyban (a nagyobbnak száraz a húsa), egy valamivel kisebb harcsát (a nagyobbnak erős halzsír-íze van). 2 db, 1-1 kilós kecsegét, végül egy kilós csukát (ezt főleg jó erős leve miatt) tisztíts meg annak rendje, módja szerint, de a halak felbontásánál a belsejüket csak gyengén öblítsd ki, mert a vér teszi főleg ízletessé és sűrűvé a levét -, s szeleteld fel kétujjnyi vastag darabokra. Mindezt az étkezési időnél csak egy órával előbb lásd el, hogy a hal úgyszólván elevenen kerüljön a tűzre. Most vagdalj 4 nagy fej vöröshagymát igen apróra, szórd egyharmadát a kis halbogrács aljára, és helyezd rá a halfejeket (ezek nem olyan könnyen sülnek oda). Most rakosgasd rá a kecsege- és csukaszeleteket, szórd be hagymával, utóbb a potykadarabokat, ezekre ismét vöröshagymát, s végre a harcsát helyezd rá, s töltsd fel vízzel, de úgy, hogy ne teljesen lepje el a halat, mert az úgyis ereszt vizet, s mire megfőtt, felényire roskad össze. Ha felforrt, tégy rá egy tetézett kanál szegedi paprikát, úgyszintén 2 zöldpaprikát, sózd jól meg, s hagyd erős tűznél 3/4 óráig, szakadatlanul forrni (ha lassan fő, elpuhul a hal, és szétmállik); mi szabadban főzzük, erős rőzselángnál. Rázd meg gyakran, hogy oda ne sül-jön. Biztos jele, ha megfőtt, hogy gőze erősen ragad.  Mielőtt asztalra adnád (a bográcsot egy tálra helyezve, kitálalni vandalizmus volna), hagyd 10 percig hűlni, hogy hártya képződjék fölötte. Így elkészítve fölséges jó a hal.  Bácskai étvágy szerint ez a halmennyiség 8 személynek elég.

Megjegyzés: a halpaprikásokat és a halászléket bográcsban kell főzni, úgy az igaziak!

Tutajos

Hozzávalók: 10 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 40 dkg házi tarhonya, 1 fej vöröshagyma, 1 púpos evőkanál pirospaprika, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 50 dkg tisztított burgonya, só.

Elkészítés: A kis kockára vágott, kiolvasztott szalonna zsírjában kb. 10-15 perc alatt aranysárgára pirítjuk a tarhonyát. Ezután beletesszük a finomra vágott hagymát, kétszer-háromszor átkeverjük, majd meghintjük pirospaprikával. Felengedjük annyi vízzel, mint a tarhonyamennyiség kétszerese és beletesszük a zöldpaprikát, a paradicsomot, a kis kockára vágott burgonyát. Megsózzuk és - lehetőleg lefedve - alacsony láng felett lassan megpároljuk.

Zöldbab füstölt hússal

Hozzávalók: 20 dkg füstölt tarja, 60 dkg zöldbab (konzerv is lehet), 40 dkg burgonya, 8 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 1 póréhagyma (10 cm hosszú), 1 késhegynyi fokhagymakrém, 2 dl tejföl, só.

Elkészítés: A nagyon száraz füstölt húst előző nap áztassuk be. Egyébként vágjuk kockára, és a durvára vágott póréhagymával együtt tegyük a bográcsba, amelyben előzetesen kissé kiolvasztottuk a kockára vágott szalonnát. Öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje és főzzük a húst félpuhára. Ekkor tegyük bele a kockára vágott burgonyát, fokhagymakrémet, majd 15 perc múlva a konzerv zöldbabot. Egészítsük ki még kevés vízzel és forraljuk össze, sózzunk utána, ha szükséges. Tálalás előtt keverjük bele a tejfölt. Ha friss zöldbabbal készítjük, akkor még a burgonya előtt tegyük bele a bográcsba.

Zöldbab füstölt hússal, bográcsban

20 dkg nagyon száraz füstölt tarját előző nap beáztatunk. A húst felkockázzuk, 10 cm-nyi póréhagymát durvára vágunk. 8 dkg húsos kolozsvári szalonnát kis kockára vágva bográcsba rakjuk, kissé kiolvasztva rádobjuk a húst és a hagymát.

Annyi vízzel, hogy lepje, félpuhára főzzük a húst. Belerakunk 40 dkg kockára szelt burgonyát, 1 kk. fokhagymakrémet, 15 perc múlva 60 dkg konzerv zöldbabot. Kis vízzel felöntve összeforraljuk, ha kell, sózzuk, tálalás előtt belekeverünk 2 dl tejfölt.

Zöldborsós csirke

Hozzávalók: 1 db csirke (kb. 1-1,5 kg-os), 1 kis fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj vagy 4 dkg zsír, 40 dkg zöldborsó, 1 evőkanál ételízesítő, 1/2 csomó petrezselyemzöld, só.

Elkészítés: A finomra vágott hagymát kevés olajban megfonnyasztjuk. Beletesszük a 10 darabra (2 felső, 2 alsó comb, 2 szárny, 2 fél mell, hát- és farrész) vágott csirkét. Nagy láng felett - állandóan keverve - zsírjára pirítjuk. Megszórjuk ételízesítővel, és annyi vizet öntünk rá, hogy az ellepje. Kis láng felett lassan puhára pároljuk. Ha friss zöldborsónk van, akkor azt is hozzáadjuk, ha konzerv, akkor tesszük hozzá, amikor a csirke már majdnem puha. Végül megszórjuk a finomra vágott petrezselyemzölddel.

Vörösboros pusztapörkölt

Hozzávalók: 60 dkg marhalábszár, 50 dkg burgonya, 15 dkg vöröshagyma, 3 dkg édes-nemes fűszerpaprika, 2 gerezd fokhagyma, 2 db paradicsom, 2 db paprika, 2 dl száraz vörösbor, 10 dkg sertészsír, őrölt kömény.

Az előhevített zsíron lepirítjuk a finomra vágott vöröshagymát. Meghintjük a fűszerpaprikával, majd felöntjük kevés vízzel. Beletesszük a nagyobb kockákra vágott marhahúst, a karikára vágott paradicsomot és paprikát, és megsózzuk. Nem túl erős tűzön pörköljük. Amikor a hús majdnem megpuhult, hozzáadjuk a megtisztított, alaposan megmosott és cikkekre vágott burgonyát. Ízesítjük kevés őrölt köménnyel, áttört fokhagymával és vörösborral. Együtt készre főzzük.

Elkészítési idő: 65 perc

Ajánlott ital: mátraaljai kékfrankos cabernet

A pácolás

Száraz pácoláskor a sózott húsok levét 1 hét múlva fűszerezhetjük: 0.5 l vízben főzzünk fel babérlevelet, koriandert, fokhagymát. Ezzel öntözzük meg a húst. A fűszeres húslével naponta öntözzük a húst. Az edényből 1 hét után az oldalast, 3 hét után a karajt, tarját, 5 hét múlva a sonkát, bőrös lapockát vegyük ki.

Ekkorra beérnek. A kivett húst áztassuk fél napig hideg vízben. Meleg vízzel lemosva, fél napig szikkasztjuk. Ezután hideg füstön füstöljük, míg sötét rózsaszínű nem lesz.

A nedves - kevert - pácolás az előbbitől annyiban különbözik, hogy a sóval dörzsölt húsra 1 hét után annyi páclét öntünk, amennyi ellepi. Tiszta farácsot téve rá, nehéz tárggyal lenyomva, 3-4 naponként megforgatjuk. Időnként ellenőrizzük a páclé minőségét. Ha változást észlelünk, friss, ugyanolyan töménységű páclével cseréljük ki. A régit kiöntjük. A páclében érlelődő húsokat 3-4 naponként megforgatjuk: a húsokat másik tiszta edénybe rakva, a páclevet ismét a húsokra öntjük

Ügyeljünk, hogy a nagyobb darabok (sonka, lapocka) alulra, a kisebbek felülre kerüljenek, mert a kisebbek és vékonyabbak gyorsabban érnek át, így azokat könnyebb a pácléből kiszedni. A tokaszalonna, császárhús, oldalas érési ideje kb. 8-10 nap, a karaj, tarja, bőrtelen lapocka és a nagy darabokban levő húsoké kb. 12-14 nap, 4-5 kg-os sonkáé 28-30 nap, 5 kg-on felüli sonkáé 35-36 nap. Ezen időn túl a húsokat már nem ajánlatos tovább a páclében tartani, hanem mielőbb fel kell füstölni.

A sózás

Nagy gonddal tisztítsuk a sózó edényeket. Legjobb a vörösfenyőből vagy tölgyből készült kád, teknő. Használat előtt 3 %-os meleg lúgoldattal kisúrolva, tiszta vízzel mossuk ki, párszor öblítsük át, majd szárítsuk ki. A sózáshoz előkészítjük a finomra tört, darált sót, a konyhasóval kevert salétromsót (konzervsót), attól függően, hogy szalonna vagy húsféle sózásához vagy pácolásához használjuk. A szalonnához mindig csak konyhasó, a húsfélékhez konyhasón kívül konzervsó is használható.

Konyhasóval a szalonnafélék színe fehér, vagy halványrózsaszín marad, míg a salétromos konyhasókeverék a húsfélékben rögzíti a piros színű izom- és vérfestéket. 10 kg szalonna sózásához - minőségtől függően - 1-1.5 kg só kell. A hús rövidebb idejű tárolásakor az előbb említett sómennyiségnél kevesebb is elég: a hús súlyának 3 %-a. Csak kihűlt húst sózzunk! Ügyeljünk arra is, hogy a helyiség hőmérséklete 3 C-nál ne legyen kevesebb, mert ha a sós lé hőmérséklete fagypontra süllyed, lassítja a hús konzerválását, érését.

A helyiség hőmérséklete 7-8 C-nál több ne legyen, mert a páclé romlani kezd, a hús rossz szagot kap. A sózandó húst, különösen a bőrös részeket, az előkészített sóval jól bedörzsölve, kádba téve, lenyomatjuk. Ez azért kell, hogy a pácléből a hús ne látsszon ki, a lé mindenütt egyaránt érje. A hús 1-2 nap alatt annyi levet enged, amennyi teljesen ellepi. Mivel az oldat töménysége nem egyenletes, a húsokat, szalonnát időnként áthelyezzük: a felsőket alulra, az alsókat felülre. Ezután ráöntjük az elkészített sós vagy főzött páclevet.


 

Flekken fűszerkeverék

A nyár egyik legkedveltebb esti programja a flekkensütés. Kertben, erkélyen, teraszon, sőt, rossz idő esetén a lakásban is megoldható. A flekken fűszerkeverék, amely sót, fokhagymát, vöröshagymát, pirospaprikát, borsot, köményt, és még sok minden mást tartalmaz, nem csak flekkensütésre használható.

Illata: erősen fűszeres.

Íze: harmonikus.

¨       Felhasználási javaslat: Sertés- és marhahús, Gulyáslevesek, Pörköltek, Vagdalt húsok, Tojásételek, Lecsó.

Jó tanács: húsok beszórásához bőven használjuk, így a hús nem igényel külön sózást. Csínján bánjunk vele, ha ételt ízesítünk, mert a keverék sót tartalmaz.

Francia négyfűszer-keverék

Quatre-épices

Hozzávalók: 5 kávéskanál szemes fekete bors, 2 kávéskanál reszelt szerecsendió, 1 kávéskanál szegfűszeg, 1 kávéskanál szárított gyömbér

Az alkotórészeket finom porrá őröljük. Légmentesen 3-4 hónapig tárolható. Kevés leírás is tartozik hozzá: Franciaországban a Quatre-épices máig a legnépszerűbb fűszerkeverék.

Az állandó összetételű francia négyes fűszerkeverék a borson alapul. Állandó jelleggel használják sültekhez, párolt ételekhez.

Előfordulhat fahéj vagy szegfűbors is a keverékben.

Fűszeres só

¨       Ezt a keveréket úgynevezett "zöldfűszerek" felhasználásával állíthatjuk össze.

Összeállítása: Petrezselymet, bazsalikomot, kakukkfüvet, lestyánt, majoránnát, rozmaringot, babért és szurokfüvet tartalmaz. Ezek a fűszerek különleges ízt adnak az ételeknek, s ráadásul gyógyhatásuk is van, így bátran használhatjuk őket.

Illata: enyhén fűszeres.

Íze: harmonikusan aromás.

Jó tanács: ha ezt a fűszerkeveréket használjuk, legfeljebb borsot tegyünk még az ételbe, mert más fűszerek elronthatják az íz hatást.

¨       Felhasználási javaslat: Sültek, Tojásételek, Olasz tészták, Majonézes mártások, Saláták.

Pásztorsó

¨       º20 perc Nehézség: 1

Összetétel: 6 rész finom só, 2 rész granulált fokhagyma, 2 rész édesnemes pirospaprika, 1 rész fehér- és feketebors (őrölt) vegyesen

Elkészítése: Egy rész bármennyi lehet, a dekától a teáskanálig. Kiválóan alkalmas zsíros kenyér, szendvics, sült húsok ízesítésére, stb. A kész kocsonyára szórva is remek! Ha csak kizárólag sült húsokhoz akarják használni, akkor bele lehet még keverni 1 rész őrölt köményt is. Mivel enyhén csípős a borsféléktől, a bors mennyiségét felére is lehet csökkenteni, de az eredeti keverék az igazi.

Grillfűszerek

¨       Ezekkel vagy nem sokkal sütés előtt dörzsöljük be a húst, vagy pácot készítünk belőlük.

¨       Szárazon, üvegbe zárva, hónapokig elállnak.

Barbecue fűszerkeverék

Hozzávalók: 2 tk. összetört zellermag, 1-1 tk. paprika, őrölt szerecsendió, chilipor, fokhagymapor, hagymás só, só, frissen őrölt fekete bors, 2 tk. száraz majoránna, 1-2 tk. barna cukor.

Pác: a fűszerkeveréket 1 pohár vörös vagy fehérborral keverjük össze és belekeverünk 4 ek. fokhagyma ízesítésű olajat.

Borókás Barbecue

¨       Kacsahúshoz, marhához, vadakhoz. Sütés előtt dörzsöljük be vele a húst.

Hozzávalók: 2 ek. őrölt borókabogyó, 1-1 tk. frissen őrölt fekete bors, őrölt szegfűbors, 1 ek. barna cukor, 1/2 tk. só.

Pác: a keveréket összekeverjük 1 pohárka ginnel, 2 aprított mogyoróhagymával, néhány rozmaring ággal.

Harisa

¨       Ez a legismertebb afrikai fűszer. Chili-alapú és igen kedvelt a marokkói, tunéziai és algériai konyhákban. Kínálják mártogatónak grillezett húsokhoz, levesekbe, ragukba keverik, a kuszkuszhoz szószként adják. Friss paradicsommal keverve kebabok mellé kínálják. Joghurttal keverve kiváló pác csirkéhez, sertéshez.

Hozzávalók: 12 szárított piros chili, 1 ek. koriander mag, 2 tk. köménymag, 2 gerezd fokhagyma, 1/4 tk. só, 5 ek. olívaolaj.

Elkészítése: A chilik szárát és magjuk egy részét eltávolítjuk, 30 percig meleg vízben áztatjuk, hogy megpuhuljanak. Szárazon megpirítjuk a magokat, megőröljük. A fokhagymát elkeverjük a sóval, felaprított chilivel. Hozzáadjuk a fűszereket, fokozatosan adagolva az olajat is, majd addig keverjük, míg majonéz sűrűségű lesz. Zárjuk üvegbe, hűtőben tároljuk, ahol 3 hétig eláll.

La Kama

¨       Népszerű marokkói fűszerkeverék. Főleg levesekhez, ragukhoz használják, különösen finom bárányhúshoz.

Hozzávalók: 2, 5 cm fahéj, 2 - 2 tk. szemes fekete bors, őrölt gyömbér, őrölt kurkuma, 1/4 tk. őrölt szerecsendió.

Elkészítése: Vastag aljú edényben a borsot, fahéjat megpirítjuk. Megőröljük. Összekeverjük a fűszerporokkal. Azonnal felhasználjuk, vagy légmentesen lezárjuk egy üvegben.

Philadelphiai fűszerkeverék

¨       Jóval a sütés előtt dörzsöljük bele a marha-, sertés húsba, tegyük a vagdalthoz.

Hozzávalók: 8 szegfűszeg, 1-1 tk. chilipor, szárított bazsalikom, szárított kakukkfű, 1/2 tk. őrölt szerecsendió, 2 szárított babérlevél, só - finomra összedarálva.

Tsire por

¨       Ezt használják Ny-Afrika szerte kebabokhoz.

¨       A nyers húst először olajba vagy felvert tojásba, majd a fűszerkeverékbe mártják. Tálalás előtt a sült húst kissé megszórják vele.

Hozzávalók: 50 g durvára darált sós földimogyoró, 1 tk. vegyes fűszer (őrölt szegfűszeg, szegfűbors, fahéj, gyömbér, szerecsendió), 1/2 - 1 tk. chilipor, só.

Halfűszer

Hozzávalók: Két evőkanál olaj, egy-két gerezd tisztított, zúzott fokhagyma, egy mokkáskanál só, fél citrom lereszelt sárga héja, egy mokkáskanál törött fehérbors, egy evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld,

-          vagy: két csokor finomra metélt zöld kapor, egy mokkáskanál só, egy mokkáskanál törött fehérbors összekeverve. A halak pácolásához használjuk.

Nedves fűszerkeverékek

Csirkéhez:

1. két rész olaj, egy rész apróra vágott petrezselyemzöld, egy rész apróra vágott kaporzöld, ízlés szerint só, egy rész törött fehérbors;

2. két rész olaj, két rész mustár, ízlés szerint só, egy rész törött feketebors;

3. egy rész mustár, egy rész olaj, egy rész piros fűszerpaprika, ízlés szerint só;

4. egy rész paradicsompüré (vagy ketchup), egy rész olaj, egy rész apróra vágott rozmaring, egy rész apróra vágott petrezselyemzöld, egy rész apróra vágott bazsalikom, ízlés szerint só;

5. egy rész zúzott fokhagyma, egy rész olaj, ízlés szerint só;

6. egy rész olaj, egy rész darált (cukor nélküli) mák, egy rész zúzott fokhagyma, ízlés szerint só;

7. egy rész mustár, egy rész nagyon finomra darált mogyoró, ízlés szerint só.

Libához, kacsához:

1. egy rész mustár, egy rész őrölt szegfűszeg, két rész zúzott fokhagyma, két rész törött feketebors, ízlés szerint só;

2. egy rész olaj, egy rész őrölt gyömbér, egy rész őrölt szerecsendió, egy rész törött feketebors, ízlés szerint só;

3. egy rész olaj, egy rész, csípős paprikakrém, egy rész törött feketebors, két rész zúzott fokhagyma, egy rész reszelt vöröshagyma, ízlés szerint só;

4. egy rész mustár, egy rész őrölt koriandermag, egy rész őrölt mustármag, egy rész olaj, ízlés szerint só.

Sertéshúshoz és marhahúshoz:

Tetszés szerint bármelyik fűszerkeverék alkalmazható.

Ötfűszer keverékek

Bengáli ötfűszer-keverék

Hozzávalók: 2-2 ek. köménymag, ánizskapor mag, mustármag, görögszéna mag, fekete köménymag.

Kétféleképpen használják:

- megsütik olajban, hogy átadja aromáját az olajnak, mielőtt beletennék az étel fő alkotóelemeit,

- ghíben sütik meg, melyet a kész dahl - vagy főzelékekbe kevernek közvetlenül a tálalás előtt.

Kínai ötfűszer-keverék

Elkészítése: Kínai fűszerkeverék, készen is kapható, de nagyon könnyen elkészíthető házilag: egy-egy rész őrölt fahéj, szegfűszeg, csillagánizs, valamint édeskömény, édesgyökér, szecsuani vagy fekete bors és gyömbér közül kettőnek a keveréke. (Ahány forrás annyiféle variációban - Nyugodtan lehet a család ízléséhez igazítani.)

Száraz fűszerkeverékek

Csirkéhez (combhoz vagy mellhez) való

1. Egy rész apróra vágott petrezselyemzöld, egy rész apróra vágott zöldkapor (e zöldfűszerek lehetnek szárazak, azaz szárítottak is), egy rész apróra vágott tárkonylevél, egy rész törött feketebors, ízlés szerint só;

2. Egy rész piros, édesnemes fűszerpaprika, egy rész törött feketebors, egy rész zúzott fokhagyma, egy rész apróra vágott petrezselyemzöld, ízlés szerint só;

3. Egy rész törött fehérbors, egy rész reszelt gyömbérgyökér (vagy gyömbérpor), egy rész zúzott fokhagyma, egy rész őrölt szerecsendió-virág, egy rész törött fehér bors, ízlés szerint só;

4. Egy rész reszelt vöröshagyma, két rész kókuszreszelék, fél rész porcukor, ízlés szerint só.

Libához, kacsához

1. két rész zúzott fokhagyma, két rész törött feketebors, ízlés szerint só;

2. egy rész őrölt koriander, egy rész őrölt szegfűbors, egy rész törött feketebors, ízlés szerint só;

3. egy rész mustármag, egy rész zúzott fokhagyma, egy rész reszelt vöröshagyma, ízlés szerint só;

4. egy rész törött feketebors, egy rész piros, csípős fűszerpaprika, egy rész zúzott fokhagyma, egy rész reszelt vöröshagyma, egy rész őrölt köménymag, ízlés szerint só;

5. egy rész őrölt szerecsendió-virág, egy rész majoranna, egy rész apróra vágott petrezselyemzöld, egy rész törött feketebors, ízlés szerint só.

Sertéshúshoz, marhahúshoz

Tetszés szerint az előzőekből lehet választani. 

Bevezetés

A nyárson sütni kellemes szórakozás, napokig tervezett program, szertartás és áldozat az emlékezetes ízeknek. Valószínű a tűz föltalálása után a nyárs volt az ősember első "grillje"! A nyárs mérete, anyaga, a rátűzött sütni való, mérete változó. Lehet pálcikára szúrt szalonna, virsli vagy vasrúdra kötözött vaddisznó, ökör. Lehet szárnyas és négylábú, zsíros vagy száraz, zöldség és gyümölcs pirulhat szabadon vagy alufóliába, zsírpapírba csomagolva. A fűszerezés mindig egyéni. A nyárs elektronizálódik, de egy állandósága megmarad: a hegyes vessző, a piszkafa, forró kőre vagy izzó faszénparázs fölé forgatva adja a legízesebb falatokat.

Ezeket főleg a szabadban használhatjuk, a modern nyársak városi erkélyeken, teraszokon, sőt a konyhában is alkalmazhatók.

A nyárson sütés szertartásának érdekessége, az illatok kalandozása, a füstös ízek mind-mind fölidézik az ősi étkezési romantikát.

Nyársreceptjeink ebbe a birodalomba viszik el az ízek - a jó ízek - kedvelőit.


 

Angolna nyárson sütve 1.

Hozzávalók: 80 dkg angolna, 1-15 dkg füstölt, húsos szalonna, 15 dkg gomba, 1,5 dl olaj, 1 kk mustár, fél citrom, só, bors, kevés apróra vágott friss tárkony

A megnyúzott, megmosott angolnát kisebb darabokra vágjuk, és enyhén megsózzuk. A gombát megtisztítjuk, megmossuk, a szalonnát nyársra húzható szeletekre, a hagymát gerezdekre vágjuk. Az olajat összekeverjük a fűszerekkel. A nyársakra felváltva hagymát, szalonnát, halat és gombát tűzünk, megkenjük a fűszeres olajjal, és parázs fölött forgatva 10-15 perc alatt megsütjük.

Angolna nyárson sütve 2.

Hozzávalók: 1 kg angolna, 8 közepes gomba, 12-16 vastag uborkakarika, 4 közepes, kemény paradicsom, 16 dkg kövér szalonna, 2 evőkanál olaj, 1 citrom leve, 1 késhegynyi fokhagymás só, só.

Elkészítése: Az angolnát megnyúzzuk, gondosan megmossuk, leszárítjuk, majd 6-7 cm hosszú darabokra vágjuk. Megsózzuk. A szalonnából 12 szeletet vágunk. A gombát megtisztítjuk, és tönkjével együtt citromos fővő vízbe tesszük kb. 8 percre. Kivesszük, hűlni hagyjuk. Előkészítjük az uborkakarikákat és a félbevágott paradicsomokat is. Az alapanyagokat felváltva nyársra húzzuk, körben megsózzuk, citromlével elkevert olajjal megkenjük és fokhagymás sóval is meghintjük. Parázs fölött, a nyársakat többször megforgatva, rövid idő alatt megsütjük.

Aszaltszilvás nyársak sonkás rizzsel

(Brochettes de porc et de pruneaux et riz au jambon)

Hozzávalók: 500 g sertéshús, 125 g főtt sonka, 2 összevágott hagyma, 20 kimagozott aszalt szilva, só, bors, 1 kiskanál koriander, 60 g vaj, 2 kanál olívaolaj, 250 hosszú szemű rizs

Tegyük a szilvát egy tálba, egy kis vaníliával ízesített 2,5 dl langyos vízzel öntsük le és hagyjuk állni 3 órát.

Szedjük le a felesleges zsiradékot a húsról, vágjuk 16 kockára. Locsoljuk meg olajjal, fűszerezzük sóval, borssal és az összetört korianderrel. Tegyük félre egy órára.

40 g vajon futtassuk meg a hagymát, adjuk hozzá a kockára vágott sonkát, majd a rizst. Pirítsuk egy percig, majd adjunk hozzá fél liter vizet, sót, és kis lángon főzzük puhára. Ha szükséges, adjunk hozzá még egy kis vizet.

Készítsünk nyársakat a szilvával és a hússal, süssük meg a grillben vagy 180 fokos sütőben 15 perc alatt.

Tálaljuk a vajjal elkevert rizzsel.

Báránygerinc nyárson  

Hozzávalók 4 személyre: 70 dkg kicsontozott báránygerinc, 20 dkg húsos szalonna, 2 közepes hagyma, 20 dkg sampinyon (csiperke) gomba, 1 evőkanál mustár, 1 evőkanál olaj, só, bors.

A báránygerincet ujjnyi szeletekre, majd 3 cm-es kockákra vágjuk. Kockákra vágjuk a szalonnát is, kisujjnyi szeletekre a hagymát és a gombafejeket. .Amikor mindezt felváltva feltűztük, az olajat és a mustárt összekeverjük, sózzuk, borsozzuk, és sütés közben többször átkenjük vele a nyársakat. Bármilyen salátával tálalhatjuk. Aki nem kedveli a gombát, vagy. még gazdagabbá akarja tenni a nyárson sültet, az tűzhet rá karikára vágott paradicsomot és zöldpaprika-szeleteket is.

Bárány nyárson sütve (Sis kebab) - Törökország

Hozzávalók: 1,5 kg bárányhús 4 cm-es kockákra vágva, 2 fej vöröshagyma aprítva, só, bors, 2 kk. szárított csombor (borsikafű), 4 ek. olaj, 4-6 db negyedelt paradicsom, 2-4 zöldpaprika 4 cm-es darabokra vágva, 4 nyárs.

A bárányt 1 napra a hűtőben páclébe tesszük.

Pác: olaj, hagyma, csombor, só, bors.

1 cm-es közökkel a nyársra húzzuk a húst - paradicsomot - paprikát - húst. Sütés előtt kenjük be olajjal. Parázson, vagy nagyon forró sütőben forgatva, közben olajjal kenegetve megsütjük. Piláffal tálaljuk.

Bélszínkockák nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg bélszín, 24 gombafej (konzerv), 4 sárgáspiros színű zöldpaprika, 2 késhegynyi őrölt bors, 2-3 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál mustár, só.

Elkészítése: A lehártyázott bélszínt kb. 4x4 cm-es kockákra felvágjuk, és olajos-mustáros keverékben megforgatjuk. A zöldpaprikából a bélszínhez hasonló nagyságú kockákat vágunk. A konzerv gombafejeket leszűrjük. Az előkészített alapanyagokat - gombával kezdve és befejezve - váltakozva nyársra húzzuk. Körben megsózzuk és meghintjük őrölt borssal. Parázs fölött - gyakran megforgatva a nyárson levő falatokat - megsütjük.

Bugaci töltött csirke

Hozzávalók 4 személyre: 1 nagyobb csirke (1.5 kg), 10 dkg füstölt szalonna, 15 dkg gomba, 10 dkg zöldborsó, 1 nyers és 2 keménytojás, 15 dkg szárnyasmáj, 1 csomó petrezselyem, 15-20 dkg főtt rizs, só, bors, 5 dkg zsír.

A szalonnát apró kockára vágjuk és kisütjük, átpirítjuk benne az ugyancsak felkockázott vagy elkapart csirkemájat (természetesen lehet pecsenyekacsa-, illetve libamáj is), az apróra vágott gombát, petrezselymet. A rizst megpároljuk, a zöldborsót - ha nem konzervet használunk - megfőzzük. Megfőzünk két tojást, s ha kihűlt, megtisztítjuk, s azt is felkockázzuk. Az egészet egy tálban a nyers tojás hozzáadásával összekeverjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, s betöltjük az egész csirke mellbőre alá, ahol kézzel, vigyázva, elegendő helyet készítünk, egészen be a combokig. Az igazi bugaci töltött csirkét nyárson, grillezve kell sütni, olvasztott zsírral sűrűn kenegetve, hogy a bőre szép, piros, ropogós legyen, de ne száradjon ki. Természetesen süthetjük tepsiben is, kevés zsírt és vizet téve alá, de ott is gyakran locsolgassuk.

Csirkefalatok nyárson

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg csirkemellfilé, szárnyasfűszer-keverék, 2 ek. mustár, só, bors, olaj

A csirkemellet kockákra, rövid csíkokra vágjuk, fűszerezzük, megkenjük mustárral, meglocsoljuk kevés olajjal, és egy órára a hűtőszekrénybe tesszük. Ezután hurkapálcára fűzzük a húsdarabokat és forró zsiradékban, esetleg rostlapon vagy parázs fölött megsütjük. Nyári vegyes salátával könnyű ebéd vagy vacsora.

Csirkemellfalatok nyárson sütve

Hozzávalók: 80 dkg csirkemell, 12 vastag uborkakarika, 4 piros színű zöldpaprika, 10 dkg húsos szalonna, 1 késhegynyi őrölt fehér bors, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A kicsontozott és bőrétől megtisztított csirkemellet kb. 8x4 cm-es csíkokra vágjuk. A megmosott fiatal uborkát vastag karikákra, a szalonnát és zöldpaprikát kb. 4x4 cm-es szeletekre felvágjuk. Az alapanyagokat megsózzuk és felváltva, a csirkemellcsíkokat kettéhajtva, nyársra húzzuk. A nyárs két végét uborkakarikával zárjuk. Körben megszórjuk fehér borssal és megkenjük kevés olajjal. Hamvadó parázs fölött szép színesre megsütjük.

Csirkenyárs bundában

Hozzávalók: 2 kisebb csirkemell, 1 doboz kínai gombakonzerv (vagy 20 dkg apró szemű gomba), 8-10 db apró hagymafej, 2 evőkanál kimagozott meggybefőtt, 10 dkg füstölt szalonna, 1 tojás, 10 dkg liszt, 1 1/2 dl tej, 1 gerezd fokhagyma, kevés mustár, ízlés szerint só és törött fekete bors, késhegynyi őrölt szegfűbors és olaj a sütéshez.

Elkészítése: A csirkemelleket kicsontozom, lebőrözöm és kerek, tízforintos nagyságú érmékre vágom. Megsózom, és mustárral megkenem. A füstölt szalonnát is hasonló méretűre darabolom, a kis hagymafejeket megtisztítom. (Ha nem konzervgombát használok, akkor a gombafejeket megtisztítom, megmosom, lecsöpögtetem, és nyersen szúrom fel a nyársra.) Hústűre vagy 12-15 cm-es hurkapálcákra a következő sorrendben szúrom fel a hozzávalókat: gomba, hagyma, szalonna, csirkemell, meggy, szalonna, gomba, hagyma stb. A tojást habosra verem, hozzákeverem a tejet, a lisztet (sűrű palacsintatészta legyen), majd a tisztított, zúzott fokhagymával, sóval, borssal, szegfűborssal ízesítem. A kis nyársakat először a lisztbe, majd a tésztába mártom és bő, forró olajban mindkét oldalukat pirosra sütöm. A tányérján ki-ki maga húzza le a nyársáról az ételt. Sok salátát, párolt zöldséget és majonézes mártást szoktam kínálni mellé.

Elkészítési ideje: 50 perc

Csirkenyárs fóliában

Hozzávalók: 2 nagyobb csirkemell, 4 lukullusz paradicsom, 10 dkg húsos füstölt szalonna, 2 vastag húsú zöldpaprika, 2 fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál rozmaring és bazsalikom, só és törött fekete bors, ízlés szerint, 4 hurkapálca (nyárs).

A csirkemelleket úgy csontozom ki, hogy a hús lehetőleg egyben maradjon. Ezután 2 cm-es kockákra vágom, és gyengén megsózom, megborsozom. A megmosott paradicsomokat felkarikázom, a kicsumázott zöldpaprikákat, csirkemell-kocka nagyságra felszeletelem a füstölt szalonnával együtt, végül a megtisztított vöröshagymát is karikákra vágom. Az olajba belekeverem a zöldfűszereket, valamint kevés sót és törött borsot. Egy-egy hurkapálcára a következő sorrendben tűzöm fel a hozzávalókat: szalonna, hagyma, zöldpaprika, csirkehús, paradicsom, szalonna, és így tovább folytatva. A fűszeres olajjal bekenem a csirkenyársakat, és egyenként úgy csomagolom be alufóliába, hogy a nyárs tartalma semmiképpen se folyhasson ki belőle. A felforrósodott rostélyra teszem egymás mellé a csomagokat, és az egyik oldalán 20 percig sütöm, majd megfordítom. A másik oldalát 15 percig hagyom a rostélyon. Csak a tányéron bontjuk ki. Saláta és hideg mártás kíséretében fogyasztjuk.

Csirke, nyárson sütve

Hozzávalók: 2 kicsi csirke, 4 evőkanál olaj, 1 csokor petrezselyemzöld, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál kakukkfű, 1 mokkáskanál majoránna és ugyanennyi törött fekete bors, 1 teáskanál só.

A megtisztított és belülről is kiöblített szárnyasokat lecsöpögtetem, és hagyom kicsit megszikkadni. Ezután a hasüreget bedörzsölöm sóval és majoránnával, majd nyársra húzom. Az olajba belekeverem a finomra vágott petrezselyemzöldet, a kakukkfüvet, a sót és a zúzott fokhagymát, majd a csirkét folyamatosan kenegetem a fűszeres olajjal. Addig sütöm, amíg a bőre kívül ropogós piros lesz. Ez kb. 1 óra 20 percig tarthat, a parázs erősségétől függően. Ha a combok vége és a szárnyak erősen barnulnának, akkor belecsavarom egy alufólia darabkába, és úgy sütöm tovább. Ha a nyárs, illetve a sütőhely elektromos árammal működik, nem kell forgatni, ha pedig nem elektromos, akkor 5-6 percenként megforgatom. Hosszadalmas elfoglaltság, de jó mulatság is, mert közben lehet tereferélni. A sült csirkéhez legalább kétfajta salátát kínálok, vagy különböző hideg mártásokkal tálalom.

Debreceni nyárson sütve

Hozzávalók: 2 pár debreceni, 2 zöldpaprika, 2 piros színű zöldpaprika, 8 közepes hagyma, só.

Elkészítése: A megtisztított hagymát, nagy kockára vágott zöldpaprikákat és egy szál debrecenit (hosszában) a nyársra húzzuk, két végét egy-egy egész hagymával zárjuk le. A debrecenit körben, nem túl mélyen, bevagdossuk, a hagymát és zöldpaprikát megsózzuk, és parázs fölött szép színesre megsütjük.

Dzserbai nyársonsült joghurttal (Tunézia)

Hozzávalók: 1 kg bárányhús 3 cm-es kockákra vágva, 3 kis fej hagyma vastagra karikázva, 3 ek olívaolaj, 0,5 dl mentás ecet, 1 gerezd fokhagymapép, 0,5 mk. törött bors, késhegynyi nagyon csípős piros paprika, só, 2 dl joghurt, 1 fej saláta, 6 illatos fából készült grillpálca.

Öntsük a húsra az olajat, ecetet, tegyük rá a borsot, fokhagymát és hagyjuk állni 3 órát.

Vizezzük meg a nyársakat, húzzuk felváltva a pálcikára a húst, hagymát. Szabad tűzön forgatva süssük puhára. Ha kész, szórjuk be a sóval, piros paprikával.

Tegyük a salátaleveleket nem túl mély cseréptálba, helyezzük rá körbe a sültet. Öntsük le joghurttal.

Azonnal tálaljuk. 

Egzotikus csirkecombok nyárson

Hozzávalók: 16 felső csirkecomb, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójamártás, 1 teáskanál mustár, 1 mokkáskanál currypor, 1 késhegynyi őrölt koriander, 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, 1 teáskanál őrölt gyömbér, 2 evőkanál durvára vágott, pörkölt földimogyoró, 1 késhegynyi fokhagymás só, 1 evőkanál méz, só.

Elkészítése: A felső csirkecombokat kicsontozzuk, besózzuk. Az olajat a szójamártással és a mustárral összekeverjük, beleszórjuk a fűszereket, ízesítőket is. Ebben a pácban legalább 6-8 órán át, érleljük a csirkecombokat. Sütés előtt a kicsontozott combokat egyenként felgöngyöljük, és fogvájóval vagy hústűvel rögzítjük, majd egymás mellé nyársra húzzuk. Parázs fölött forgatva szép színesre sütjük.

Erdőkerülők parázson sült máléja

Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 6 dkg vaj, 15 dkg juhtúró, 2 dl tejföl, só.

Keményebb puliszkát főzünk, és kissé hűlni hagyjuk. Ezután fakanállal egy darabot kiszakítunk belőle, amelynek közepét juhtúróval megtöltjük, és kézzel kisebb alma nagyságú gömböket formálunk.

Izzó parázs fölött, nyársra húzva vagy forró kőre téve szép pirosra megsütjük. Enyhén sózott tejfölbe mártogatva fogyasztjuk.

Elkészítési idő: 60 perc

Ferdinánd nyársonsült

Hozzávalók: 1 kg pulykamell (esetleg más hús), 10 dkg sonka, 6 dkg angolszalonna, 2 kisebb hagyma, 2 db savanyu uborka, só, csípős grillező olaj.

A húst szeletekre vágjuk, bekenjük grillező olajjal, és letakarva hideg helyen állni hagyjuk 24 óráig. Utána a szeleteket megsózzuk, teszünk rajuk szeletelt sonkát, uborkát, szalonnát és az egészből tekercset készítünk. Majd a tekercseket grillező- tűre szúrjuk hagymával és grillezzük, vagy roston sütjük kb. 15 percig. Az így elkészített ételt áfonyabefőttel tálaljuk.

Fezi nyárson sült kolbászka

Hozzávalók: 1 kg darált bárány- vagy marhahús, 1 cs. apróra vágott hagyma, 2 reszelt fokhagyma, 2 ek. finomra vágott petrezselyem, 1-1 késhegynyi szurokfű, őrölt fahéj, - kömény, - koriandermag, csipet reszelt gyömbér, - rózsapaprika, - nagyon csípős pirospaprika, - törött bors, só, 1 ek olaj.

Az olaj kivételével keverjük össze a hozzávalókat, dagasszuk néhány percig. Alakítsunk a húsból 4-5 cm hosszú kolbászkákat, vizes kézzel nyomkodjuk rá a beolajozott nyársakra, izzó parázson süssük meg.

Floridai pulykanyárs

Elkészítés: 2 cm-es darabokra vágott pulykamellet, ananász befőttet, sonkát és olajbogyót többször megismételve fémnyársra vagy kihegyezett és méretre vágott hurkapálcára tűzünk. Olajjal meglocsoljuk, és zsemlemorzsába mártjuk. Az előkészített roston minden oldalát pirosra sütjük.

Fűszeres marhavagdalt nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg marha színhús, 10 dkg kövér sertéshús, 1 mokkáskanál őrölt bors, 1 késhegynyi fokhagymás só, 4 kicsi, kemény paradicsom, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A marhahúst és a sertéshúst ledaráljuk, vagy nagyon finomra vágjuk. A kétféle húst borssal, fokhagymás sóval és sóval fűszerezzük, jól összegyúrjuk, majd hűtőszekrénybe téve megdermesztjük. Közvetlenül a sütés előtt kis hosszúkás, kb. 4 cm vastag hengereket formálunk belőle, és ezeket nyársra húzzuk. A nyársak végére paradicsomot tegyünk. Olajjal megkenjük, és gyakori forgatás közben parázs fölött megsütjük.

Fűszerezett borjútekercsek nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg borjúkaraj, 2 gombafej, 6 dkg zsíros szalonna 1/4 csomó petrezselyemzöld, 1 késhegynyi őrölt bors, 24 vastag uborkakarika, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A borjúkarajt kicsontozzuk és vékony, hosszúkás szeletekre vágjuk. Húskalapáccsal megveregetjük, megsózzuk. A gombát és a szalonnát apróra vágjuk, együtt lepirítjuk. Sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemzölddel fűszerezzük. Megkenjük vele a hússzeletek egyik oldalát és felgöngyöljük, majd uborkaszeletekkel váltakozva nyársra húzzuk. Még egyszer körbesózzuk, megkenjük olajjal, és parázs fölött kissé ropogósra sütjük.

Göngyölt virsli

Hozzávalók: 4 pár virsli, 12 dkg kolozsvári szalonna, 20 dkg vöröshagyma.

A kolozsvári szalonnából hajszálvékony szeleteket vágunk. A virsliket kb. 5 cm-es darabokra vágjuk, majd mindegyik virslidarabkát egy-egy szalonnaszeletbe tekerjük. Párosával úgy húzzuk fel a hurkapálcikára, hogy a virslik közé egy-egy vöröshagymaszelet kerüljön. Az így elkészített nyársakat sütőlemezre fektetjük, és addig sütjük, amíg a szalonna, ropogósra pirul.

Gyümölcsös nyársak

(Brochettes de fruits)

4 személyre – előkészítés: 15 perc – sütés: 15 perc

Hozzávalók: 24 sárgabarack, 6 banán, 16 kis magdaléna (sütifajta), 2 evőkanál cukornádszirup, 1 citrom leve, 1/2 kávéskanál fahéj, 1 csipet őrölt gyömbér

Tegyünk egy-egy bevágást minden barack végein és nyomjuk ki a magjukat. Hámozzuk meg a banánokat, vágjuk darabokra.

Tűzzük fel váltakozva a nyársakra a barackot, banánt, magdalénát.

Keverjük össze a cukorszirupot, citromlevet és fűszereket, mártsuk meg benne a nyársakat, majd süssük meg grillsütőben, vagy faszénparázs fölött.

Halebi rabló bárány

Készítünk egy jó pácot a következő anyagokból; olívaolajból, citromból, chilipaprikából, oregánó, rozmaring, só, őrölt bors. Csili helyett lehet más is, csak erős legyen.

További anyagok: piros paprika (pritamin), zöldpaprika, vese, füstölt szalonna, gyöngyhagyma

A zöldségeket is kockázzuk fel. A húst felvágjuk ki kockákra (5X5), és a vesét is. A szalonnát leszeleteljük és belegöngyöljük a vesét. Fogunk jó minőségű bárányhúst,  (színhúst) és a zöldségeket a göngyölt vesével bepácoljuk legalább egy estére, a hűtőbe rakjuk.

Ha bepácolódott akkor felszurkáljuk a nyársra. Felhelyezzük a sütőre. Sütés közben kenegetjük a páclével.

Húsgombócok nyárson

Hozzávalók: 75 dk darált sertéshús, 2 tojás, 2 fej hagyma, 2 ger. Foghagyma, babérlevél, 1 ág rozmaring, 1 teáskanál morzsolt kakukkfű, só bors, édesnemes pirospaprika

A darálthús összedolgozzuk az apróra vágott hagymákkal és a tojással. Fűszerezzük. Vizes kézzel gombócokat formázunk. Babérlevéllel, rozmaringgal felváltva nyársra húzzuk. Gyakran forgatva faszénparázson 10-12 percig sütjük.

Illatos csirkenyársak

Hozzávalók 4 személyre:  8 felső csirkecomb, só, 150g lángolt kolbász, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska rozmaring, 8-10 zsályalevél, 1 ágacska kakukkfű, 1 ágacska citromfű, 4 evőkanál olaj, 1.5 dl félszáraz fehérbor.

Elkészítés: A felső combokat a bőr nélküli, belső oldalukon hosszában felvágjuk, kicsontozzuk, kissé kiverjük, besózzuk. A kolbász héját lehúzzuk, villával lenyomkodjuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a leveleikre szedett, alaposan megmosott, finomra vágott zöldfűszereket, jól összekeverjük, és arányosan elosztjuk a hússzeleteken. Összegöngyöljük, és kettőt-kettőt hurkapálcával szorosan összetűzünk. Bőven megkenjük olajjal, alufóliába csomagoljuk és előmelegített, forró sütőben (220 fokon) 20 percig sütjük, majd fólia nélkül további 10-15 perc alatt piros-ropogósra pirítjuk. A sütőedényben visszamaradt pecsenyeléhez öntjük a bort, és összeforraljuk vele (3-5 perc), majd zsírtalanítjuk, leszűrjük, a felével bevonjuk a húst, a többit külön tálkában kínáljuk. Párolt zöldségek, vegyes saláta illik hozzá.

Ötlet: A nyársakat előre meg lehet párolni, csak a sütést kell időzíteni! Még finomabb, ha szabad tűzön sütjük. 

Indiai nyársonsült

Bélszínből, báránycombból 1-2 dkg-os érméket vágunk, húsverő kalapáccsal megütögetjük. Hagymaszeletekkel és egyforma kicsi gombafejekkel együtt, felváltva, többször megismételve nyársra tűzzük. Joghurtba citromlevet, zúzott fokhagymát, finomra vágott hagymát, curry port, reszelt gyömbért és cseresznyepaprikát keverünk. Az előkészített nyársakat 2-3 órán keresztül ebben a keverékben pácoljuk. Sütés előtt a nyársakat kiemeljük a pácból és a roston, minden oldalát pirosra sütjük.

Ízes nyárs

Hozzávalók 4 személyre: 2 zöldpaprika, 2 kis cukkíni, 4 apró fej hagyma, 8 csiperkegomba, 16 koktélparadicsom, 8 cső konzerv bébikukorica, 1 gerezd fokhagyma, fél csokor petrezselyem, néhány friss bazsalikomlevél, pirospaprika, 8 dkg HERA főzőmargarin, só, bors.

A megtisztított, megmosott zöldpaprikát és cukkínit nyolcfelé vágjuk, a hagymát félbevágjuk. A gombát megtisztítjuk, megmossuk és a többi zöldséggel felváltva, négy nyársra húzzuk. Sóval, borssal meghintjük, majd megkenjük kevés olvasztott HERA főzőmargarinnal és sütőben, grillben - vagy még jobb, ha faszénparázs fölött megpirítjuk.

A maradék HERA főzőmargarint felolvasztjuk, a keletkező habot leszedjük. Kissé kihűtjük, majd belekeverjük az apróra vágott zöldfűszereket, a zúzott fokhagymát és a pirospaprikát. A zöldségnyársakra öntjük és azonnal tálaljuk. Száraz pirítós illik hozzá.

Jakitori

Hozzávalók 4 személyre: 1 nagyobb csirke combja és melle, a májjal és zúzával együtt, 1 evőkanál cukor, 0.5 dl rizspálinka (jó a cseresznye-, vagy a barackpálinka is), 5 evőkanál szójamártás, só, törött bors, gyömbérpor.

A japán módra készített sült csirkéhez a húst lebőrözzük, kicsontozzuk, és vékony nyársra vagy hurkapálcikára tűzhető darabokra vágjuk. Kockára vágjuk a zúzát és a májat is, és az egészet váltogatva, kb. húszcentis nyársra vagy hurkapálcikára tűzzük és megsózzuk. A szójamártást törött borssal, cukorral, gyömbérporral és pálinkával ízesítjük. Beleforgatjuk a nyársakat, és roston vagy grillsütőben megsütjük Sütés közben, többször is megkenjük a fűszeres szójaszósszal, hogy minél pirosabbra süljön.

Kagyló nyárson

(Brochettes de moules)

Hozzávalók: 50-60 dkg natúr kagylókonzerv, 20 dkg vékonyra szeletelt szalonna, só, bors.

Jól lecsepegtetjük a kagylót, borsozzuk. Nagyságuk szerint 1-2 kagylót szalonnába göngyöljük, vékony nyársra húzzuk, parázs fölött sütjük. (Ha grillezőt használunk, egyenként a rostra tehetjük a kagylókat, de előzőleg hústűvel szúrjuk át a szalonnás kagylókat.) 10-12 percig sütjük.

Friss salátával vagy tartárral fogyasztjuk.

Ital: száraz fehérbor.

Kaukázusi saslik 1.

A birkacombból 1-2 dkg-os érméket vágunk, húsverő kalapáccsal megütögetjük, sóval, borssal, kakukkfűvel, zúzott fokhagymával ízesítve 2 napig olajban pácoljuk. Felhasználás előtt a következő anyagokat sorrendben nyársra húzzuk. Birkaérem, hagymaszelet, húsos szalonnaszelet, 1 cm vastag nyers uborka, negyedbe vágott paradicsom. Ezt többször megismételjük. A fűszeres pácolajjal meglocsolva, roston minden oldalát pirosra sütjük.

Kaukázusi saslik 2.

Hozzávalók: 350 g bélszín, 40 g hagyma, 1 csomag újhagyma, 140 g paradicsom, 1 citrom, 80 g olaj, 1 csokor petrezselyem, só

Elkészítés A húst 2 cm-es kockákra vágjuk, üveg tálba rakjuk. Hozzáadjuk a felvágott hagymát, olajat, borsozzuk, 2 órát pihentetjük. Sütés előtt a húst nyársra húzzuk, megsózzuk, faszénen forgatva pirosra sütjük. Roston megsütjük a paradicsomokat. Előmelegített tálon, újhagymával körítve, petrezselyemmel meghintve tálaljuk.

Kaukázusi saslik 3.

Hozzávalók: 500 g ürücomb, 150 g füstölt szalonna, 2 ecetes uborka, 4 hagyma, 4 paradicsom, 3 ek olaj, só, paprika, fokhagyma, kakukkfű

A húst kockára, a szalonnát vékony szeletekre, az uborkát, a paradicsomot karikákra, a hagymát félbe vágjuk. A nyársra felváltva húzzuk a hozzávalókat. Lapos tálban elkeverjük az olajat a fűszerekkel és a sóval, szétnyomott fokhagymával s ebben sütés előtt, sőt egyszer kétszer sütés közben is megforgatjuk a nyársat. Faparázson legalább 40 percig sütjük.

Kolbászos-csirkés nyársak

Hozzávalók 4 személyre: Egy fél franciakenyér 3 cm-es darabokra vágva, másfél csirkemellfilé (3 db) három-négy részre vágva, 16 db koktélvirsli, 2 evőkanál olívaolaj, ecet. A paradicsomsalátához: 1 kg paradicsom, 2-3 gerezd fokhagyma, l zellerszár levelei, 1 evőkanál olívaolaj, 2 teáskanálnyi csípős (Dijoni) mustár, feketebors, ecet, só.

A hozzávalókat a következő sorrendben tűzzük fel a nyársakra: kenyérkocka, virsli, csirke, kenyérkocka, virsli, csirke. A kész nyársakat kenjük be olívaolajjal, helyezzük el a tepsi széleire (attól függően hosszában vagy keresztben, hogy milyen hosszúak a nyársaink), s időnként megforgatva, előmelegített forró sütőben süssük 10-15 percig. Arra ügyeljünk, nehogy túlsüssük, mert akkor a csirkehús száraz lesz. Ha kész, mindegyik nyársat spricceljük be néhány csepp ecettel. Paradicsomsalátával tálaljuk. Ehhez előbb készítsük el az öntetet, amelyhez a fokhagymát nyomjuk szét, a zellerleveleket vágjuk egészen apróra, adjuk hozzá az olajat és a mustárt, néhány csepp citromot, fűszerezzük sóval, őrölt feketeborssal, s jól keverjük össze. A felkarikázott paradicsomot rendezzük el egy tálon, minden szelet közepére tegyünk egy kis kupacot az öntetből, és tálalás előtt egy órával hűtsük be.

Malac nyárson sütve

Hozzávalók (10 személyre): 1 malac, 3 evőkanál majoránna, 20 dkg füstölt szalonna, 5 dl sör, só

A sütésre előkészített malac belsejét előző nap megsózzuk, majorannával meghintjük.

Akácfából készített (vagy rozsdamentes acélból készült) nyársra húzzuk, majd akácfa parázs felett 2-3 órán át, sütjük, folyamatosan forgatva a nyársat. Közben a malac teljes felületét, szalonnával és sörrel kenegetjük, hogy bőre szép, piros, ropogóssá váljon.

Amikor a malac megsült, a nyársról leemeljük, feldaraboljuk és idényjellegű friss salátával körítve tálaljuk.

Jó tudni! Őseink a húst valószínűleg mocsári tölgy parazsán sütötték, és a nyársat is ebből a fából készítették, az akácfa ugyanis csak az 1800-as évek elején terjedt el Magyarországon.

Máj nyárson sütve

Hozzávalók: 30 dkg sertésmáj, 15-20 dkg gomba, 10 dkg füstölt szalonna, 2 db nagy húsos zöldpaprika (mirelit is lehet), 2 kis fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 1 evőkanál olaj, ízlés szerint fűszerezett paradicsomlé, mustár, törött bors, só,

A májat megmossuk, letörölgetjük, majd tízforintos nagyságú érméket vágunk belőle. A gombát tisztítás, mosás és lecsöpögtetés után hasonlóan daraboljuk, a kicsumázott zöldpaprikát is felszeleteljük. A füstölt szalonnát felkockázzuk, a vöröshagymát tisztítás után karikákra vágjuk. Grillsütő nyársára a következő sorrendben szúrjuk fel a nyersanyagokat: szalonna, máj, hagyma, gomba, paprika, szalonna stb. Lehet egy hosszú nyársat is készíteni, de lehet 4 kicsi nyársra is adagolni a hozzávalókat. Előmelegített grillsütőben 7-7 percig sütjük mindkét oldalát. Ha gázsütőben sütjük, akkor hurkapálcákra tűzzük fel a nyersanyagokat, és a sütő rácsára helyezzük a nyársakat, alátéve egy tepsit, hogy az a lecsöpögő szaftot felfogja. Míg sül a nyárs, elkészíthetjük a mártást; a tejfölt összekeverjük ízlés szerint 1-2 teáskanál mustárral, fűszerezett paradicsomlével, sóval, törött borssal, és tálaláskor a megsült nyársat leöntjük vele.

Májszeletkék nyárson sütve

Hozzávalók: 80 dkg sertésmáj, 2 piros alma, 24 csemegehagyma, 12 dkg húsos kolozsvári szalonna, 4 zöldpaprika, 1 mokkáskanál őrölt bors, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A májat hártyáitól megtisztítjuk és kb. 4x4 cm-es kockákra vágjuk. A szalonnából hasonló nagyságú, vékony szeleteket vágunk. A megtisztított hagyma felét félbevágjuk, az almából vastag cikkeket szelünk. Az előkészített nyersanyagokat a következő sorrendben húzzuk a nyársra: hagyma, szalonna, máj, alma. A két végére egész hagyma kerüljön. Borssal körbehintjük, olajjal megkenjük, színesre megsütjük. Csak fogyasztás előtt sózzuk meg.

Mézes favágószelet

Hozzávalók: 4-5 vastag szelet tarja (kb. 25 dkg-os) 2 ek, ketchup, 1 ek méz, 2 ek olaj, só. grill fűszerek

A húst a fűszerkeverékkel bedörzsöljük, olajjal meglocsoljuk. hideg helyen pácoljuk 1 éjszakát. Majd lecsöpögtetjük, megtöröljük. besózzuk.  Faszénparázson v. grillsütőben mindkét oldalán, 8-10 percig sütjük. Megkenjük mézzel elkevert ketchuppal, és további 2-4 percig sütjük.

Nyárson sült csirke

Hozzávalók: 2 csirke, 2 g majoránna, 1 db birsalma, 2 csomag zöldpetrezselyem, 2 dl olaj, 3 dkg mustár, törött bors, piros paprika

Elkészítése: A megtisztított csirkék belsejét megsózzuk és meghintjük majoránnával. Mindegyik belsejébe egy-egy fél birsalmát és egy-egy csokor zöldpetrezselymet teszünk. Az így előkészített csirkéket nyársra húzzuk, majd akácfa parázs felett lassan forgatva sütjük. Az olajba keverjük a mustárt, őrölt borsot, kevés sót és a pirospaprikát. Sütés közben a csirkéket ezzel a páccal kenegetjük, így nem csak ízletessé, de szép színűvé is válik.

Nyárson sült disznóoldalas (Thaiföld)

Hozzávalók: 3 db 10 cm széles, 8-10 bordás oldalas, 1 dl borecet, 0,5 dl citromlé, 1,5 dl olaj, 0,75 dl szójamártás, 1 tk. őrölt koriandermag, 1 tk. őrölt bors, 1 mk. őrölt mustármag, 1 tk. só.

A hús kivételével keverjük össze a hozzávalókat. Öntsük a húsra, tegyük hűtőbe 8 órára. Időnként forgassuk meg.

Húzzuk harmonikaszerűen nyársra az oldalast. Izzó parázson, forgatva süssük 50 percig.

Tegyünk a nyárs alá tepsit, kenjük be a páclével a húst, süssük még 40 percig, közben többször kenjük be.

Rizzsel, salátákkal, mártásokkal, szárított halporos fűszerkeverékkel tálaljuk.

Nyárson sült fácán

Hozzávalók: 1 fácán, 50 g füstölt szalonna, só, 100 g vaj

Elkészítés: A fiatal fácánt megtisztítjuk, kibelezzük, jól megmossuk, Kívül-belül sózzuk. Megszórjuk törött borssal, nyársra szúrjuk, és állandó forgatás közben sütjük. Sütés közben vajjal kenegetjük. Miután a hús megpuhult szép pirosra sütjük.

Nyárson sült húskockák padlizsánnal

Hozzávalók: 60 dkg sertéscomb, só, 2 db padlizsán, 10 dkg sózott szalonna, 1/2 csomó petrezselyemzöld, 2 késhegynyi őrölt bors, 1 kávéskanál mentalevél, 1 kávéskanál korianderzöld, 4 fej hagyma

A sertéshúst 3-4 cm nagy kockákra vágom, megsózom, és kis, lapos vasnyársakra felhúzom. A padlizsánt hosszanti irányban, nem túl mélyen bevágom, majd keresztben kettévágom, ily módon négy fél padlizsánt kapok. A bevágott nyílásba szalonnacsíkokat teszek, meghintem sóval, őrölt borssal, apróra vágott petrezselyem és korianderzölddel, vagy mentalevéllel. Az így fűszerezett padlizsándarabokat keresztben nyársra húzom. A nyárs végére egy megtisztított hagymafejet is teszek.

Sütés előtt a húst és a padlizsánt is megkenem olajjal, majd parázs fölött minden oldalán megsütöm. (a padlizsánt először a bevágott oldaláról kezdem sütni.)

Nyárson sült sajtos padlizsán, cukkíni, paradicsom

Hozzávalók: 60 dkg padlizsán, 20 dkg kemény, húsos paradicsom, 40 dkg cukkíni, 40 dkg parenyica sajt, só, bors, 5 dkg vaj.

Minden hozzávalót rozsdamentes késsel egyenletes - 6-8 mm vastag – karikára szelünk. A padlizsánt, cukkínit sóval, borssal megszórjuk, a készletet váltakozva nyársra fűzzük, és parázs fölött állandóan forgatva 10-15 perc alatt megsütjük, közben vajjal kenegetjük.

Hurkapálcára fűzve lehet grillsütőben, vagy sütőben is készíteni. Persze itt is jó a nyárs, csak parázs fölött nem jó a hurkapálca.

Sajt nélkül is finom. Én, ha sajt nélkül készítem, akkor sajtmártás van mellé.  

Nyárson sült szárnyas máj, és gomba

Hozzávalók: 60 dkg csirke-vagy kacsamáj, só, 1 kávéskanál szemes bors, 20 dkg füstölt szalonna, 40 dkg csiperke-gomba, 3 fej vöröshagyma.

Elkészítés: A szárnyas májat alaposan megmosom, lecsöpögtetem megsózom, és durvára őrölt borssal meghintem. A nagyobbakat több szeletre vágom. A füstölt szalonnát 5 x 5 x 2 cm-es szeletekre vágom. A gombát megtisztítom, és felszeletelem 1 cm-es szeletekre, vigyázva, hogy nyársra húzható legyen. A vöröshagymát is 1 cm-es vastag karikákra vágom. A nyársra egymás után felhúzok egy karika hagymát, egy szelet szalonnát, egy májdarabot és egy szelet gombát. Ebben a sorrendben a nyársakra húzom az előkészített anyagokat, majd állandóan forgatva grillsütőben kisütöm.

Kellemessé teszi a vendéglátást, ha a vendégek faszénparázs felett maguk sütik ki a saját adagjukat, és a tálalóra kirakott salátafélékből ízlés szerint választanak köretet

Parasztos báránysültek nyárson

Hozzávalók: 6 szelet bárányborda, 6 db virsli, 6 db bárányvese, 6 db gomba, 3 kisebb paradicsom, 1 dl olaj, só, bors, 1 citrom.

Elkészítése: Vágjuk a virslit három darabra, a vesét kétfelé, a paradicsomot pedig négyfelé. A gombafejeket hagyjuk meg egészben. Mindegyik nyársra egyenlő arányban szúrjuk fel a különböző összetevőket. Locsoljuk meg jól olajjal. Tegyük lecsöpögtetős nyárssütőbe, és 5 perc múlva forgassuk meg. Ismételjük meg a műveletet a teljes sütésig. Sóval, borssal ízesítsük. Citromkarikákkal tálaljuk.

Parázson sült rozmaringos csirkenyárs

Hozzávalók: 1 evőkanál szárnyasokhoz és sültekhez fűszerkeverék, 30 dkg csirkemell, 16 db csirkemáj, 20 dkg kolozsvári szalonna, 16 db kis gombafej 4 db kis fej vöröshagyma 20 dkg cukkíni, rozmaring.

Elkészítése: A csirkemellet, szalonnát, hagymát, cukkínit egyenként 16 db szép egyforma szeletre vágjuk és a többi anyaggal együtt, felváltva nyársakra húzzuk. Megszórjuk a fűszerkeverékkel és a rozmaringgal és sütőben, faszénparázson, grillsütőben "ami van" készre sütjük.

Pácolt hek nyárson

Hozzávalók: 1 kg hek, 1 gerezd fokhagyma, 3 dl tej, 30 dkg zöldpaprika, 30 dkg paradicsom, 20 dkg vöröshagyma, 1 ek. halfűszerkeverék, 1 dl vörösbor, só

A gondosan megtisztított és sós-fokhagymás tejben fél napig pácolt heket 5-5 cm vastag darabokra vágom.  A zöldpaprikát, a kemény paradicsomot és a megtisztított hagymákat vastag cikkekre vágom. A nyársra váltakozva felhúzom a hal-, a zöldpaprika-, a paradicsom- és a hagymadarabokat. Végül megszórom halfűszerkeverékkel.  Faszénparázson - gyakran forgatva - kb. 15 perc alatt aranysárgára sütöm.

Párizsis nyárs

Hozzávalók: 30 dkg párizsi egy darabban, 2 csokor zöldhagyma, 8 kicsi gombafej, 2 nagy zöldpaprika, só, törött bors, mustár, ízlés szerint, liszt, tojás és zsemlemorzsa a bundázáshoz, 4 fél hurkapálca (vagy hosszú hústűk)

A párizsiról a bőrt lehúzzuk, és négy egyforma vastag szeletre vágjuk. A zöldhagymát megtisztítjuk, és négy részre elosztjuk. A megtisztított gombát ugyancsak négy részre osztjuk. A zöldpaprikát megmossuk, szárát és csumáját kiszedjük. Félbevágva ugyancsak 4 darab lesz belőle. Egy nyársra való párizsit, hagymát, gombát és zöldpaprikát egyforma nagyra darabolunk, majd váltogatva felfűzzük a hurkapálcára. Megsózzuk és megborsozzuk. Mustárral is bekenjük, és lisztbe forgatjuk. Ezután belemártjuk a felvert tojásba, végül meghempergetjük zsemlemorzsában és beletesszük a 180 fokos forró olajba. 2-3 perc alatt szép világosbarnára megsütjük, és a fölösleges olajat lecsöpögtetjük róla. A másik három nyársat ugyanúgy elkészítjük. Melegen, többféle saláta kíséretében tálaljuk.

Egyszerű és gyorsan készíthető.

Perzsa borjúnyárs

Hozzávalók:  50 dkg borjúhús, 1 piros és 1 zöldpaprika, 15 dkg apró hagyma, 8 koktélparadicsom, 1/2 csésze joghurt, 1 ek. reszelt hagyma, 1 ek. citromlé, 1/2 tk. sáfrány, só, bors.

A sáfrányt mozsárban megtöröm, és egy csészében felöntöm 1/4 csészényi forró vízzel, majd pár percre lefedem. Mikor kihűlt, összekeverem a joghurttal, a reszelt hagymával, citromlével, sóval, borssal. A húsokat felkockázom és egy éjjelen át pácolom a hideg marinádban. Másnap a hagymát megtisztítom, a paprikákat darabokra vágom. A hozzávalókat váltakozva a nyársakra húzom. Jó faszénparázson körben szép pirosra sütöm.

Pisztráng nyárson sütve

Hozzávalók:  4 pisztráng (kb. 1 kg), 20 dkg füstölt szalonna, 1 evőkanál pirospaprika, 1 mokkáskanál    őrölt bors, só.

Elkészítése: A halakat kibelezzük, gondosan megmossuk és leszárítjuk. A nyársat a halak száján keresztül, 2-3-szor kígyóvonalszerűen átszúrva a gerincszálkán, annyira toljuk fel, hogy a nyárs a farok végén kicsit kilátsszon. A nyársra húzott halakat kívül-belül sóval és borsos paprikakeverékkel beszórjuk. Parázs fölött forgatva sütjük. A szalonnát külön nyársra húzzuk, sakktáblaszerűen bevagdossuk.

Sütés közben a kiolvadó zsírt a halakra csöpögtetjük.

Pulykamell-szeletkék nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg pulykamell, 1/4 doboz ananászkonzerv, 2 piros alma, 1 mokkáskanál currypor, 2-3 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A kicsontozott és bőrétől megtisztított pulykamellet kb. 4x8 cm-es csíkokra, az ananászkarikákat kétfelé vágjuk. A húst megsózzuk. Minden pulykamell-csíkba egy-egy ananászdarabkát teszünk, és a nyársra húzzuk. A hús után ananászcikk következik. A nyárs elejére és végére vastag almaszeletet húzunk.

Curryporral körben meghintjük, olajjal megkenjük és hamvadó parázs fölött, rövid idő alatt színesre megsütjük.

Rablóhús fácánnal   

Hozzávalók 4 személy részére: 1 db fácán, 20 dkg füstölt szalonna, fokhagymakrém, ételízesítő, bors, só, alufólia

A fácánt száraz állapotban megkopasztjuk. Ezután felbontjuk és kibelezzük a szárnyast. Levágjuk a nyakát és a lábait. Alaposan megmossuk kívülről és belülről is, és szárazra töröljük. Ezután a fácánt bedörzsöljük fokhagymakrémmel, megszórjuk ételízesítővel, sóval és borssal kívül - belül bedörzsöljük, majd fóliába csomagoljuk. Két napig hagyjuk pácolódni a hűtőszekrényben. Amikor kivesszük a pácolt húst a hűtőszekrényből, egy újabb réteg fóliát tekerünk rá. Parázsba ágyazva sütjük. Negyedóra múlva levesszük róla a fóliarétegeket, és kétágú nyársra húzzuk. A parázs felett ropogósra sütjük úgy, hogy időnként olajjal meglocsoljuk. Ízlés szerint utánsózhatjuk. Savanyúsággal kínáljuk.

Rablóhús régiesen

Hozzávalók 4 személyre: 35 dkg marhabélszín, 35 dkg sertésszűzfilé, 20 dkg húsos szalonna, 2 közepes burgonya, 2 hagyma, 2 evőkanál étolaj, só, bors, pirospaprika.

A húst kb. 3 dkg-os kockákra vágjuk. Az olajban elkeverünk kevés sót, ízlés szerint őrölt borsot és erős paprikát, megforgatjuk benne a húsdarabokat, és hideg helyen fél óráig állni hagyjuk. Kisujjnyi vastag karikákra vágjuk a megtisztított burgonyát és hagymát, vékonyabb kockákra a szalonnát, s az egészet váltogatva a nyársakra vagy fapálcikákra tűzzük. Sütés előtt - és néha közben is - a nyársakat átkenjük a visszamaradt fűszeres olajjal, és néha megforgatva, 12-15 perc alatt megsütjük. (Ha puha a krumpli, már jó a hús is.) Tálalásnál a nyársat pirított kenyér “bakokra” állítjuk a tányéron, egyik oldalára szalmaburgonyát, a másikra céklasalátát és felszeletelt csemege uborkát teszünk. A harmincas években, a pesti vendéglőkben így készítették a rablóhúst, annyi különbséggel, hogy borjúszűzérméket is tűztek a nyársra.

Rablónyárs

Az eredeti nyárs bélszínből van, de lehet sertés szűzből, vagy pulykából is készíteni.

Tehát, a húst egész vékonyra kiklopfoljuk, megszórjuk a hozzávaló Kotányi fűszerkeverékkel (nem reklámozni akarom a Kotányit, de hosszú évek tapasztalata szerint, mind a fűszereik, mind a keverékeik nagyon jók) megkenjük mustárral, beterítjük szeletelt baconnal, vékony karikára vágott hagymával megszórjuk, majd az egészet felgöngyöljük.

Érdemes hűtőben egy pár óráig pihentetni, majd felkarikázni. Egy 15 dg-os szeletből kb. 6 karikát lehet kivágni. A karikákat felhúzzuk hurkapálcára, vagy nyársra és megsütjük. Sütni lehet serpenyőben, sütőben, de az igazi az a faszénparázson. Ha még fokozni akarjuk az élvezeteket, akkor tálaláskor egy kicsit előmelegített konyakkal leöntjük és meggyújtjuk.

Sajtos-halas nyárs

Hozzávalók: 15 dkg parmezánsajt, 1 doboz füstölt hal (Bückling), 1 kis doboz gombakonzerv, 2 tojás, fél citrom reszelt héja, só és törött fekete bors, ízlés szerint, liszt és zsemlemorzsa a bundázáshoz, olaj a sütéshez, 8 hústű

A sajtot kétszer kétcentis kockákra vágjuk. A szardíniát levétől leszűrjük, és a halakat (ha túl nagyok lennének) sajtkocka méretűre daraboljuk. A gombakonzervet levétől leszűrjük. Egy-egy hústűre a következő sorrendben fűzzük fel a hozzávalókat: sajtkocka, haldarabka (a hallal óvatosan bánjunk, mert könnyen szétesik), gombafej, sajt és így tovább. A megrakott nyársakat először lisztbe forgatjuk, majd a felvert, sózott, borsozott, citromhéjjal és a szardínia olajával elkevert tojásban mártjuk meg, végül zsemlemorzsába hempergetjük. Ezután újból az ízesített tojásba és a zsemlemorzsába forgatjuk. Bő forró olajban, erős tűzön hirtelen megsütjük, majd előmelegített tálra tesszük. A maradék fűszeres tojást kevés liszttel és a gombakonzerv levével elkeverjük, ezután vagy 1 nagy, vagy 4 kicsi palacsintát sütünk belőle. Tálaláskor egy-egy nyársra ráborítunk egy palacsintát, vagy az összes nyársra rátesszük a nagy palacsintát. Salátát és majonézes mártást kínálhatunk hozzá.

Saslik 1.

Hozzávalók 1 (!) személyre:  24 dkg birka- vagy sertéshús, 2,5 dkg hagyma, só, bors, negyed citrom, 15 dkg "köret": paradicsom, padlizsán, uborka, petrezselyem.

A húst 3-4 dkg-s darabokra vágjuk, felnyársaljuk, és parázsló szén felett megsütjük.  Sütés közben fűszerezzük. A húshoz felkarikázott hagymát, zöldhagymát, citromot vagy nyárson sült zöldségeket adunk.  Petrezselyemmel megszórjuk.

Saslik 2. (Grúz nyársonsült)

Hozzávalók: 50 dkg sertés- vagy juhhús, 3-4 fej vöröshagyma, 1 csomó zöldhagyma, 4 paradicsom, só, törött bors, 2 ek ecet, 1 csomó petrezselyem, zsír a sütéshez

Elkészítés: A húst kisebb szeletkékre vágjuk, tálba tesszük, egy fej apróra vágott hagymát, 2 ek. ecetet és petrezselyemzöldet hintünk rá. Befedjük, és 2-3 órára hideg helyre tesszük, hogy a húst átjárja a páclé.

A hússzeletkéket vöröshagyma-karikákkal felváltva nyársra vagy hurkapálcikákra szúrjuk, és serpenyőben megsütjük. A kész saslikot levesszük a nyársról, tálra rakjuk, és leöntjük olvasztott vajjal. Zöldhagymával és gerezdekre vágott paradicsommal tálaljuk.

Rizsköretet adhatunk hozzá.

Saslik 3.

Hozzávalók 1 személyre: 24 dkg birka- vagy sertéshús, 2,5 dkg hagyma, só, bors, negyed citrom, 15 dkg "köret": paradicsom, padlizsán, uborka, petrezselyem.

A húst 3-4 dkg-s darabokra vágjuk, felnyársaljuk, és parázsló szén felett megsütjük.  Sütés közben fűszerezzük. A húshoz felkarikázott hagymát, zöldhagymát, citromot vagy nyárson sült zöldségeket adunk. Petrezselyemmel megszórjuk.

Forrás: Salme Masso: Rahvaste toite. Valgus, Tallinn, 1975

Saslik nyárson sütve

Hozzávalók: 60 dkg báránycomb, 4 kemény paradicsom, 8 vastag uborkakarika, 8 csemegehagyma, 3 evőkanál olaj, 1/4 teáskanál őrölt kakukkfű, 1 késhegynyi fokhagymás só, 1 mokkáskanál pirospaprika, só.

Elkészítése: A bárány- vagy fiatal birkahúst kb. 3 cm-es kockákra vágjuk. A megtisztított hagymát és a megmosott paradicsomot félbevágjuk. Az uborkát felkarikázzuk. Az előkészített alapanyagokat váltakozva nyársra húzzuk, a két végét hagymával zárjuk.

Körben megsózzuk, és a fűszerekkel elkevert olajjal megkenjük. Parázs fölött, állandóan forgatva a nyársakat, színesre sütjük.

Sütés közben még egyszer kenjük át a fűszeres olajjal.

Saslik vesepecsenyéből

Hozzávalók: 60 dkg vesepecsenye, 2 evőkanál olaj, 2 fej hagyma, 1 citrom, 1 evőkanál apróra vágott kapor, só, őrölt bors, néhány csepp ecet.

A hártyájától megtisztított vesepecsenyét kockákra vágjuk (fejenként 4 kocka), megsózzuk, megborsozzuk, és jól elkeverjük az apróra vágott hagymával és a citrom levével.  Kőedénybe helyezzük, és legalább 6 órán át, állni hagyjuk.  A húst nyársra húzzuk (egy nyársra 4-5 kockát), megkenjük olajjal és faszénen (esetleg serpenyőben) minden oldaláról alaposan átsütjük.  Átmelegített edénybe tesszük, kaporral elkevert, karikákra vágott hagymát adunk hozzá, ecettel megcsepegtetjük és tálaljuk.

Forrás: Milan Linhart: Ruská kuchyně

Saté (indonéz)

Hozzávalók: 50 dkg sertéshús, 3 evőkanál olaj, 1 kiskanálnyi csípős curry, 1 kiskanál kurkumapor, 3 evőkanál kókuszreszelék, 1 dl tej, só, cukor

A kurkumát és a curryt egy kevés olajban megpirítom. A kókuszreszeléket a tejjel elkeverem, és hozzáadom az olajon pirított fűszerekhez, sóval, cukorral ízesítem, felfőzöm, majd a tűzről levéve kihűtöm. A húst nagyobb kockákra vágom, és a lehűlt pácban 2-3 óráig pácolom. (Minél tovább annál jobb)! A pácolt húsdarabokat 4 nyársra húzom, és parázson vagy grillsütőben kb. 10 perc alatt ropogósra sütöm.

Párolt rizzsel kínálom, nagyon jól illik hozzá a felmelegített ketchup.

Sonka-kolbászfalatok nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg félkövér házi sonka vagy füstölt tarja, 20 dkg házi kolbász, 8 közepes vöröshagyma, 4 piros színű zöldpaprika, 2-3 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A sonkát vagy tarját kb. 2x4 cm-es kockákra, a kolbászt 4-5 cm-es darabokra felvágjuk. A paprikát kockákra, a tisztított hagyma egy részét félbe, a többit negyedekre vágjuk és megsózzuk. Az előkészített alapanyagokat váltakozva nyársra húzzuk úgy, hogy a két végére fél vöröshagyma kerüljön. Faszénparázs fölött - gyakori forgatás mellett - szép színesre sütjük. Ha sütés közben túlzottan kiszáradna, kenjük meg olajjal.

Szalonnába burkolt fürjek nyárson sütve

Hozzávalók: 12 pecsenyefürj, 1 evőkanál majoránna, 1 evőkanál őrölt borsikafű, 1 teáskanál őrölt kakukkfű, 12 szelet főtt császárszalonna, só.

Elkészítése: A fürjek nyakát és nyakbőrét levágjuk. Mosás, leszárítás után a szárnyakat feszesre visszahajtjuk, és a húsbőrt átlyukasztjuk úgy, hogy ott a combvégeket átlósan átdughassuk. A hasüreget sóval és majorannával hintjük be, míg kívülről sóval, kakukkfűvel és borsikafűvel fűszerezzük. Minden fürjet hosszú szalonnaszelettel körültekerünk, fogvájóval rögzítjük. A fürjeket hármasával nyársra húzzuk és parázs fölött, gyakori forgatás közben megsütjük.

Szalonnás virslifalatok nyárson

Hozzávalók: 6 pár bőrös virsli, 12 dkg Bacon vagy főtt, húsos kolozsvári szalonna, 2 zöldpaprika, 2 piros színű zöldpaprika, só.

Elkészítése: A virsliket három egyforma darabra vágjuk. Egyenként becsavarjuk vékony Bacon vagy húsos, főtt kolozsvári szalonnaszeletbe. A zöldpaprikákat széles csíkokra vágjuk, megsózzuk, majd a szalonnába csavart virsliket felváltva a kétféle színű zöldpaprikával nyársra húzzuk. Hamvadó parázs fölött - többször forgatva - egyenletesen megsütjük.

Szendvics nyárson

Hozzávalók 6 személyre: 1 franciakenyér, 5 dkg fűszeres vaj, 1-2 evőkanál olívaolaj, 15 dkg juhsajt, 10-10 dkg fehér és piros szemű szőlő, durvára őrölt bors, a díszítéshez salátalevél és néhány ág friss kakukkfű, hurkapálcika

Elkészítés: A franciakenyeret felszeleteljük. A felét megkenjük saját készítésű fűszeres vajjal, a többire olívaolajat csöpögtetünk. A vékony szeletekre vágott juhsajtot az olívaolajos kenyerekre helyezzük. Két-két különböző kenyérszeletet pálcikára húzva tepsibe helyezünk. Előmelegített sütőben, 225 fokon (gáztűzhelynél 4-es fokozaton) aranybarnára sütjük. A szőlőt megmossuk, és leitatjuk róla a vizet. A nyársakat tányérokra szedjük, és a szendvicseket megmosott, lecsöpögtetett salátalevekkel, kakukkfűvel és szőlőszemekkel díszítjük. Durvára őrölt borssal meghintve kínáljuk.

Szuvlaki (görög)

Hozzávalók: 80 dkg bárányhús, 1 dl olívaolaj, 1 citrom, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek. oregano, 1 ek. kakukkfű, só, bors, 2 fej vöröshagyma, babérlevél

A húst megmossuk, megtisztítjuk a faggyútól, és kockákra vágjuk. Sóval, borssal ízlés szerint megszórjuk és félretesszük. Lezárható edényben összekeverjük az olajat a citrom leszűrt levével, a zúzott fokhagymával, oregánóval, kakukkfűvel, majd beleforgatjuk a húsdarabokat, az edényt légmentesen lezárjuk, és egy éjszakán keresztül hűtőben állni hagyjuk.

Sütés előtt a húsokat lecsöpögtetjük, nyársakra húzzuk, közéjük hagymadarabokat és babérlevelet teszünk. Olajjal megkent, előmelegített grill-lapon, vagy faszénparázson mindkét oldalukat megsütjük, majd a páclével leöntve tálaljuk.

Elkészítési idő: kb. 1 óra + pácolás

Szűzszeletkék nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg sertés szűzpecsenye, 16 dkg kövér szalonna, 8 csemegehagyma, 2 nagy zöldpaprika, 1 mokkáskanál őrölt borsikafű, 1 mokkáskanál őrölt kakukkfű, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A sertés szűzpecsenyéből hosszúkás érméket vágunk, húsverővel kissé megveregetjük és besózzuk. A szalonnát vékonyan felszeleteljük, a hagymát megtisztítjuk, a zöldpaprikából nagy négyszögeket vágunk. A szűzérmékbe szalonnaszeletet teszünk, félbehajtva nyársra húzzuk zöldpaprikával váltakozva. A nyárs két végét hagymával zárjuk. Körben megsózzuk és meghintjük kakukkfű és borsikafű keverékével. Olajjal megkenjük és gyakori forgatás közben, parázs fölött megsütjük.

Tatár saslik

Hozzávalók: 70 dkg marhahús, 1 fej reszelt hagyma, 1 evőkanál torma, 1 kiskanál mustár, 1 kiskanál ecet, törött bors, só, olaj.

Elkészítése: Az előírt anyagokat, fűszereket alaposan összekeverjük, és a kétujjnyi darabokra vágott húst ebbe a pácba pihentetjük egy hétig hideghelyen. Közben a húsdarabokat megforgatjuk. Sütés előtt a húsról lecsurgatjuk a páclevet, a húst nyársra szúrjuk, és sütő tepsi peremére támasztva megsütjük

Töltött báránybordák nyárson sütve

Hozzávalók: 8 vastag szelet bárányborda, 4 közepes, kemény paradicsom, 10 dkg sonka, 10 dkg gomba, 1/4 csomó petrezselyemzöld, 2 késhegynyi őrölt bors, 1 teáskanál fokhagymás só, 2 evőkanál olaj.

Elkészítése: A vastag báránybordák húsos oldalát éles késsel bevágjuk. A kés hegyével a bevágást "pénzes zacskó" formára kitágítjuk. A megtisztított gombát és a sonkát finomra összevágjuk vagy ledaráljuk, fokhagymás sóval, borssal, petrezselyemzölddel fűszerezzük és beletöltjük a bordákba. A töltőnyílást fogvájóval összetűzzük. Fokhagymás sóval és őrölt borssal megszórjuk, olajjal megkenjük, és a két borda közé egy paradicsomot téve nyársra húzzuk. Parázs fölött - gyakori forgatás mellett - megsütjük.

Tőkehal nyárson

(Brochettes de cabillaud)

4 személyre – előkészítés: 20 perc – sütés: 10 perc

Hozzávalók: 800 g vastag tőkehalszelet, marinált paprika, 2 közepes hagyma, 4 evőkanál olívaolaj, 250 g köményes gouda, 1 evőkanál kakukkfű, 1 kiskanál őrölt kömény, 1 citrom leve, só, bors

Szedjük ki a szálkát a halból és szedjük le a bőrét. Vágjuk 2 cm-es kockákra, tegyük mély tálba.

A sót, borsot, citromlevet, köményt, olajat keverjük össze, öntsük a halra és hagyjuk állni 15 percig.

A marinált paprikát itassuk le és vágjuk csíkokra a húsát.

Vágjuk 4be a hagymákat. Vágjuk kockára a sajtot.

Csöpögtessük le a halat. A hozzávalókat váltakozva húzzuk nyársra.

Sózzuk, szórjuk meg kakukkfűvel és süssük 10 percig.

Forrón tálaljuk.

Vadkacsa szalonnával (20. századeleji recept)

Tisztítsuk meg a vadkacsát, tegyük pácba pár napon át, aztán vegyük ki, csurgassuk le, sózzuk be, és a mellehúsát tűzdeljük ki vékony szalonnaszeletekkel, húzzuk nyársra és süssük meg. Sütés közben locsolgassuk sűrűn kevés tejfellel és páclével, eztán ha megsült, húzzuk le a nyársról, rakjuk tálra és a leszűrt mártást aláöntvén, adjuk fel.

Vegetáriánus nyárs

Hozzávalók: 8 gombafej (konzerv), 2 cső zsenge kukorica, 8 kemény paradicsom, 2 zöldpaprika, 8 mogyoróhagyma, 2 kis uborka, 1 mokkáskanál őrölt borsikafű és őrölt kakukkfű, 2 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: A megtisztított kukoricacsöveket kb. 4-6 cm-es darabokra, az uborkát vastag karikákra, a zöldpaprikát nagy kockákra, a hagymát félbevágjuk, a megmosott paradicsomok szárát eltávolítjuk. A konzerv gombát leszűrjük. Az előkészített alapanyagokat váltakozva nyársra húzzuk. Körben megsózzuk, meghintjük őrölt borsika, és kakukkfűvel, majd olajjal megkenjük. Parázs fölött - gyakori forgatás mellett - színesre sütjük.

Vegyes nyársonsült (Brazilia)

Vesepecsenyét tegyünk tűzálló edénybe, adjunk hozzá 1/2 dl citromlevet, 1/2 dl olajat, egy kevés megreszelt fokhagymát. Fedjük le, hagyjuk állni 1 napot, közben forgassuk. A kicsontozott disznókarajt sütés előtt szórjuk be őrölt köménnyel, borssal.

A 2 féle húst és füstölt tarját váltogatva húzzuk nyársra, csomagoljuk a nyárssal együtt alufóliába és szabad tűzön - parázson süssük meg.

Veronai rablópecsenye nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg sertéshús, 1 tojás, 1 kiskanál hagyma, só, törött bors, 4 fej hagyma, 4 virsli.

Elkészítése: A darált sertéshúst összegyúrjuk tojással, a reszelt hagymával, sóval, borssal, kis gömböcskéket formálunk belőle. Hosszú hústűre egymás mellé felszúrunk egy húsgombócot, egy szelet hagymát, egy darab virslit, ismét hagymaszeletet, és ezt addig váltogatjuk, míg a hozzávalókból tart. Az így elkészített nyársakat hideg olajban megforgatjuk, majd egy tepsi két szélére támasztva, hogy a hozzávalók ne érjenek a tepsi aljára forró sütőben megsütjük.

Vitaminnyárs magyaros babraguval

Elkészítési idő: 50 perc

Hozzávalók 4 személyre: 3 db Maggi Pörköltszaft kocka, Maggi Ételízesítő ízlés szerint, 20 dkg zsenge cukkini, 1-1 sárga és piros kaliforniai paprika, 8 szál újhagyma, 8 paradicsom, 15 dkg laskagomba vagy sampinyon, 2 doboz 480 grammos fehérbabkonzerv, 1 szál rozmaring, 2 szál bazsalikom, 1 dl olívaolaj, 2 dl tejföl

Elkészítése: A cukkinit és a paprikákat hosszában kettévágjuk, majd kétujjnyi vastagra felszeleteljük. A paradicsomot és a gombát félbe-, az újhagymát 3 cm-es darabokra vágjuk. A bazsalikomleveleket durvára aprítva a zöldségekhez adjuk, meglocsoljuk olívaolajjal, megszórjuk Maggi Ételízesítővel, s óvatosan összeforgatjuk. Váltakozva - eléggé szorosan - lapos fémnyársra húzzuk, és szépen leégett, nem túl eleven parázson megsütjük. Eközben elkészítjük a babragut: a Maggi Pörköltszaft kockákat 6 dl vízben felfőzzük, hozzátesszük a babkonzervet, rozmaringlevelekkel fűszerezzük, beleöntjük a tejfölt, majd összeforraljuk. A babragut külön tálaljuk, köretként alufóliába csomagolt, parázson sült újburgonyát adhatunk mellé.

Zsályás csirkenyársak

Hozzávalók 4 személyre:  2 nagyobb (800g) csirkemell, só, bors, 4 gerezd fokhagyma, 12 zsályalevél, 6 vékony szelet szalonna (bacon), 2 evőkanál margarin, 1dl száraz fehérbor, 1 evőkanál olaj, 1 kis fej hagyma, 400g hámozott paradicsom, 1 mokkáskanál szárított bazsalikom, 400g főtt fehér bab (konzerv)

Elkészítése: A megmosott csirkemellekről lehúzzuk a bőrt, kicsontozzuk. A fél melleket kissé kiverjük, besózzuk, borsozzuk, mindegyiket megkenjük egy gerezd áttört fokhagymával, 3 hosszanti csíkra vágjuk. Lefektetünk a munkalapra 1 megmosott zsályalevelet, arra egy félbevágott szalonnalevelet, majd egy húscsíkot, szorosan feltekerjük, fogvájóval megtűzzük. Egy nagyobb Serpenyőben a felforrósított margarinban hirtelen megpirítjuk a mini nyársakat, aláöntjük a bort, és fedő alatt mérsékelt tűzön puhára pároljuk (25-30 perc). Közben az olajban megfonnyasztjuk a felaprózott hagymát, rádobjuk a vékony csíkokra vágott paradicsomot, a bazsalikommal, sóval, és borssal ízesítjük, 10 percig főzzük. A babot leszűrjük, a paradicsomhoz adjuk, aláöntünk egy merőkanállal a bab főzőlevéből, 2-3 percig forraljuk, majd a csirkenyársakhoz adjuk, és összeforraljuk.

Ötlet: enyhén sós, babérlevéllel és fokhagymával ízesített vízben megfőtt, (mélyhűtött) fejtett babból még finomabb. 

Zsiványpecsenye fóliában, nyárson sütve

Hozzávalók: 40 dkg sertéscomb, 20 dkg húsos szalonna, 4 nagy burgonya, 4 nagy vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 1 mokkáskanál őrölt bors, só.

Elkészítése: A sertéscombból kis szeletkéket vágunk. A meghámozott burgonyát és hagymát felkarikázzuk. A zöldpaprikából és a szalonnából nagyobb négyszögletes szeleteket vágunk. Megsózzuk az alapanyagokat, és váltakozva nyársra húzzuk. Borssal körbehintjük és fóliába csavarjuk, a fólia két végét jól összenyomjuk. Parázs fölött, állandóan forgatva elkezdjük sütni. Mikor a burgonya is megpuhult, levesszük a fóliát és rövid idő alatt színesre, kissé ropogósra sütjük.

Almás grillcsirke

Hozzávalók: 2 db, grillsütőbe való kis csirke (egyenként 60-70 dkg) 2 savanykás alma, 1 mokkáskanál majoránna, 1-1 késhegynyi őrölt gyömbér és borsmenta, 2 teáskanál olaj, ízlés szerint só és őrölt fehér bors.

Elkészítése: Az almákat meghámozom, kicsumázom és lereszelem. Összekeverem a fűszerekkel, kevés sóval, majd a megtisztított, jól átöblített és lecsöpögtetett csirkék, besózott hasába kenem. A szárnyasokat nyársra húzom, sós olajjal megkenem, és a grillsütőben megsütöm. Rizibizit kínálok hozzá almakompóttal vagy ecetes szilvával.

Elkészítési ideje: 60 perc

Ananászos grillcsirke

Hozzávalók: 2 db kis csirke, 1 kis doboz ananászbefőtt, 10 dkg reszelt sajt, ízlés szerint só.

Elkészítése: A megtisztított csirkék hasát belülről sóval bekenem, és néhány darabka apróra vágott ananászt teszek bele. Nyársra húzom, megsózom. A grillsütő alsó, cseppfelfogó tálcájára teszem a maradék ananászbefőttet. A csirkéket pirosra sütöm, a sütés végén pedig megkenegetem az ananász levével. A szárnyasokat feldarabolom, és a grillsütő tálcájára teszem. Rászórom a közben pirosra sült ananászdarabkákat, meghintem a reszelt sajttal, és addig grillezem, amíg a sajt egybefüggő réteget nem képez a tetején. Párolt rizs illik hozzá.

Elkészítési ideje: 50 perc

Ananászos virsli (Grill)

Hozzávalók 4 személyre: 16 db koktélvirsli, 4 karika ananász (lehet konzerv is), 10 dkg húsos szalonna, 2 alma, olaj.

A meghámozott almát nagyobb kockákra vágjuk, az ananászt háromszögletű darabokra. A szalonnát papírvékonyra szeleteljük, és egyenként összetekerjük. A nyársakra váltakozva felhúzzuk a virslit, almát, ananászt és az összetekert szalonnaszeleteket. Vékonyan átkenjük olajjal és forró grillsütőben, többször forgatva, 4-5 perc alatt megsütjük.

Barackos bárány, nyárson sütve

Hozzávalók: 1 kg kockákra vágott, kissé zsíros bárányhús, 2 ek. borecet, 2 ek. olaj, 1 tk. só, 1 mk. bors, 0,5 kg kimagozott kajszi.

Készítsük el a pácot, tegyük bele a húst, barackot. Hagyjuk állni 2 óráig. Váltakozva húzzuk grillpálcára a húst és a barackot.

Forró grillben 20-25 perig süssük. Tálaljuk forrón.

Bárány nyárson

Hozzávalók: 700 g szeletelt bárány-comb (egyenként 2 cm vastag), 2 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál vörösborecet, 1 teáskanál őrölt gyömbér, 1 teáskanál kurkuma, 1 teáskanál őrölt kömény, 1 teáskanál cayenne-i bors só, citromgerezdek, ízlés szerint

Előkészítés:      25 perc

Sütés:               15 perc

Ehhez az ízletes és könnyű nyárson sült húshoz főtt rizs adunk köretként.

A húst kicsontozzuk, és leszedjük a zsiradékot majd 3 cm nagy, kockákra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk, és finomra vágjuk. Az olajat, ecetet, fokhagymát, gyömbért, kurkumát, köményt, cayenne-i borsot és sót nagy tálban összekeverjük. Beletesszük a húst, bevonjuk mindenütt a keverékkel, és szobahőmérsékleten 15 percig pácoljuk.

A húskockákat felhúzzuk 4 nyársra. Nagy serpenyőt jól felforrósítunk. Beletesszük a nyársakat, és egyik oldalról 7 percig grillezzük; közben 3 perc elteltével csökkentjük a hő-fokot. Azután ismét erősebbre vesszük a lángot, a nyársakat megfordítjuk, és a másik felén szintén 7 percig grillezzük, 3 perc múlva most is lejjebb vesszük a hőfokot. A nyársakat tálra vagy 4 tányérra helyezzük, citromgerezdekkel díszítjük, és azonnal tálaljuk.

Betyár csirkepecsenye nyárson sütve

Hozzávalók: 50 dkg csirkemell, 4 fej gomba, 2 fej lilahagyma, 30 dkg füstölt szalonna, 2 pár baromfi-virsli, 3 nagy szem burgonya, 1 evőkanál olaj, szárnyas-fűszerkeverék, só, bors, pirospaprika, 4 db fél kihegyezett hurkapálca.

Elkészítése: Tűzzük a hurkapálcára az alapanyagokat a következő sorrendben: egy szelet burgonya, egy szelet csirkemell, egy szelet szalonna, egy vastagabb szelet vöröshagyma, egy vastagabb karika virsli, egy szelet gomba. Ezután megismételjük ugyanebben a sorrendben az alapanyagok felszúrását egészen addig, amíg a hurkapálca meg nem telik. Ügyeljünk arra, hogy a végén minden esetben burgonya zárja a sort. Az így elkészült nyársakat olajjal meglocsoljuk, majd befűszerezzük. Egy tálba helyezve lefedjük és 18 percig 500 W-on sütjük, majd a fedőt levéve 350-400 W-on további 6 percig pároljuk.

Békacomb nyárson sütve

Hozzávalók: 6 tucat friss békacomb, 4 citrom, 1 dl olaj, mustár, só, bors.

Elkészítése: Szúrjuk nyársra a békacombokat. Mártogassuk meg jól olajban, 2 citrom kifacsart levében, aztán fűszerezzük sóval, borssal. Tegyük forró grillsütőbe és forgassuk 4-5 percig. Sütés közben kenjük meg vékonyan kevés mustárral. Citromszeletekkel tálaljuk.

Citromos nyárs (Grill)

Hozzávalók 4 személyre:  75 dkg sertés- vagy báránycomb, 16 db egészen kicsi hagyma, 1 citrom leve, 2 evőkanál olaj, 4 gerezd fokhagyma, só, őrölt bors.

Ha a grillezésnél nem fémnyársat használunk, hanem grillpálcikát (hurkapálcikát), azokat használat előtt néhány percre áztassuk vízbe, hogy sütés közben ne égjenek meg. A húst vágjuk 2 cm kockákra. A szétnyomott vagy áttört fokhagymát keverjük el a citrom levével és az olajjal, fűszerezzük sóval, borssal. Forgassuk meg benne a húst, hideg helyen (hűtőben) hagyjuk két-három órát érlelődni. A meghámozott hagymákat és a húst váltogatva tűzzük fel a nyársra. Tehetünk közé a pácban megforgatott kis fej gombákat és szezonban zöldpaprikát is. Grillben vagy faparázson süssük meg. Előmelegített sütőben is megsüthetjük úgy, hogy a tepsi széleire helyezzük a nyársakat. Akár így, akár úgy sütjük, sütés közben többször meg kell forgatni a nyársakat, és egyszer-kétszer még kenegessük át a citromos-fokhagymás páccal is.

Csirkemáj grillsütőben

Hozzávalók: 40-50 dkg csirkemáj (szív nélkül, ezt később levesbe belefőzöm), 1 evőkanál reszelt vöröshagyma, 1 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál majoránna, csipetnyi törött fekete bors, ízlés szerint só.

Elkészítése: A májról az ereket eltávolítom, majd letörülgetem, és fűszeres olajjal megkenve mindkét oldalukat 5 percig grillezem. A fűszeres olajhoz az összes fűszert és a reszelt vöröshagymát az olajba keverem. A roston sült májat azonnal tálalom, burgonyapürével és párolt almával, vagy sült burgonyával és tejfölös uborkasalátával kínálom. A májat csak a tányéron sózom meg, különben megkeményedik. (Jó, ha sütés előtt egy órán át tejbe áztatom.)

Elkészítési ideje: 30 perc és áztatás

Csirkés rablóhús

Hozzávalók: 1 csirkemell, 3 evőkanál olaj, 20 dkg egyforma, kicsi gombafej, 2 vékony szeletre vágott húsos szalonna (10 dkg), 2 húsos zöldpaprika, 20 dkg apró vöröshagymafej, 2 közepes, hosszúkás burgonya, 1 teáskanál mustár, 2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint törött bors és só.

Előkészítünk 4 egyforma nagyságú nyársat. (Lehet fém- vagy fanyárs, akár hurkapálca is.).

A csirkemellet kicsontozzuk, és egyforma kis kockákra vágjuk. A megmosott és kicsumázott zöldpaprikát, ugyancsak akkora kockákra vágjuk, mint amekkorára a csirkemellet szabtuk. A szalonnát és a nyers, meghámozott burgonyát ugyancsak felkockázzuk. A gombát és a vöröshagymát megtisztítjuk, de egyben hagyjuk. A nyársakra a következő sorrendben tűzzük fel a hozzávalókat: hagyma, csirkemell, szalonna, zöldpaprika, burgonya, gomba, ismét hagyma. Az olajat, a mustárt, a sót és a borsot összekeverjük, hozzáadjuk a megtisztított és összezúzott fokhagymát, majd bekenjük vele a nyársakon felsorjázott nyersanyagokat.

Előmelegített grillsütőbe vagy a gázsütő rácsára fektetve, közepes lángon minden oldalát megsütjük. Jó, ha alárakunk egy tepsit, amibe belecsuroghat a sülő étel szaftja. Még jobb, ha nagyon vékonyra vágott kenyérszeletkéket rakunk a tepsibe, így az ízes lé rácsurog a kenyérre, ez mindjárt egyben köret gyanánt is szolgálhat. A rablóhús mellé ne felejtsünk el salátát kínálni!

Délszigeti kebab

Hozzávalók 4 személyre: 4 csirkemell, 20 dkg húsos szalonna, 1 kisebb ananász.

A mustáros szószhoz: 2 evőkanál egészmagos mustár, 2 evőkanál méz, 1 citrom leve, 1 evőkanál mustárpor, só, őrölt bors.

A lebőrözött, filézett csirkemelleket 3 cm-es kockákra vágjuk, vékonyabbra a szalonnát és az ananászt, és váltogatva feltűzzük a fémnyársakra, vagy az előzőleg vízben jól beáztatott fapálcikákra. A mustáros szószhoz jól elkeverjük a hozzávalókat, s bekenjük vele a kész nyársakat. Gyakori forgatással 8-10 percig grillezzük, míg a délszigeti kebab szép aranybarnára pirul. Tálalásnál a maradék szószt a nyársakra öntjük, és könnyű salátát adunk hozzá.

Diétás grillcsirke

Hozzávalók: 2 db grillezni való kis csirke, teáskanálnyi olaj, ízlés szerint só.

Elkészítése: A csirkéket tisztítás után átöblítem és lecsöpögtetem. Belsejüket sóval bedörzsölöm, majd a grillsütő nyársára húzom. Kívül bekenem az olajjal, megsózom és megsütöm. Fejes salátával és bármilyen burgonya- vagy zöldségkörettel kínálom.

Elkészítési ideje: 50 perc

Fehérboros csirke nyárson sütve

Hozzávalók: 25 dkg csirkemellfilé, 1 tk. Sárkányfű, 1 ek. olaj, 1 ek. szójaszósz, 1/2 dl fehérbor, 8 db hideg vízbe mártott fanyárs

Elkészítés: A csirkemellet megmossuk, darabokra vágjuk. A szószhoz összekeverjük az olajat, a fehérbort, a sárkányfüvet és a szójaszószt. A húsdarabokat nejlonzacskóba tesszük, leöntjük a szósszal, és lezárva 2-3 órára hűvös helyre rakjuk. A húst kivesszük a szószból, nyársakra tűzzük, és grillen vagy a sütőben grillprogramon megsütjük. (Ne hagyjuk, hogy nagyon kiszáradjon!)

Elkészítési idő: kb. 20 perc

Forgónyársas grillsütős gyros

Hozzávalók: 60 dkg birkalapocka (helyettesíthető más tetszőleges hússal is), Kotányi görög fűszerkeverék, olaj, só.

A hússzeleteket besózom, megszórom görög fűszerkeverékkel, és megfelelő méretre vágást követően nyársra húzom. A forró grillsütőben kb. 20 - 25 percig forgatva elkészül a gyros. Onnan levéve, a nyársról lehúzva éles késsel gyorsan kb. félcentis csíkokra szeletelem. Tehetem pitába, vagy tányérra. Hozzá, illetve mellé görög saláta, tzaziki, görög mártás, illetve hasábburgonya dukál.

Füstös nyárs

Hozzávalók: 25 dkg főtt füstölt sonka vagy tarja, 5 dkg füstölt szalonna, 15 dkg nem száraz füstölt kolbász, 1 marék apró lilahagyma, 1 marék apró gombafej (konzerv is lehet), 2-3 zöldpaprika (gyorsfagyasztott is jó), mustár, törött bors, só.

A sonkát, a kolbászt és a zöldpaprikát egyenlő nagyságú érmékre vagdaljuk, a hagymát és a gombát megtisztítjuk, de egészben hagyjuk. (A gomba szárából készülhet a másnapi leves vagy gombamártás.)

A grillsütő nyársára (nyársaira) a következő sorrendben húzzuk a falatokat: sonka, hagyma, szalonna, gomba, paprika, kolbász. Megkenjük mustárral, beszórjuk törött borssal, és a grillsütőben megsütjük. Ha gáz- vagy villanysütőben sütjük, akkor hurkapálcákra fűzhetjük fel a hozzávalókat, és előmelegített, forró sütőben sütjük úgy, hogy egy kisebb tepsire fektetjük fel a hurkapálcákat. (Vagy a rácsra helyezzük a nyársakat, de akkor is tegyünk alá tepsit, hogy a szaft lecsuroghasson.)

A tepsibe rakhatunk héjában főtt burgonyát vagy párolt rizst, a lecsurgó mártástól finom ízt kap. Salátával és hideg mártásokkal kínáljuk.

Fűszeres grillcsirke

Hozzávalók: 2 db kicsi, grillezni való csirke, 1-1 szál kapor, petrezselyemzöld, lestyán, tárkony, 1 mokkáskanál majoránna, ízlés szerint só és törött fehér bors, 1 evőkanál olaj.

Elkészítése: A csirkék megtisztított, átöblített belsejébe sót, majoránnát és a finomra vágott zöldfűszerek felét szórom. A csirkéket nyársra húzom. A fűszerek maradékával elkevert sós olajjal bekenem és megsütöm. Bármilyen köret és saláta illik hozzá.

Elkészítési ideje: 50 perc

Fűszeres nyárs

Hozzávalók: 1 ek. olaj, 2 gerezd fokhagyma, 1-1 ek. őrölt koriander és köménymag, 2-2 tk. chilipor és őrölt kurkuma (sáfrány), 4 csirkemellfilé

Egy nagy tálban összekeverjük az olajat, az összezúzott fokhagymát és a fűszereket. Beletesszük a kockára vágott csirkehúst, és átforgatjuk, hogy mindenütt bevonja a pác. Lefedve néhány órára, de a legjobb egy éjszakára, hűtőszekrénybe tesszük. A csirkekockákat nyársra (hurkapálcára fűzzük). Grillben vagy serpenyőben felhevített olajon aranybarnára sütjük.

Garnéla szalonnában, tejfölös mártással

Hozzávalók: 16-20 nagyobb garnéla megtisztítva, 16-20 szelet húsos szalonna, 3 ek. vaj, 1 limet finomra reszelt héja, 2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 chili kimagozva és apróra vágva, 2 ek. finomra vágott koriander, 2 újhagyma vékony karikákra vágva, só, bors, 1-2 kiskanál limetlé

A mártáshoz 1,5 dl tejföl, 2-3 gerezd zúzott fokhagyma                              

A díszítéshez friss koriander, limet karikák

Elkészítés: A rákok köré tekerjük a szalonnacsíkokat, és fogpiszkálóval rögzítjük. A vajat megolvasztjuk, belekeverjük a reszelt limethéj felét és a fokhagymát. Meglocsoljuk vele a szalonnába csomagolt garnélákat. Egy tálban alaposan összekeverjük a tejfölt, a fokhagymát, a chilit, a koriandert, az újhagymát, a maradék limethéjat és a limetlét. Megsózzuk, borsózzuk. A garnélákat előmelegített grillsütőben 4 percig sütjük, közben egyszer megfordítjuk.

Kivesszük a fogpiszkálókat, és eldobjuk. A kész rákokat tányérokra osztjuk, és friss korianderrel és limetkarikákkal díszítjük. A mártást külön tálkában kínáljuk.

Gesztenyés kacsasült

Hozzávalók:  1 fiatal kacsa, fél kg szelídgesztenye, 1fej hagyma, 3dkg vaj, 25 cl felfőzött leveskocka, tárkony, turbolyalevél, kakukkfű, majoránna, só, bors.

Elkészítése: Szedjük le a gesztenye héját. Dobjuk forrásban lévő vízbe. 3 perc múlva szedjük ki, csöpögtessük le, és hámozzuk le a második héját. Pirítsuk meg vajon a vékonyra vágott hagymát. Ha már üveges, húzzuk félre, adjuk hozzá a gesztenyét, az apróra vágott fűszereket, és egy kevés sót, borsot. Öntsük a felfőzött, leveskocka-lébe, főzzük 10 percig, majd hagyjuk kihűlni. Töltsük meg a kacsát a gesztenyével, majd varrjuk össze. Kívülről szórjuk meg sóval, borssal. Szúrjuk nyársra, és grillsütőben, 175 °C-on süssük egy óra hosszat.

Grillben sült majonézes őszibarack (mexikói köret)

Hozzávalók: 6 hámozott, kimagozott, kemény őszibarack, 0,5 mk. csilipor, 3 ek. majonéz, 3 ek. reszelt parmezán.

Tegyük szalvétára a fél őszibarackokat, hagyjuk kicsorogni. Szórjuk be csiliporral, hagyjuk állni 5 percig.

Mártsuk bele a majonézbe, szórjuk be a sajttal.

Tegyük forró grillbe, süssük, míg megpirul.

Tálaljuk forrón. Grillben sült szárnyasok és marhasültek mellé való.

Grillcsirke olaszosan

Hozzávalók: 2 db kicsi csirke, 1 teáskanál paradicsompüré, 2 teáskanál olaj, 1 evőkanál reszelt vöröshagyma, 1-1 mokkáskanál törött fekete bors, rozmaring, kakukkfű, bazsalikom, 1 szál friss zellerzöld, 10 dkg reszelt parmezán (jellegű) sajt, ízlés szerint só.

Elkészítése: A paradicsompürét, a finomra vágott zellerzöldet, a vöröshagymát és a többi fűszert összekeverem az olajjal, meg; sózom, majd a megtisztított és átöblített csirke hasát belülről bekenem vele. A csirkét nyársra húzom, kívülről is megsózom, majd pirosra sütöm. Ezután feldarabolom, rászórom a reszelt sajtot. Addig grillezem a tálcán, amíg a sajt rá nem olvad, egybefüggő réteget nem alkot. Sok salátával és szalmaburgonyával kínálom.

Elkészítési ideje: 50 perc

Grillezett borjúszelet gorgonzola-mártásban

Hozzávalók: 4 szelet borjúhús (egyenként 2 cm vastag, összesen 700 g), 2 evőkanál olaj só, 175 ml borjúhúsalaplé vagy tyúkhúsalaplé, 100 g 20% zsírtartalmú tejföl, 1/8 l tejszín, 75 g gorgonzola sajt, frissen őrölt fekete bors

Előkészítés:      5 perc

Főzés:              12 perc

A kiadós borjúszelethez rizs vagy fóliás burgonya illik friss salátával.

A grillt közepes hőmérsékletre előmelegítjük. A borjúszeletekről leszedjük a hártyákat, inakat és a zsíros részeket, majd mindkét oldalon egyenletesen megkenjük olajjal. A borjúszeleteket a rácsra helyezzük, majd mintegy 4-5 percig mindkét oldalon grillezzük, és csak utána sózzuk meg. A sült szeleteket tálra helyezve, lefedve melegen tartjuk.  Közben a borjúhúsalaplét, a tejfölt, tejszínt és gorgonzolát kis edényben összekeverjük, majd felforraljuk. Alacsony hőmérsékleten 3 percig főzzük. Sóval és borssal ízesítjük. Az így elkészült borjúszeleteket 4 tányérra tesszük, ráöntjük az ízletes sajtos mártást, és azonnal tálaljuk.

Grillezett burgonya

Hozzávalók: 1 kg (24 db) kisebb burgonya, 8 db hideg vízbe mártott fanyárs, 2 tk. olaj/margarin, ízlés szerint só

Elkészítés: A burgonyát megmossuk, alaposan megtisztítjuk, enyhén sós vízben félpuhára főzzük, majd lecsepegtetjük. A burgonyákat rászúrjuk a nyársakra, bekenjük olvasztott margarinnal/olajjal, és ízlés szerint megsózzuk. A nyársakat grillen vagy sütőben grillprogramon megsütjük.

Grillezett fácán sült almával és burgonyapürével

Hozzávalók: 2 konyhakész (egyenként kb. 1 kg-os) fácán

Elkészítés: A fácánt folyó hideg vízzel leöblítünk, leitatjuk, sóval, frissen őrölt borssal, hagymaporral, 6-8 szétnyomott borókabogyóval kívül-belül bedörzsöljük, és egymás után grillnyársra tűzzük, az előmelegített grillbe helyezzük. Grillezési idő: kb. 45 perc. A sült almához 4 almát megmosunk, leszárítjuk, mindegyik tetejét levágjuk és az almákat lapos, vajjal kikent tűzálló tálban a sütőbe tesszük. A kész fácánokat az almával együtt tálra helyezzük, minden almára 4 evőkanál vörösáfonya-kompótból elvett 1-1 evőkanálnyi kompótot teszünk, a fácánokat kék szemű szőlővel, petrezselyemmel díszítve tálaljuk. Felső/alsó hőfok: 200-225 °C (előmelegítve), légkeverős sütőnél: 180-200 °C (előmelegítés nélkül), gázsütőnél:      3-4-es fokozat (előmelegítve), sütési idő: 35-45 perc. A püréhez 1 kg lisztesre fövő burgonyát meghámozunk, megmossuk, feldaraboljuk, sós vízben kb. 20 perc alatt puhára főzzük, leszűrjük, burgonyanyomón azonnal átnyomjuk, 75 g vajat 250 ml (1/4 I) forró tejet hozzáadunk, az edényt a tűzhelyre tesszük, és a pürét addig keverjük, amíg sima masszát kapunk, sóval reszelt szerecsendióval fűszerezzük.

Grillezett pisztráng (indiai)

Hozzávalók: 4 pisztráng megtisztítva (kb. 25 dkg-osak; friss makrélából is készíthetjük), só, 6 evőkanál olvasztott vaj, 1-2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 friss zöld chilipaprika kimagozva és felaprítva (vagy 1 kiskanál konzerv darált chili), diónyi friss gyömbér finomra vágva, 1-1 kiskanál köménymag, garam masala és őrölt kömény, 1 citrom finomra reszelt héja, 2 citrom Ieve, korianderágak és citromkarikák a díszítéshez.

Elkészítése: Éles késsel óvatosan három nem túl mély, átlós bevágást ejtünk a pisztrángok mindkét oldalán. Fűszerezzük, majd egy enyhén kizsírozott serpenyőbe tesszük őket. Egy kisméretű lábosban lassú tűzön megolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a fokhagymát, a chilipaprikát, a gyömbért valamint a fűszereket, és nagyon óvatosan, állandóan kevergetve fél percig sütjük. Levesszük a lábost a tűzről, és a keverékhez adjuk a citromhéjat és a citromlevet. A keverék felét a pisztrángokra kanalazzuk, és közepesen meleg grillsütőben 5-8 percig sütjük, amíg egyik oldaluk teljesen átsül. Ezután megfordítjuk őket, ráöntjük a maradék keveréket, és további 5-8 percig sütjük, időnként megkenegetve a lével. Az elkészült pisztrángokat elrendezzük egy előmelegített tálalóedényen, rájuk kanalazzuk a citromos lét, és korianderágakkal, valamint citromkarikákkal díszítjük. Forrón tálaljuk.

Grillezett sertéskaraj gyümölcsökkel

Hozzávalók 4 személyre: 8 szelet kicsontozott sertéskaraj, 1 friss ananász, 4 kemény banán, a páchoz: 3 evőkanál méz, 3 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál olaj, kétcsipetnyi őrölt Cayenne bors, só.

Ha van, hagyjuk rajta a karajszeleteken, a szélein lévő vékony zsírréteget, de éles kés hegyével vagdossuk be, hogy sütés közben a hús ne ugorjon össze. Keverjük össze a mézet, a szójaszószt, az olajat és a Cayenne borsot, és ebben a pácban forgassuk meg a hússzeleteket. Tegyük előmelegített, forró grillre és süssük 4-5 percig. Ezután újra kenjük át a páccal a húst, és megfordítva ugyancsak süssük 4-5 percig. A második fázisban tegyük fel sülni a háromszög alakra vágott ananász-szeleteket és a hosszában kettévágott banánokat, amelyek tetejét szintén kenjük be a mézes-szójás-olajos páccal. A húst sütés közben enyhén sózzuk, s ízlés szerint tehetünk még rá borsot is. Ha nincs Cayenne borsunk, használjunk őrölt fekete borsot. A tálalásnál a hús és a gyümölcs mellé adhatunk párolt rizst és minél több zöldféléből készült salátát.

Grillgombócok

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg darált marhahús, 30 dkg darált sertéshús, 1 kisebb fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 2 púpozott evőkanál zsemlemorzsa, 50 dkg apró csiperkegomba, 2-3 evőkanál tej, só, bors, pirospaprika, olaj.

A hagymát egészen finomra vágjuk vagy lereszeljük, a fokhagymát szétnyomjuk, összekeverjük a darált hússal, a tojással, tejjel és a zsemlemorzsával. Sóval, borssal fűszerezzük, és egy kis ideig állni hagyjuk, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát. Vizes kézzel a masszából apró, kb. 2 cm átmérőjű gombócokat formálunk, és az egészen apró gombafejekkel felváltva nyársra tűzzük. Megkenjük olajjal, és forró grillsütőben vagy faszénparázson az előzőekben ismertetett módon megsütjük. Szezonban tűzhetünk fel zöldpaprikaszeleteket is. A gombával sütött húsgombócokhoz igazából más körítés nem nagyon kell, de ehhez a mediterrán ételhez jól illik egy nagy tál feta sajtos görög saláta, és kiadósabbá is teszi az egészet.

Grillsütős gyros

Hozzávalók: 60 dkg birkalapocka (helyettesíthető más tetszőleges hússal is), Kotányi görög fűszerkeverék, olaj, só.

A hússzeleteket besózom, megszórom görög fűszerkeverékkel és a forró grillsütőben oldalanként 2,5 -3 percig grillezem. Onnan kivéve éles késsel gyorsan félcentis csíkokra szeletelem. Tehetem pitába, vagy tányérra. Hozzá, illetve mellé görög saláta, tzaziki, görög mártás, illetve hasábburgonya dukál.

Gyümölcsös csirkenyárs

Hozzávalók: 60 dkg csirkemellfilé, 6 evőkanál olaj, 4 db érett sárgabarack, 2 evőkanál méz, 4 db magvaváló szilva,            2 evőkanál citromlé, 2 db őszibarack só, őrölt bors

Elkészítés: A csirkemellfilét falatnyi kockákra vágjuk. A gyümölcsöket megtisztítjuk, kimagozzuk, a sárgabarackot cikkekre szeljük.   A gyümölcsöket a befűszerezett húsdarabokkal váltakozva nyársakra húzzuk.  Az olajat a citromlével és a mézzel elkeverjük.  Az előkészített nyársakat a mézes olajjal megkenjük, és faszénparázs felett sütjük. Közben sűrűn forgatjuk, és kenegetjük a maradék olajjal, míg készre nem sül.

Hagymás báránysült

Hozzávalók: 25 dkg bárányhús, 1 1/2 tk. méz, 1 gerezd fokhagyma, 1 1/2 tk. almaborecet, 1 tk. rozmaring és kakukkfű keverék, 16 db mogyoróhagyma, 4 tk. olaj, 4 tk. szójaszósz, 8 db hideg vízbe mártott fanyárs

Elkészítés: A bárányhúst kockára vágjuk.  A fokhagymát felaprítjuk. A rozmaringot és a kakukkfűkeveréket, a fokhagymát, az olajat, a szójaszószt, a mézet, az almaborecet és fél tk. sót összekeverjük. A húsdarabokat egy kisebb nejlon zacskóba rakjuk, ráöntjük a szószt, és lezárva legalább 2 órára hűvös helyre tesszük.  A húst kivesszük a szószból, és a mogyoróhagymával felváltva a nyársakra tűzzük.  A nyársakat szabadtéri grillen vagy a sütőben grill programon megsütjük.

Halnyárs currymártással

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg tengeri halfilé (esetleg folyami hal), 12 dkg húsos, füstölt szalonna, 24 dkg hosszú szemű rizs, 1 közepes fej vöröshagyma, 4 közepes paradicsom, 1 kis üveg, (375 ml) konzerv bébikukorica, 2.5 dl húsleves, 2.5 dl száraz fehérbor, 2.5 dl tejszín, 1 evőkanál étkezési búzakeményítő. 2 evőkanál vaj, vagy főzőmargarin, 3 evőkanál citromlé, 1 csokor metélőhagyma, 3 evőkanál curry, só, hurkapálca.

Elkészítés: A rizst a szokásos módon, sós vízben megpároljuk. A halfilét megmossuk, majd nagyobb kockákra vágjuk. Citromlével meglocsoljuk, és állni hagyjuk. A hagymát megtisztítjuk, apróra felkockázzuk, majd a vajjal vagy a főzőmargarinnal együtt üveg-vagy kerámiatálba tesszük, és lefedve, 600 watton 1,5 percig pároljuk. Felöntjük a levessel és a fehérborral. Lefedve, 600 watton, további 3 percig pároljuk. A tejszínben csomómentesre keverjük az étkezési búzakeményítőt. Sóval és curryvel ízesítjük, majd a levesbe öntjük. Lefedve, ugyanazzal a teljesítménnyel további 3 percig pároljuk, közben egyszer megkeverjük. A paradicsomot megmossuk, négyfelé vágjuk, magját kiszedjük. A húsos, füstölt szalonnát nagyobb kockákra vágjuk. A konzerv bébikukoricát lecsöpögtetjük, és vastagabb karikákra vágjuk. A halfilét megtöröljük, sóval, borssal ízesítjük, majd a szalonnával, a paradicsommal és a kukoricával felváltva hurkapálcára húzzuk. A nyársakat a currymártásba merítjük, és visszatoljuk a mikrohullámú készülékbe. Lefedve, 600 watton 4 percig sütjük. A halakat kevés mártással együtt tányérra helyezzük, párolt rizzsel körítjük. Frissen vágott metélőhagymával meghintjük. A maradék-mártást külön kínáljuk hozzá.

Elkészítési idő 20 perc,

Ízletes nyársak babbal

(Brochettes d’ abats et haricots blancs)

4 személyre – előkészítés: 15 perc – főzés: 1 óra

Hozzávalók: 200 g marhavese, 200 g marhaszív, 200 g birkamáj, 2 piros paprika, 2 hagyma, 8 paradicsom, 200 g fejtett bab, 2 gerezd fokhagyma, 2 babérlevél, só, bors

Az éjszakára beáztatott babot keverjük össze a paradicsommal, fokhagymával, sóval, borssal, babérlevéllel. Öntsünk rá vizet, hogy ellepje, és főzzük egy órán keresztül kis lángon.

Tűzzük a nyársakra felváltva a megtisztított húsokat, paprikát és hagymát, süssük meg grillsütőben.

Tálaljuk a megfőtt babbal.

Kacsa grillezve

Hozzávalók: 1 egészen kicsi pecsenyekacsa (legfeljebb 2 kg-os), 1 alma, 1-1 teáskanál majoránna és reszelt citrom- vagy narancshéj, só ízlés szerint.

Elkészítése: Csak nagyméretű forgónyársas grillsütőben készíthető el egészben. A megtisztított, kiöblített és lecsöpögtetett kacsát, megtörülöm, hasüregébe beledörzsölöm a sóval, majoránnával kevert citromhéjat, beleteszem a meghámozott, kicsumázott és gerezdekre vágott almát, ezután nyársra húzom, és a grillsütőben legalább két órán keresztül sütöm. Ha a bőrét bevagdosom, az összes zsír kisül belőle. Kívül ropogós pirosnak, belülről pedig porhanyósnak kell lennie. A legfinomabb kimagozott meggybefőttel vagy narancsszeletekkel és párolt rizzsel. (A kisült, ízesített kacsazsír sokáig eláll a hűtőszekrényben.) Ha nincs nagy forgónyársas grillsütő, darabolva is meg lehet sütni. A grillsütő rácsán először a kacsa bőr nélküli, fűszerezett oldalát sütjük meg, majd megfordítva a bevagdosott bőrös felét pirítjuk.

Elkészítési ideje: 150 perc

Kapros csirkemell

Hozzávalók: 2 csirkemell, 1 doboz krémsajt, 2 evőkanál tejföl, 1 nagy csokor friss kapor, ízlés szerint só és törött fehér bors, 2 evőkanál olaj.

Elkészítése: A csirkemelleket kicsontozom, és négy darabba vágom. Húsverő kalapáccsal kissé megveregetem, és az olajjal megkenem. Mindkét oldalát előmelegített, forró grillsütőben megsütöm, majd vastagon bekenem a krémsajt, a tejföl és a finomra metélt kapor keverékével. Jól megsózom, megborsozom, és annyi időre teszem csak vissza a forró grillsütőbe, hogy a krémsajt éppen színesedni kezdjen a tetején. Megpirítani nem szabad. Párolt gyümölcs vagy nem édes befőtt illik hozzá petrezselymes párolt rizzsel.

Elkészítési ideje: 45 perc

Kókuszos grillcsirke

Hozzávalók: 2 db grillezni való kis csirke, 2 evőkanál kókuszreszelék, 1 teáskanál currypor, 2 evőkanál olaj, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, késhegynyi őrölt gyömbér, ízlés szerint só és törött fehér bors.

Elkészítése: A kókuszreszelék felét összekeverem 1 evőkanál olajjal, curryporral, sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemzölddel, és a megtisztított, átöblített, lecsöpögtetett és belülről besózott csirke hasát, megkenem vele. A nyársra húzott csirkéket megsütöm, majd feldarabolom, és a grillsütő rácsára teszem. Rászórom a maradék kókuszreszeléket, és annyi ideig pirítom, amíg sárgásbarnára nem sül a tetején lévő kókusz. Mazsolával összekevert párolt rizs illik hozzá. Nagyon finom!

Elkészítési ideje: 50 perc

Lazac, rák, kagyló nyárson

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 kg lazacfilé, 0.5 kg garnélarák, 20 dkg fagyasztott vagy konzerv füstölt kagyló, 1 dl olívaolaj, só, törött bors.

A filézett halat vágjuk fel 2-3 centiméteres kockákra úgy, hogy közben a hal bőrét ne vágjuk át, hanem amikor bevagdaltuk, egy éles késsel egyszerre vágjuk le a bőrről, a farkától a feje felé haladva. A rákot megtisztítjuk, a kagylót kiolvasztjuk, illetve lecsöpögtetjük. Hurkapálcikára vagy fémnyársra felváltva feltűzzük a haldarabokat, rákokat, kagylókat, egy-egy személyre két nyársat számítva. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és 1-2 órára betesszük a hűtőbe, majd sütés előtt olajjal vékonyan átkenjük. Süthetjük előmelegített, 250°C-os sütőben, ekkor mindössze 3-4 perc kell az elkészítéséhez, de grillezhetjük is. Párolt zöldségekkel, zöld salátával tálaljuk.

Mendozai nyársonsült

Hozzávalók: 1 kg vesepecsenye nagy kockákra vágva, 2 ek olaj, 2 gerezd fokhagymapép, 1 mk törött bors, só, 0,5 dl vörös bor, 24 vastag hagymakarika.

Keverjük össze az olajat, fokhagymát, bort, húst, fedjük le, hagyjuk állni 3 órán át. Közben többször keverjük meg. Húzzuk fel a húst és a hagymát grillpálcákra, tegyük forró grillbe. 15-20 perc alatt elkészül.

Nyárson sült galamb grillben

Hozzávalók: 4 db galamb, só, bors, majoránna

A galambokat egészben hagyva jól besózzuk, borsozzuk, majoránnázzuk, és a villákra felszúrva pirosra sütjük.

Nyárson sült piskótakocka (Kuba)

Hozzávalók: 0,5 csésze narancslé, 1 tk. citromlé, 3 ek. porcukor, 1 piskóta tortalap, 2-3 ek. felmelegített narancslekvár, 0,5 csésze kókuszreszelék.

Keverjük össze a narancs-, citromlevet a cukorral! Vágjuk a tortalapot 5 cm-es kockákra. Mártsuk egyenként gyorsan a narancslébe, majd a lekvárba, szórjuk be a kókuszreszelékkel! Húzzuk fel a grillpálcákra, forró grillbe tegyük, és addig süssük, míg a kókusz kissé megbarnul.

Nyársonsült Saint-Jacgues kagylók

Hozzávalók: 60 dkg Saint-Jacgues kagyló, 50 dkg fekete kagyló, (Moule) 20 dkg gomba, 5 dkg vaj, 1 dl olaj, 1 dl fehérbor, só, őrölt bors.

Elkészítése: Tegyük a kagylókat héjastul fehérborba. Adjunk hozzá egy kevés vajat és borsot. Ha szétnyíltak, kaparjuk ki. Forraljuk fel az áztatólét, 2 percre dobjuk bele a Saint-Jacgues kagylókat. Tűzzük a kagylókat egymással váltogatva a nyársra. Az elejét és a végét egy-egy gombafejjel zárjuk le. Locsoljunk rá olajat. Közepes fokozatra alított grillsütőben forgassuk 3 percig. Ha már kezd pirulni, kenjük rá a maradék vajat és fűszerezzük meg.

Nyárson sült szárnyasmáj, és gomba

Hozzávalók: 60 dkg csirke-vagy kacsamáj, só, 1 kávéskanál szemes bors, 20 dkg füstölt szalonna, 40 dkg csiperke-gomba, 3 fej vöröshagyma.

Elkészítés: A szárnyas májat alaposan megmosom, lecsöpögtetem megsózom, és durvára őrölt borssal meghintem. A nagyobbakat több szeletre vágom. A füstölt szalonnát 5 x 5 x 2 cm-es szeletekre vágom. A gombát megtisztítom, és felszeletelem 1 cm-es szeletekre, vigyázva, hogy nyársra húzható legyen. A vöröshagymát is 1 cm-es vastag karikákra vágom.

A nyársra egymás után felhúzok egy karika hagymát, egy szelet szalonnát, egy májdarabot és egy szelet gombát. Ebben a sorrendben a nyársakra húzom az előkészített anyagokat, majd állandóan forgatva grillsütőben kisütöm.

Kellemessé teszi a vendéglátást, ha a vendégek faszénparázs felett maguk sütik ki a saját adagjukat, és a tálalóra kirakott salátafélékből ízlés szerint választanak köretet.

Őszibarackos lazacnyárs

(Brochettes de saumon aux peches)

4 személyre – előkészítés: 15 perc – főzés: 3 perc

Hozzávalók: 400 g friss lazac, 2 őszibarack, 150 g vaj, 2 kávéskanál apróra vágott hagyma, 1 kávéskanál gyömbér, 1/2 kávéskanál currypor, 10 cl húsleves, turbolya, malibu, vodka, só, bors

Egy kis vajon pároljuk meg a hagymát, tegyük bele a fűszereket és a beforralt húslevest. Tegyük bele a végén a malibut és a vodkát, szórjuk meg turbolyával.

A lazacot vágjuk 2-3 cm-es kockákra.

A nyársakra felváltva tűzzük a lazacot és a barackot. Gőzöljük 3 percig, tálaljuk a szósszal.

Pácolt báránylapocka nyárson

Hozzávalók: 90 dkg báránylapocka, fél liter tej, 4 dl olaj, só, bors, Provance-i fűszerkeverék, 6 fej gyöngyhagyma.

Elkészítése: Vágjuk fel a húst kockákra. Áztassuk a sóval, borssal és Provance-i fűszerkeverékkel ízesített tejben 3 órán át. Csöpögtessük le és tűzzük nyársra a megtisztított hagymával. Locsoljuk meg olajjal, tegyük öt percre forró grillsütőbe. Gyakran öntözzük meg olajjal.

Provancei pisztráng

Hozzávalók (4 személyre): 4 db. 25-30 dkg-os pisztráng, só, bors,

A majonézhez: 2 levél bazsalikom, citromfű, kakukkfű, turbolya, kevés olívaolaj.

A tálaláshoz: 4 salátalevél, citromfű, borsfű, 1 csokor metélőhagyma, 2 levél bazsalikom, néhány szál petrezselyem.

Az öntethez: 2 bazsalikomlevél, olívaolaj, néhány gerezd fokhagyma.

Elkészítés: A 4 megtisztított és jól megmosott pisztrángot sóval, borssal jól fűszerezzük. Az olívaolajjal elkevert fűszerekből készített majonézt ecsettel rákenjük a halra, és grillsütőben vagy a sütő rostélyán megsütjük. Grillsütőben 2 perc elég ahhoz, hogy a pisztráng aranysárgára piruljon. A salátaleveleket a metélőhagymával és a fűszerkeverékkel megrakva kis halmokat képezünk.

Az olívaolajban elkeverjük az apróra vágott bazsalikomot, meglocsoljuk vele a halat, s végezetül néhány gerezdapróra vágott foghagymát hintünk rá, ez egyben díszítésül is szolgál.

Sonkás-sajtos grillezett csirkecomb

Hozzávalók: 4 szép csirkecomb, 10 dkg gépsonka, 10 dkg reszelt sajt, 2 teáskanál olaj, ízlés szerint só és törött fehér bors.

Elkészítése: A csirkecombokat kicsontozom (a csontokat leveshez később felhasználom), ezután a bőrös felét sós olajjal bekenem. Előmelegített, forró grillsütő rácsára téve megsütöm, majd megfordítom. Másik oldalát is megsózom, olajjal megkenem és megsütöm. A sütés végén mindegyik combra egy-egy szelet sonkát teszek, rászórok reszelt sajtot és borsot. Addig grillezem, amíg a sajt egybefüggő réteget képez a tetején. Burgonyapüré és ecetes szilva illik mellé.

Elkészítési ideje: 50 perc

Sült pisztráng pisztáciával

Hozzávalók 4 személyre: 4 pisztráng, 10 dkg vaj, 2 evőkanál apróra vágott pisztácia, 1 teáskanál citromlé, 1 csomó petrezselyem, 1 szál zellerzöld, 3 evőkanál liszt, só, őrölt bors, szerecsendió, 1-2 evőkanál olaj.

Elkészítése: A megtisztított, megmosott és szárazra törölt pisztrángokat megforgatjuk a sóval, borssal fűszerezett lisztben. Olajjal bekenjük a grillsütő rácsát, és jó faszénparázs fölött átsütjük a pisztrángok mindkét oldalát, közben a vaj megolvasztott felével időnként megkenegetjük. A sütéshez nem sok idő kell, egy-egy oldalához kb. 7-8 perc, természetesen akkor, ha megfelelő parazsunk van. Míg a hal sül, a vaj másik felében pirítsuk meg az apróra vágott pisztáciát, tegyük hozzá a citromlevet, a finomra vágott petrezselyem- és zellerlevelet, és pároljuk néhány percig. A roston sült pisztrángokat tálra helyezve öntsük le a forró pisztáciás mártással. Sós vízben egészben főtt és olvasztott vajban megforgatott burgonyával tálaljuk.

Szárnyasvagdalt grillben

Hozzávalók: 40-50 dkg főtt szárnyashús csont nélkül (maradék is lehet), 1 tojás, 1 teáskanál mustár, 1 evőkanál tejföl, 5 dkg füstölt szalonna, 1 gerezd fokhagyma, só, bors.

Elkészítése: A főtt, kicsontozott szárnyashúst ledarálom, és jól összegyúrom a felvert tojással, a sóval, a borssal, a mustárral, a tejföllel és a zúzott fokhagymával. A húsmasszából nedves kézzel 8 pogácsát formálok. A füstölt szalonnát nagyon apróra vágom. A grillsütő rácsára helyezem a húspogácsákat, és rászórom a füstölt szalonna felét. 10 percnyi sütés után megfordítom, és a maradék szalonnadarabkákat a másik felére is ráteszem. Pirosra, ropogósra sütöm. Sok salátával és burgonyával kínálom, de hidegen is nagyon finom majonézes mártással.

Elkészítési ideje: 50 perc

Tengeri kagylók (pétoncles) nyárson

Hozzávalók: 36 db friss kagyló (nyársanként 6 db), 6 szelet füstölt (borjúszegy) sonka, 1 dl olaj, 4 citrom, 2 piros színű paprika.

Elkészítése: Göngyöljük be egyenként a kagylóhúsokat a csíkokra vágott sonkaszeletekbe. Magozzuk ki a paprikát, és vágjuk le egyenlő darabokra. Tűzzük hurkapálcikára a kagylókat és a paprikaszeletkéket.

A két végén kagylóval zárjuk a sort. 2 citrom kifacsart levében 10 percig pácoljuk meg a nyársat, utána csöpögtessük jól le és locsoljuk le olajjal. Grillsütőben forgassuk öt percig. Tálaláskor tegyünk a tányérokra negyedbe vágott citromokat.

Tengeri varangy (ördöghal) nyárson

Hozzávalók: 1,2 kg tengeri varangy, 4 tojás, 25 dkg zsemlemorzsa, olaj, 2,5 dl fehérbor, só, bors.

Elkészítése: Forraljuk fel a bort egy kevés vízzel feleresztve, ízesítsük sóval, borssal, és dobjuk bele 2 percre a halfiléket. Csöpögtessük jól le, majd nagyobb kockákra vágva tűzzük nyársra. Forgassuk meg a felvert tojásban és a zsemlemorzsában. Lassan forgatva tegyük 3-4 percre grillsütőbe, közben kevés olajjal mindig locsoljuk meg. Tálaláskor tegyünk melléje félbevágott citromot.

Tofu saslik

A tofut 2x2 cm kockára vágjuk, a tetszés szerinti zöldségeket szintén. Lehet cukkini, sárgarépa, hagymakarika, gombakalap, stb. Sóval, borssal curryvel fűszerezzük, Állni hagyjuk. Ezután tetszés szerinti sorrendben Nyársra húzzuk. Aranysárgára grillezzük. De süthetjük olajban is egy mély edényben, többször forgatva.

Mártást készítünk: 1 fej apróra vágott hagymát megdinsztelünk, 2 dl vízzel felengedjük. Hozzáadunk 2 kanál mogyorókrémet, kevés curryt, fél citrom levét, Ízlés szerint cukrot. Jól összeforraljuk.

A megsült saslikot a pálcáról lehúzva, a mártással leöntve tálaljuk.

Töltött csirke alufóliában

Hozzávalók: 1,5 kg-os csirke, 1 ek. zsír, 1 apróra vágott hagyma, 1 tk. csípős pirospaprika, 10 dkg darált füstölt sonka, 10 dkg apróra vágott gomba, 1 ek. finomra vágott petrezselyem, 1 késhegynyi őrölt koriandermag, 1 tojás, 2 ek. zsemlemorzsa, só, 1 tk. vaj, 2 ek. bor (Tokajit használjunk!).

A zsíron pároljuk néhány percig a hagymát, sonkát, gombát, koriandert. Tegyük hozzá a paprikát, petrezselymet, zsemlemorzsát, tojást. Keverjük jól össze, vegyük le a tűzről.

A keverékkel töltsük meg csirkét, varrjuk össze a nyílásokat, kössük össze a lábát. Kenjük be vajjal, sózzuk meg. Tegyük a csirkét a fóliára, körben a fóliát hajtogassuk fel, öntsük a csirke mellé a bort. Duplán hajtogassuk be a fólia nyílásait, és jól nyomkodjuk össze. Süssük forró sütőben 1,5 órát.

Vegyük ki a sütőből, nyissuk ki a fóliát, locsoljuk meg a csirkét vajjal, és grillben süssük pirosra.

Burgonyapürével tálaljuk.

Vargányával töltött fűszeres pisztráng

Elkészítése: 4 konyhakész (egyenként kb. 250 g-os) pisztrángot folyó hideg vízzel leöblítünk, leitatjuk, 1 citrom levével kívül-belül lecsöpögtetjük, 15 percig állni hagyjuk, leitatjuk, belsejét sóval, feketeborssal fűszerezzük, 1 csomó turbolyát, 1 csomó tárkonyt leöblítünk, leitatjuk, apróra vagdaljuk, a halak belsejében elosztjuk, és további 15 percig állni hagyjuk. A vargányás töltelékhez 250 g vargányát letisztítunk, papírral ledörzsöljük, szeletekre vágjuk, 1 közepes nagyságú hagymát letisztítunk, apróra vágjuk. 2 evőkanál napraforgó-olajat felforrósítunk, ebben a hagymát üvegesre pároljuk, a szeletelt gombát hozzáadjuk, 10 percig együtt pároljuk, 1 teáskanál édes-nemes paprikával, sóval fűszerezzük, a tölteléket a 4 pisztrángba töltjük, pecsenyetűvel összetűzzük, 4 darab alufóliát kevés napraforgóolajjal megkenünk, a halakat egyenként belegöngyöljük, és a forró grillrostra téve mindkét oldalról 12-15 percig grillezzük. Fóliában sült burgonyát, kapros uborkasalátát adunk hozzá.

Veracruzi grillcsirke

Hozzávalók: 1 kg-os csirke hosszában kettévágva, 3 szem összemorzsolt cseresznyepaprika, 0,5 csésze meleg víz, kk. só, 2 ek. olaj, 2 ek. paradicsompüré, 0,5 tk. porcukor, 1 késhegynyi őrölt koriandermag.

Elkészítése: Tegyük a melegvízbe a paprikát magostól 2 órára. Majd szűrjük le, keverjük össze a sóval, olajjal, paradicsompürével, porcukorral, korianderrel. Kenjük be ezzel a csirkét. Közepesen meleg grillben süssük 1-1 oldalát 20-25 percig.

Vegyes grill Maria módra

Hozzávalók: 30 dkg csípős kolbász felkarikázva, 0,5 kg vesepecsenye kockákra-, 20 dkg füstölt szalonna vékony szeletekre-, 6 kis paradicsom kétfelé-,  3 karika ananász (konzerv) 3 cm-es darabokra vágva, 12 gombafej, 6 nagy grillpálca.

Húzzunk minden megvizezett pálcára felváltva 1/2 paradicsomot, mellé a szalonnacsík egyik végét, húst, ananászt, a szalonna másik végét, kolbászt, gombát, stb.

Tegyük forró grillbe, süssük 15-20 percig.

Forrón tálaljuk csilimártással.

Vegyes nyársonsült

Hozzávalók: 50 dkg hátszín, 50 dkg borjúszelet, 3 paradicsom, 1 fej hagyma, 1-2 piros színű paprika, 1 dl olaj, só, bors.

Elkészítése: Vágjuk kockákra a marha- és borjúhúst. A paradicsomot, hagymát és a paprikát vágjuk négyfelé. A húsokat és zöldségeket váltogatva, hogy a színek is váltakozzanak, húzzuk nyársra. Öntözzük meg olajjal, és sóval, borssal ízesítsük. Kb. 5 percig forgassuk forró grillsütőben, hogy jól átsüljön.

Vesés nyárs

Hozzávalók: 1 vese, 20 dkg gomba, 10 dkg füstölt szalonna, 2 kis fej vöröshagyma, 1 evőkanál olaj, 1 teáskanál mustár, 1 teáskanál ketchup, 1 mokkáskanál törött bors, só.

A vesét gondosan előkészítjük, és kis szeletkékre vágjuk. A füstölt szalonnából ugyanolyan vékonyságú darabkákat vagdalunk. A gombát megtisztítjuk, és felszeleteljük, a vöröshagymát tisztítás után felkarikázzuk. Ha grillsütőben sütjük, akkor a grillsütő nyársára (vagy nyársaira) a következő sorrendben szúrjuk fel a hozzávalókat: szalonna, vese, vöröshagyma, gomba, szalonna, vese stb. A mustárt, olajat, ketchupot, borsot összekeverjük, és ezzel a keverékkel kenjük meg a nyársat. (Sózni csak a végén szabad, nehogy a vese megkeményedjen!)

A grillsütőben előírás szerint megsütjük, 5 percenként forgatva, hogy minden oldala jól átsüljön. Ha a gázsütőben készítjük, akkor 4 hurkapálcára szúrjuk fel a nyersanyagokat, és az előmelegített sütőben a rácsra helyezzük a nyársakat, alátéve egy megfelelő nagyságú tepsit, hogy az a lecsöpögő szaftot felfogja. Érdemes a tepsi alját szeletelt zsemlével vagy fehér kenyérrel kirakni, mert a rácsöpögő szafttól nagyon finom köret válik belőle. A forró sütőben 8 percenként forgatjuk a nyársakat. Csak a sütés befejeztével sózzuk, és valamilyen pikáns mártással tálaljuk. Ha a család nagyétkű, akkor a pirítós mellé sült burgonyát vagy salátát kínálunk.

Cégünk 1995-ben alakult, a kerti sütőket 2002-től gyártjuk.

Az általunk készített szalonnasütő garnitúrák saját szabadalom alapján készülnek. A Magyar Állam által védett formák másolását a törvény bünteti. 

szabadalom

 

1. oldal / 2
joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...